R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Fotod: Tallinn tunnustas mulluseid parimaid restaureerijaid

Uwe Gnadenteich
, reporter
Facebook
Comments

Linnaplaneerimise amet andis 2016. aastal eeskujulikult restaureeritud hoonete omanikele, projekteerijatele ja ehitajatele tunnustused kätte Kadrioru pargi ääres asuvas restoranis Mon Repos, mis on samuti muinsuskaitse all.

Villa Mon Repos aadressil Narva mnt 92 tunnistati parimaks restaureeritud mälestiseks, mille eest tunnustatakse omanikku osaühing Villa MR-i ning restaureerimisprojekti autorit Tiina Linnat ja sisearhitekt Külli Salumit.

Tallinna linn tunnustab osaühingut Bluebird Capital vanalinnas asuva Sauna tn 8 esimese korruse interjööri taastamise eest. Parimaks restaureeritud fassaadidega hooneks miljööalal tunnistati Kadriorus asuv Köleri tn 4, mille eest tunnustatakse korteriühistut Johann ja restaureerijat Säästvad Ehituslahendused OÜ.

Vabaduse väljak 8 asuva Tallinna Kunstihoone peafassaadi korrastamise eest tunnustatakse Eesti Kunstnike Liitu ja selle sihtasutust Tallinna Kunstihoone Fondi. Oma väärtusliku maja restaureerimiseks otsustas Kunstnike Liit müüa paremiku Kunstihoone Fondi maalikogust Eesti Kunstimuuseumile.

Linnaplaneerimise amet tunnustab mälestiste restaureerimise eest ka riigiameteid. Kaitseministeerium restaureeris eelmisel aastal Miinisadama aku- ja torpeedokoja, Riigikontroll ja Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ühiselt Toompeal asuva mälestise Kiriku tn 2/4. Eesti Rahvusringhäälingut tunnustatakse vana raadiomaja, Fr. R. Kreutzwaldi tn 14 hoone eeskujuliku korrastamise eest. Heal tasemel terrassiitkrohv-viimistluse restaureerimise eest tunnustatakse osaühingut Aruna Ehitus ja selle meistreid Arunas Bugat ja Viktor Kutšmad. Aruna Ehitus restaureeris ka Kunstihoone fassaadid.

Muinsuskaitse tähelepanu pälvivad ettevõtted, kes on võtnud vaevaks väärtuslike komplekside restaureerimise ja pühendunud hoonete miljöötundlikule korrastamisele. Aktsiaseltsi Mainor Ülemiste tunnustatakse Ülemiste ärilinnakus asuva Valukoja tn 10 fassaadide restaureerimise eest, osaühingut Perton Ehitus Kadrioru miljööalal paikneva J. Kunderi tn 25 korrastamise eest, osaühinguid Koidu Arendus ja Koidu Ehitus Uue-Maailma miljööalal paikneva Koidu tn 59 ning osaühinguid Romantos ja Estlander Grupp Pelgulinnas asuva Rohu tn 6 (8b) taastamise eest.

Edukas restaureerimine saab põhineda vaid läbi mõeldud projektil ning oma ala parimate spetsialistide hoolsal järelevalvel. Seepärast tunnustab linnaplaneerimise amet projekteerijaid osaühingut Pin Arhitektid (Arsenali keskus), Apex Arhitektuuribürood (Rohu tn 6), Rene Sauemäge (osaühing DAS Arhitektid, J. Kunderi tn 25) ning omanikujärelevalve tegijat Deivy Paavot ja muinsuskaitse järelevalve tegijat Monika Eensalu-Pihelit (Rotermanni elevaatorihoone).

Kahjuks on meie hulgast lahkunud ka säravad isiksused ja kirglikud muinsuskaitsjad, keda linnaplaneerimise amet saab tunnustada vaid postuumselt. Pikaaegse panuse eest Tallinna muinsuskaitses tunnustatakse Arne-Innar Sommerit (1940–2016), Henno Adrikorni (1940–2017) ja Hardi Toomingat (1966–2016).

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles