K, 29.11.2023

Õllemuuseum otsib kadunud maali

Postimees
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Johannes Võerahansu maal.
Johannes Võerahansu maal. Foto: Õllemuuseum

A. Le Coqi õllemuuseum kogub ajaloolise joogitootja Ale Coqiga seotud mälestusi ja lugusid, samuti fotosid, tootepakendeid ja muid temaatilisi esemeid, erilist huvi pakub muuseumile aga õlletehase töötajate kunagise klubi seinalt kaduma läinud Johannes Võerahansu maal.

Tänavu möödub 210 aastat ajast, mil Londonis rajati joogikaubandusega tegelenud firma A. Le Coq & Co, mille ametlikuks järeltulijaks on Tartus tegutsev A. Le Coq. Selle tähistamiseks käivitatigi kogumiskampaania.

Õllemuuseumi juhataja Mart Haldma sõnul annab tänavune juubeliaasta hea põhjuse mõelda A. Le Coqi minevikule ja rollile Eesti ajaloos ning koguda inimeste mälestusi, mis seostuvad ajaloolise Tartu joogitootjaga. «A. Le Coqi ning tema eelkäijate jalajälg Eesti pinnal ja eestlaste elus on olnud niivõrd pikaajaline, et kindlasti leidub esemeid, lugusid ja mälestusi varasemast ajast, mis aitaksid rikastada veelgi Eesti joogi- ja õlletööstuse ajalugu ning A. Le Coqi kultuuripärandit,» tõi Haldma välja kogumise eesmärgi.

Ühtlasi loodab muuseum saada vihjeid ka kunagiselt töötajate klubihoone seinalt kaduma läinud Johannes Võerahansu maali kohta, millel on kujutatud õllekeldri tarbeks jää lõikamist Emajõel. «Klubihoone, endine A. Le Coqi villa hävines 1976. aastal toimunud tulekahjus täielikult kuid teadaolevalt suudeti otsitav maal päästa. Kuhu see viidi, ei tea aga keegi,» ütles muuseumijuht. Võerahansu on Emajõel jäälõikamisest teinud samal perioodil mitu maali, millest üks on tallel ka Eesti Kunstimuuseumis. «Selle maali koopia ripub täna Õllemuuseumi seinal, kuid see erineb mõningal määral ikkagi tehase valduses olnud originaalmaalist,» lausus Haldma.

Johannes Võerahansu maal õlletehase klubi seinal.
Johannes Võerahansu maal õlletehase klubi seinal. Foto: Õllemuuseum

Lisaks maali otsingule ootab muuseum selle aasta jooksul ka ajaloolise joogitootjaga A. Le Coq seotud lugusid ja mälestusi. Nende puhul pole ajaperiood oluline, sest ajalugu tehakse iga päev ja seetõttu võivad lood olla nii aastate tagant kui ka alles eile toimunud meeldejäävast koosviibimisest. Kirjapandu väärtust suurendavad alati fotod, mida võib oma mälestusele lisada. Kui endal mõnda head lugu ei ole, võib uurida mälestusi ka esivanemate käest.

 Huvitavamad lood ja leiud talletatakse muuseumi arhiivis ning pannakse juubeliaasta jooksul välja A. Le Coqi veebi- ja Facebooki lehel. Parimate lugude ja esemete saatjad saavad vääriliselt autasustatud.

 Oma mälestuse saab edastada elektrooniliselt juubel@alecoq.ee või postiga aadressile A. Le Coq Õllemuuseum, Laulupeo pst. 15, Tartu. Rohkem infot ja juba laekunud lugusid leiab ka muuseumi veebilehelt.

A. Le Coqi Õllemuuseumi rajati 2003. aastal. Ettevõtte enam kui kahe sajandi pikkune eluiga võimaldab rääkida Eesti õlle- ja joogikultuuri ajaloost muuseumisse välja pandud huvitavate lugude ning esemete varal, alates muinas-Egiptuse õllekultuurist kuni tänapäevani välja. Teemamuuseumi ülesanne on seista Eesti joogi- ja õllekultuuripärandi säilimise eest järeltulevatele põlvedele. Muuseum tegeleb igapäevaselt Eesti õlle- ja joogikultuuri kogumise, uurimise ja talletamisega.

Teemad, mille vastu on muuseumil eriti suur huvi:

*Esimese Eesti Vabariigi aegsed mälestused, esemed ja fotod, näiteks pudelid ja pudelikastid või A. Le Coqi tootmist, töötajaid, reklaame või tooteid kujutavad pildid.

*Mälestused sõjaperioodist: kuidas tehas töötas, milline oli töökultuur, millised olid tolleaegsed tooted jmt.

*Nõukogudeaegsed turundusmaterjalid, näiteks reklaamsärgid, klaasid, kruusid.

*Tudengipõlvemälestused A. Le Coqi toodetega lisaraha teenimisest.

*A. Le Coq Londonis ning seal toodetud A. Le Coqi logoga sildid ja tooted. Muuseum  huvitatud lugudest, artiklitest ja leidudest sellest ajajärgust, mil A. Le Coqi peakontor tegutses veel Inglismaal.

*A. Le Coqi jalajälg Tsaari-Venemaal, aga ka Nõukogude Venemaal. Näiteks sinna eksporditud toodete pakendid, aga ka lood ja mälestused A. Le Coqi hiilgaegadest Venemaal.

*Lood ja meenutused jäälõikamisest Emajõel: vanasti oli traditsiooniks käia talviti Emajõe peal jääd lõikamas. Väga oodatud on lood või meenutused, pildid ja jäädvustused talvisest jäälõikusest Emajõel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles