Piltuudis: mereväelased lõhkasid kaks nõukogudeaegset lennukipommi

Piret Lakson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mereväelased tegid Parasmetsa lahel kahjutuks kaks lennukipommi.
Mereväelased tegid Parasmetsa lahel kahjutuks kaks lennukipommi. Foto: Kaitseväe peastaap

Täna lõhkasid mereväelased Parasmetsa lahel kaks Triigi sadamast süvendustööde käigus leitud nõukogudeaegset lennukipommi FAB-250.

«Transportisime lennukipommid turvalisse lõhkamiskohta ja hävitasime mõlemad lõhkekehad korraga,» selgitas mereväe tuukrigrupi ülem vanemleitnant Priit Kaasikmäe, kelle sõnul olid tänased ilmastikuolud operatsiooni läbiviimiseks ideaalsed. «See tagas meile ka suurema kindlustunde.»

Operatsioonist võttis osa neli tegevväelast mereväe tuukrigrupist ning 28-liikmeline meeskond miinijahtijalt EML Sakala.

Nõukogude Liidu päritolu FAB-250 on kahemeetrine lennukipomm, mille massist poole moodustab lõhkeaine trinitrotolueen (tuntud ka kui trotüül või TNT). Tegemist on ühe 20. sajandil üldlevinuma lõhkekehaga, mida kasutati maismaasihtmärkide ning taristuelementide hävitamiseks.

Viimastel aastakümnetel on Eesti merealadel nii mereväe kui rahvusvaheliste koostöö tulemusena avastatud, identifitseeritud ja kahjutuks tehtud üle 1200 meremiini ja muu lõhkekeha.

Demineerimisoperatsioonidega vähendatakse ajalooliste lõhkekehadega kaasnevaid võimalikke riske, muutes sellega merealade kasutamise majanduslike- või rekreatsioonitegevuste tarbeks turvalisemaks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles