Feldmanis: Kiilile ja Kaljurannale on lõplikud kahtlustused esitatud

Prokurör Laura Feldmanis andis pressikonverentsil informatsiooni Tallinna Sadama tänaseks endiste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili altkäemaksu võtmise uurimise kohta.

FOTO: Mihkel Maripuu

Riigiprokurör Laura Feldmanise sõnul on Tallinna Sadama korruptsiooni kriminaalasjas Tallinna Sadama juhatuse eksliikmetele Allan Kiilile ja Ain Kaljurannale esitatud lõplikud kahtlustused.

«Neid kahtlustatakse rahapesus isikute grupis ja suures ulatuses ning altkäemaksu võtmises suures ulatuses ja isikute grupis ning vähemalt teist korda,» ütles Feldmanis ERR.ee-le.

«Kuigi tegemist on väga mahuka kriminaalasjaga, mille raames on esitatud õigusabipalved mitmele riigile, usun, et prokuratuur saadab kriminaalasja kohtusse selle aasta esimesel poolel,» lisas ta.

Lisaks Kiilile ja Kaljurannale kahtlustatakse altkäemaksu võtmises Tallinna Sadama hooldusosakonna endist juhatajat Martin Paidet, altkäemaksu andmises ja vahendamises on kahtlustuse saanud transpordi ja logistika sektori ettevõtetega seotud inimesed nii Eestist kui ka välismaalt.

Kahtlustuse järgi on Tallinna Sadama juhatuse eksliige Allan Kiil võtnud altkäemaksu miljonite eurode ulatuses ning Tallinna Sadama juhatuse endine esimees Ain Kaljurand sadade tuhandete eurode ulatuses.

Kaitsepolitsei pidas Tallinna Sadama juhatuse endised liikmed Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kinni 2015. aasta 26. augustil. Samal päeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat. Nemad pääsesid kaks päeva hiljem vabadusse, Kaljurand ja Kiil vabastati arestimajast mullu jaanuari alguses. Hiljem on kahtlustuse saanud ka kaks Poola laevatehasega seotud isikut.

Riigiprokuratuuri kinnitusel käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll 2015. aastal, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009.

Tagasi üles