R, 2.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tallinna Kaubamaja asemele plaanitakse uut kaubandus- ja büroohoonet

Uwe Gnadenteich
, reporter
Tallinna Kaubamaja asemele plaanitakse uut kaubandus- ja büroohoonet
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna Kaubamaja.
Tallinna Kaubamaja. Foto: Sander Ilvest

Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS ja MSI Grupp AS koostöös linnaplaneerimise ameti ja Eesti Arhitektide Liiduga kuulutavad välja arhitektuurivõistluse Kaubamaja kvartali ehk Gonsiori 2 / Rävala pst 6 kinnistute uushoonestamiseks.

Mainekale arhitektuurivõistlusele oodatakse osalema Eesti parimaid arhitekte ja rahvusvahelisi büroosid. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 21. september 2017 ning võistluse auhinnafondiks 55 000 eurot.

«Tahame koos parimate arhitektidega luua kaasaegse kaubamaja, mille üle tunneme uhkust nii meie ise kui ka Tallinna külalised. Võin julgelt öelda, et tegemist saab olema unikaalse arhitektuurivõistlusega ka maailma mastaabis, kuna suuri kaubamaju südalinnas ei ehitata just palju. Tahame uue maja täita palju rohkemate asjade ja elamustega, kui praegune seda võimaldab, ning võtta sisse kindla koha Põhjamaade mainekaimate kaubamajade seas, eesmärgiga saada kord parimaks,» rääkis Kaubamaja ASi juhataja Erkki Laugus.

«Oleme liikunud arhitektuurivõistluse väljakuulutamiseni tihedas koostöös Tallinna linna, Eesti Arhitektide Liidu ja MSI Grupiga. Eelnevalt korraldasime võistlustingimuste avaliku arutelu, kus tutvustasime projekti huvitatud osapooltele ja laiemale avalikkusele ning läbiarutamata küsimusi lauale ei jäänud. Tegelesime koos partneritega põhjalikult piirkonna liikluslahenduse ja muude ettevalmistavate tegevustega ning tegime vajalikud ekspertiisid,» rääkis Tallinna Kaubamaja Kinnisvara ASi juhataja Peeter Kütt.

Ta lisas, et Kaubamaja kvartali uushoonestamisel oodatakse parimat arhitektuurset lahendust, mis arvestaks kehtivate detailplaneeringute ja rajatavate hoonete funktsionaalsusega, aga sobituks ka ümbritsevasse linnaruumi.

Arhitektuurivõistluse tulemusena sünnib arendajate, arhitektide ja Tallinna linna koostöös uus Kaubamaja Tallinna müügimaja, nüüdisaegne Rävala puiestee büroohoone ning maa-alune parkla. Detailplaneeringutele vastavalt on uushoonestuse lubatud suletud maapealne brutopind 57 000 ruutmeetrit. Kaubamaja pind suureneb praegusega võrreldes kuni 2,5 korda.

«See võistlus annab väga hea võimaluse näidata maailmale meie arhitektuuri head taset. Järgmist sellist hoonet ei asuta projekteerima kindlasti aastakümneid, mistõttu avaneb võidulahenduse autorile võimalus tutvustada oma loomingut nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Kuna kaubandus on väga rahvusvaheline valdkond, tõstab see konkursi taset ning pakutud lahenduste kvaliteeti. Ootame professionaalsust, avatud mõtlemist ja lennukaid ideid,» rääkis MSI Grupi juhataja Mati Ivask.

Arhitektuurivõistluse tingimused on kooskõlastanud nii Tallinna linn kui ka Eesti Arhitektide Liit. Kaubamaja arhitektuurikonkursi žüriisse kuuluvad Tallinna Kaubamaja Kinnisvara ASi juhataja Peeter Kütt, ASi MSI Grupp juhataja Mati Ivask, Kaubamaja ASi juhataja Erkki Laugus, linnaplaneerimise ameti esindajana detailplaneeringute teenistuse direktor Arvo Rikkinen, arhitektid Martin Aunin (EAL), Jaak Huimerind (EAL) ja Peep Jänes (EAL).

«Eesti Arhitektide Liidul on hea meel kaasa aidata läbimõeldud linnasüdame kujunemisele, kus Kaubamajal on täita oluline roll linnaruumi elavdajana. Traditsioonilise kaubandusruumina on Tallinna Kaubamaja andnud inimestele põhjuse tulla kesklinna juba mitu aastakümmet. Uue kontseptsiooniga kompleks peaks tulevikus lisama linnapilti nii kvaliteetset arhitektuuri kui ka toimima mitmekesise kohtumispaigana. Oluline selle projekti juures on nii hoone ise kui ka ümbritsev avalik ruum,» ütles EALi president Katrin Koov.

Arhitektuurivõistluse tingimustega saab tutvuda Eesti Arhitektide Liidu veebilehel. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 21. september 2017. Žürii lõpetab tööde hindamise hiljemalt 8. novembril võitjate väljaselgitamisega.

Võidutöö autoriga alustatakse projekteerimisläbirääkimisi, projekti lõplik maksumus selgub pärast projekteerimistingimuste kinnitamist.

Märksõnad
Tagasi üles