:format(webp)/nginx/o/2017/06/27/6821983t1h62b4.jpg)
Valga kultuurikeskuses käib harjutamas 13 tantsuhimulist neidu Valga põhikoolist, gümnaasiumist ja kutseõppekeskusest. Kõiki neid ühendab rühm Piiripealsed, mis tegutsenud ligi kaks aastat. Rühma kuuluvad tantsijad vanuses l4–24 aastat.
Valga gümnaasiumi lõpetanud 19-aastane Mareli Nielson tegeles rahvatantsuga algklassides. Vahepeal, kui esikohal olid laulmine ja näitlemine, jäi tants unarusse. 10. klassis aga huvi taastus. «Kui märkasin kuulutust, tulin kohale, panin ennast esimesena kirja ja hakkasin teisigi noori sinna agiteerima.»
Trenn ja esinemised, kus koos sõbrad, annavad tema sõnul mõnusa tunde. «Mulle meeldivad ilusad tantsud ja muusika, meeldib, kui inimesed mind tantsimas näevad ja plaksutavad. Lisaks on see tõhus trenn, olen isegi kilosid kaotanud.»
Tantsupeol osaleb ta esimest korda ning on sellest juba aastaid unistanud. «Laulupeol olen laste- ja noortekooriga käinud, ka sellel aastal laulan noortekoori ridades. Kuigi proovid tõotavad tulla pingelised, see mind ei heiduta. Oluline on lõpptulemus ja usun, et see tuleb äge. Rongkäik on samuti tore elamus,» ütles Nielson, kel plaanis jätkata õpinguid Tartu Ülikoolis ajakirjanduse erialal.
Rahvatants kui elustiil
Valga gümnaasiumi lõpetanud 19-aastane Ly Joakit on samuti olnud tantsuga seotud lapsest saadik, harrastanud ka peotantsu ja osalenud liikumisrühmas. Kui nägi kuulutust, mis tüdrukuid rahvatantsurühma kutsus, sai otsus pikemalt mõtlemata tehtud.
«Rahvatantsust on saanud elustiil. Saab kõvasti trenni teha, koos käib tore seltskond ja juhendajagi on meil naerusuine ja lõbus. Omaette elamus on esinemised, mis on väga toredasti vastu võetud,» luges Joakit üles tantsimise plusse.
Nüüd seisab ees esimene suur tantsupidu. «Olen korra lastekooriga käinud laulupeol. Tahan väga näha, kuidas liigijuhid ja juhendajad suure tantsijate massiga toime tulevad. Suurpeol osalemine on mulle eriline sündmus ja arvan, et see jääb kogu eluks meelde. Minule on see pidupäev. Plaanin ka laulupeo kontserti vaatama minna,» sõnas Joakit, kes soovib minna Tallinna Ülikooli psühholoogiat õppima.
15-aastane Valga põhikooli õpilane Angela Kits on samuti lapsest peale tantsinud, lisaks rahvatantsule harrastanud peo- ja show-tantsu. «Tants on elustiil – saad teiste loomingut edasi anda ja sellesse kogu hinge sisse panna. Meie toreda seltskonnaga koos trenni teha ja esineda on minule parim tegevus.»
Tallinnas laulupeol on ta lastekooriga osalenud, tantsijana läheb peole esimest korda. «Ootused on üleval, juba jõuludest saadik põdesin ja muretsesin, kas ikka saame tantsupeole. See on pidu mu hingele. Tulemus on kindlasti võimas ja toob kananaha ihule.»
Suured ootused
Rühma noorim on 13-aastane Valga põhikooli tüdruk Kirke Kivisoo. Tema ei ole tantsimisega varem eriti kokku puutunud, kuid tänu Angela kutsele liitus ta Piiripealsetega aasta tagasi.
«Rahvatants on hakanud väga meeldima, see toob mulle naeratuse näole. Kogu see ilu, mis tantsus peitub, pakub hingele kosutust. Koos käib väga kokkuhoidev ja vahva seltskond, oleme vanusevahest hoolimata üks pere. Väga emotsioonirikkad on ka esinemised,» sõnas Kirke Kivisoo. «Ootused on suured. Usun, et tuleb võimas ja ülev sündmus, mis kaalub üles nähtud vaeva.»
