E, 6.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mall Hellam lahkub Ungari aukonsuli kohalt

Piret Lakson
Mall Hellam lahkub Ungari aukonsuli kohalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Mall Hellam.
Mall Hellam. Foto: Toomas Tatar / Postimees

1994. aastast Eestis Ungari aukonsuliks olnud Mall Hellam otsustas ameti maha panna – sellise otsuseni viis teda mure Ungari valitsuse sammude pärast, viimaseks piisaks karikas sai aga skandaal Budapestis asuva Kesk-Euroopa Ülikooli (CEU) ümber.

«Viimased aastad jälgin üha süveneva murega Ungari valitsuse samme, mis on suunatud vaba meedia, sõltumatu õigussüsteemi, kodanikuühiskonna ja nüüd ka akadeemilise vabaduse vastu,» märkis Hellam. «Minu otsuse lõplikuks ajendiks sai valitsuse Kesk-Euroopa Ülikooli kallal toime pandud jõudemonstratsioon, mis on vähem kui nädalaga seadnud ülikooli jätkamise Ungaris tõsise küsimärgi alla.»

Loe lisaks ka Kesk-Euroopa Ülikooli politoloogia doktorandi Martin Mölderi arvamust: Martin Mölder: Kesk-Euroopa Ülikool Ungari riigi allakäigu hammasrataste vahel

Hellam lisas, et ta on aukonsuli kohustusi täitnud südamega ja armastusest Ungari inimeste, nende keele ja kultuuri vastu. Edaspidi jätkab ta Eesti Ungari seltsi juhatuse liikmena kahe maa ja rahva vaheliste sidemete arendamist.

Hellam on oma tagasiastumisest teatanud Ungari väliskaubandus- ja välisministrile Péter Szijjártole ja Eesti välisministeeriumile.

1983. aastal Budapesti Eötvös Lorándi Ülikooli ungari filoloogia ja soome-ugri keeleteaduse erialal lõpetanud Hellam oli 1988. aastal üks Eesti-Ungari Seltsi ja soome-ugri rahvaste hõimuliikumise taasasutajaid. Aastatel 1994-2016 pidas ta ka seltsi esimehe ametit.

Hellam töötab 1990. aastal George Sorosi toel asutatud Avatud Eesti Fondi juhatajana. 2000. aastal austati Mall Hellamit Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, 2002. aastast on ta Ungari Vabariigi Rüütliristi kavaler ning 2010. aastal valiti Hellam Eesti Aasta eurooplaseks.

Märksõnad
Tagasi üles