L, 3.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mustamäele rajatakse parkimismaja

Uwe Gnadenteich
, reporter
Mustamäele rajatakse parkimismaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Parkimismaja.
Parkimismaja. Foto: Raigo Pajula

Linnavalitsus otsustas seada Tammsaare tee 92 kinnisasjale parkimismaja rajamiseks hoonestusõiguse.

«Eesmärgiks on rajada avaliku ja erasektori koostöös linna omandis olevale kinnisasjale piirkonna elanikke teenindav parkimismaja. Elamukvartalitesse lisaparkimiskohtade rajamine leevendab parkimiskitsikust. Seni oleme teinud seda korteriühistute kasuks linna maale kasutusõiguse seadmisega,» ütles abilinnapea Eha Võrk.

Praeguseks on seatud isiklik kasutusõigus ligi 70 korteriühistu kasuks ning sel moel on loodud linna maale korteriühistu liikmete sõidukitele juurde üle 1700 parkimiskoha. «Kokku oleme korteriühistute kasutusse andnud ligi 8,1 hektarit ehk kümne A. Le Coq Arena jalgpallistaadioni jagu linnamaad,» lausus Võrk.

Võrgu sõnul on pilootprojekti õnnestumise korral plaanis elamukvartalitesse parkimismajade rajamist jätkata.

Tammsaare tee 92 kinnisasja pindala on 8563 ruutmeetrit, läbirääkimistega pakkumise korras seatakse kinnisasjale 50 aastaks tasuline hoonestusõigus. Kinnisasjale rajatavasse parkimismajja on kavandatud ligi 400 parkimiskohta. Hoonestaja kohustub ehitised kasutusse võtma hiljemalt 31. märtsiks 2020.

Maareformi tulemusel asub suurem osa elamukvartalites asuvatest korterelamutest kinnistutel, mille pindala moodustab vaid hoonealuse maa pindala. Seetõttu ei mahu enamikule korterelamute kinnistutele elamute teenindamiseks vajalikud olulised rajatised, sealhulgas parkimiskohad. Olemasolevad parklad paiknevad üldjuhul elamutevahelisel avalikult kasutataval maal ning nende ehitamisel ei ole arvestatud parkivate sõidukite arvu suurenemisega.

Mustamäe linnaosa üldplaneering toob esile, et Mustamäel on elamukvartalid hoonestatud ilma maareservita, ja parkimiskohtade rajamine saab toimuda üksnes muu avalikuks kasutamiseks vajaliku maa (haljasalad, spordiväljakud, kergliiklusteed jms) arvel.

«Mustamäe on rajatud ajal, kui maja kohta oli võib-olla kolm autot, ehk parkimise teema polnud üldse aktuaalne. Tänapäeval on peaaegu igal korteriomanikul auto, mõnel ka kaks ning parkimiskohti ei jätku,» lausus Võrk.

Ta lisas, et perspektiivis tuleb arvestada, et korterelamute sisekvartalite maaressurss on ammenduv ja «igale korterile parklakoht» ei saa eelmisel sajandil rajatud suurtes elamurajoonides kunagi reaalsuseks. Oluline on ka rohe- ja puhkealade säilitamine. Seega tuleb elanike seas propageerida ja pakkuda ühe leevendusmeetmena elamukvartalite läheduses asuvaid parkimismaju,» ütles abilinnapea.

Hoonestusõiguse tingimuste kohaselt kohustub hoonestaja ehitama projektikohase parkimismaja, mis võib kuni 40 protsendi ulatuses hoone suletud netopinnast sisaldada muid äriruume. Sellega luuakse eeldused võimalikult väiksema parkimistasu kujundamiseks, saades hoone majandamiseks ja ekspluateerimiseks vajalikud vahendid üüritulust. Hoonestusõiguse tähtaja lõppemisel kinnisasja omanik kinnisasjale jäävate ehitise eest hoonestajale hüvitist ei maksa.

Märksõnad
Tagasi üles