E, 28.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Galerii: Toompeal esitleti uut 2-eurost mälestusmünti

Elisabeth Kungla
Galerii: Toompeal esitleti uut 2-eurost mälestusmünti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Toompea lossis esitleti uut Eesti iseseisvusele eelnenud sündmustele pühendatud 2-eurost mälestusmünti.

26. juunil 1917 ilmus Tallinna Teatajas määrus kubermangu maanõukogu valimise asjas, mis sätestas Eestimaa Kubermangu Ajutise Maanõukogu ehk Maapäeva valimise korra, olulised kuupäevad ja muud üksikasjad.

Maapäeva valimised ja Maapäeva otsused olid eeldus selleks, et Eesti sai 24. veebruaril 1918 iseseisvaks vabariigiks. Täpselt sada aastat hiljem kogunevad sel päeval esimest korda Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise raames õpilased, kes kandideerivad Noorte Maapäeva saadikuteks.

«Mündi esitlemisega 26. juunil ühendame sümboolselt eri põlvkonnad, ajaloo ja tänapäeva – täpselt nii, nagu teeb seda ka mälestusmündi rahvusliku külje kujundus,» ütles Eesti Panga president Ardo Hansson mälestusmündi esitlusel.

Eesti iseseisvumisele eelnenud sündmustele pühendatud 2eurosel mündil on kujutatud tammelehed, raagus tammeoksad ning looklevlõikes tammetüvi. Looklev tammepuu sümboliseerib Eesti teed iseseisvusele, raagus tammeoksad viitavad 1917. aastale ning tammelehed sümboliseerivad tugevust, saavutusi ja pikaealisust. Tammelehed on kujutatud ka Eesti Vabariigi suurel riigivapil. Mündi on kujundanud Jaan Meristo.

2eurone mälestusmünt on erikujundusega käibemünt, mille ühine külg on tavapärane, kuid rahvuslikul küljel on teemakohane erikujundus. Mündi tiraaž on 1,5 miljonit. Sellest 10 000 münti on pakendatud meenetootena mündikaardiks, mille hind on 7 eurot. Mündid on vermitud Leedu Rahapajas ja mündikaardid on valmistanud Poola ettevõte Kurowski Group Sp. z o.o.

Eesti Pank hakkab münte pankadele väljastama alates 26. juunist. Pärast seda kuupäeva jõuavad mündid jaekaubanduse kaudu ka ringlusse. Samuti saab münte ja mündikaarte osta alates 26. juuni kella 14st Eesti Panga e-poest.Alates 27. juunist on võimalik nii mälestusmünte kui ka mündikaarte soetada

Eesti Panga muuseumipoest poe lahtioleku aegadel. Mündikaart jõuab müügile ka Eesti Posti nendesse postkontoritesse, kus müüakse Eesti Panga meenemünte ja meenetooteid (postkontorid üksikuid münte ega tropse ei müü).

Mündikaarte saab üks ostja korraga osta 10. Münte ega mündikaarte broneerida ei saa. Mälestusmüntide soetamisel koguselisi piiranguid ei ole. Üksikuid münte ja üksikuid tropse saab soetada müntide nimiväärtuse hinnaga, kuid suuremate koguste puhul lisandub teenustasu vastavalt müntide kaalule. Eesti Pank jätab endale õiguse müügipiiranguid vastavalt nõudlusele muuta.

Märksõnad
Tagasi üles