Rühma juhendab Valga põhikooli arendus- ja noorsootööjuht Maria Sikk, kes pärast Valga gümnaasiumi lõpetamist küll hoopis Võrus turismikorraldust õppis ja sellel alal Tartumaal mõnda aega ka töötas. Samuti on tal ette näidata magistrikraad Tartu Ülikoolist kultuurikorralduse erialal. Praegu täiendab ta end rahvatantsujuhtide koolis, kus jäänud õppida aasta.
Tantsinud on ta kogu kooliaja. Tartus lõi ta kaasa segarühmas Torbikud ja selle kõrvalt juhendas
folkaeroobika treeninguid. «Olin oma rühma asutamisele mõelnud juba tükk aega ja plaanisin selle põhikoolis asutada. Samal ajal tuli pakkumine hakata juhendama neidusid Valga kultuurikeskuses. Huviringide messil 2015. aasta sügisel pani end tantsurühma kirja seitse neidu, jaanuari lõpuks oli meid juba täiskoosseis,» meenutas Maria Sikk.
«Kohe võtsime endale eesmärgiks osaleda 2016. aasta suvel naiste tantsupeol. Paari kuu pärast asus rühm rahva ette juba advendikontserdil, seejärel koolide ja kultuurimaja jõulupidudel. Läksime järjest julgemaks ja enesekindlamaks ning pärast naiste tantsupeol osalemist võtsime sihiks noorte tantsupeole pääsu. Selle nimel oleme teinud tublisti trenni ning korraldanud tantsulaagreid,» rääkis Sikk.
Piiripealsed on palju esinenud. «Oleme olnud üllatusesinejad ansambli Karavan uusaastapeol, astunud üles Eestimaa talimängude korvpallimängude tantsutüdrukutena. Viimane esinemine oli Valgamaa laulu- ja tantsupeol,» rääkis Sikk.
Aastatega järjest paremaks
Et taset tõsta, liitus rühm 2016. aasta kevadel mentorprogrammiga, kus koolitajaks määrati Kärt Vuks ja mentorrühmaks Tartu Ülikooli rahvakunstiansambli neidude rühm. «Tänu sellele oli 2016. aasta novembris võimalus esineda Vanemuise kontserdimajas Eesti rahvatantsu ja rahvamuusika seltsi aastapäevapeol tantsuga «Nõianeitsi». See oli mulle kui juhendajale ja kõigile tantsijatele väga vastutusrikas esinemine ja jäänud seni kõige tähtsamaks.»
«Algul olime nagu Tuhkatriinud, esinesime laenatud riietega, kuid kultuurkapitali ja linnavalitsuse toetuse ning annetajate abiga on meil nüüd kenad rahvariided. Tallinna läheme Hargla neiu rahvariietes, need valmistas Karula käsitöömeister Virve Niilisk,» rääkis Sikk.
Juhendajana ootab Sikk suurt pidu põnevusega. «Olen tantsupeol käinud tantsijana, kuid juhendajana lähen esimest korda. Olen sellest hetkest unistanud juba lapsest peale. Tore mõelda, et mu lapsepõlveunistus täitub, sees on ootusärevus. Kahju ainult, et ise peol tantsida ei saa.»
Kuna Piiripealsed tantsivad peol esiridades, eliitrühmade kõrval, paneb see kõigile suure vastutuse. «Et usaldust õigustada, tuleb pingutada, olla särav ja rõõmsameelne,» lisas Sikk.
Ise tantsib ta rühmas Pilleriin ning sel kevadel alustas tema juhendamisel tegutsemist veel üks grupp – segarühm Sikutajad. «Rõõmu teeb, et rahvatants Valga noorte hulgas üha enam poolehoidu võidab ja neidude kõrval on tantsupisik ka noormehi nakatanud. Tulevikuplaanidki on juba paigas: osaleda 2018. aastal Kagu-Eesti tantsupeol ja juulis Europeadeʼil Portugalis,» sõnas Sikk.
Piiripealsete hulgas tantsivad Angela Kits, Ly Joakit, Karin Kosemets, Mirjam Mõistus, Kristel Koger, Mareli Nielson, Heliisa Mets, Angela Liloson, Egle Kõvask, Cris-Sondra Hallik, Kirke Kivisoo, Anna-Kaisa Nõmme ja Karmeliina Sprenk. Tüdrukute tantsulust raugemise märke ei näita. Kui tantsupidu peetud, on kindel plaan sügisel trennidega jätkata.