Õiguskantsler: elanike mõjutamine lasteaiatasuga on põhjendatud

Lasteaiapõnnide rõõmu vanemate mured kohatasu pärast ei puuduta.

FOTO: Sille Annuk

Kui Harjumaa Raasiku vald otsustas tõsta sissekirjutuse järgi mujal elavate laste kohatasu peaaegu saja euroni, läks üks lapsevanem õigust nõutama õiguskantsleri käest. Seda ta ei saanud.

Postimees kirjutas oktoobris, kuidas Raasiku vald otsustas 5000 elaniku kokku saamiseks võtta kasutusele lasteaia kohatasu muutmise. Kui valda registreeritud lapsevanemad maksavad 47 eurot, siis mujale registreeritud lapsevanem maksab seadusega sätestatud maksimaalse tasu ehk 94 eurot. Nii järsk kohatasu tõus ärgitas ühte lapsevanemat pöörduma õiguskantsleri poole.

«Seadus ei sätesta, et tasu ei võiks tõsta maksimummäärani ühe korraga,» selgitas õiguskantsler Ülle Madise. Arvestades, et määruse vastuvõtmise ja jõustumise vahele jääb peaaegu aasta, saab öelda, et tasu tõstmisest on inimestele küllalt pikalt ette teatatud. «Nõnda ei saa kohatasu tõstmist kuni seadusega lubatud maksimummäärani pidada õigusvastaseks,» leiab Madise.

Õiguskantsleri kinnitusel võib vald soodustada oma valla elanikke. «Kohaliku omavalitsuse kohustused ei ulatu kaugemale tema territooriumist. Ta ei ole kohustatud kasutama oma raha teiste kohalike omavalitsuste elanike toetamiseks,» selgitas Madise. Ta lisas, et lubatav on ka soodustuse andmine valla elanikele sooviga suurendada nii elanike arvu.

«Ilmselt on vaja töökohtade hoidmiseks hakata raha välja pressima neilt lapsevanematelt, kes mingil põhjusel ei saa end sellesse valda registreerida. Mina pean seoses tööga olema registreeritud välismaale, teine lapsevanem on registreeritud Raasiku valda,» kirjutas lugeja mullu oktoobris. «Lapsed ei ole ilmselgelt Raasiku valla prioriteet.»

Vallavanem Uukkivi ütles toona Postimehele, et kohatasu ei tõsteta vaid haldusreformi tõttu, ka lasteaedade halduskulud on tema sõnul vaja kontrolli alla saada. Küll aga leiab ta, et sellise vahe tegemine lasteaedade kohatasude osas on igati õigustatud. «Me ei pea ju toetama neid inimesi, kes meie vallas ei ole,» ütles ta.

Tagasi üles