Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lilleilu uudistajad tallavad viljapõldu

Oluliselt täiendatud 10.34!

19
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Tallinna külje all laiuvatel rapsipõldudel vohavad moonid ja rukkililled meelitavad kohale hulganisti uudistajaid, kes tallavad sisse radu ja hävitavad saaki.

Tallinnast mõnekümne kilomeetri kaugusel laiuval rapsipõllul domineerivad sel aastal kuldkollaste õite asemel punased moonid ja rukkililled. See särav umbes viiehektariline punase-lillakirju kooslus avastati ruttu ja nagu tänapäeval ikka, hakkas uudis säärasest kohast sotsiaalmeedias kiiresti levima. Nii mõnigi fotograaf leidis mooduse raha teenimiseks – kakssada eurot üks sessioon!

Lühikese ajaga on põllumaast moodustunud omamoodi labürint. Foto: | FOTO: Sander Ilvest

Sellest polekski midagi, kui inimesed suhtuksid hoolivamalt põllumeeste töösse ja püsiksid põlluservas. Kuid ikka leidub neid, kes talluvad sisse uue raja, et pildistamiseks ikka see kõige-kõigem koht leida.

Fotosessioon tühistati

Noorpere pargib auto põlluserva, et lillede taustal pilti teha. Naine, beebi süles, poseerib, noormees pildistab. Kraavist kaugemale nad ei lähe. Selgub, et nad olid kokku leppinud fotosessiooni, kuid fotograaf tühistas selle viimasel hetkel. «Ta oli lugenud, et siin põllul pilti teha ei tohi ja jättis ära,» ütlevad Kati ja Mario. Nii tulid nad omal käel kohale. «Inetu, kuidas siin on kõik ära tallatud,» ütlevad nad ja kinnitavad, et nemad põllu sisse ei lähe. Varsti noorpaar lahkubki.

«See põld on tõeline ime!» hüüatab Reet käsi kokku lüües. Vanem proua sõitis põllu äärde juba neljandat korda. Fotoaparaat käes, osutab ta energiliselt oma sõbrannale, Ingele. «Võtan iga kord kellegi kaasa, et seda ilu neilegi näidata. Aga see on kurb, mida inimesed siin teinud on,» muutub ta ühtäkki tõsiseks ja näitab sissetallatud radu ning murdunud õisi. «Täiesti häbematu!» lisab kõrvalt sõbranna. «Kõik on ära trambitud! Saab ju ka silmadega vaadata, aga nemad vaatavad jalgadega!»

Murdunud õied ja prügi. Foto: | FOTO: Sander Ilvest

Et põld tänavu selline «välja kukkus», tuli suure üllatusena põlluharijalegi, kel põllumehe staaži juba 35 aastat. Ta ei oska arvata, miks moon sedasi vohab – rukkililli on varemgi rapsi vahel kasvanud. «See on minu õnnetus ja samas kellegi õnn,» ütleb ta. «Põhikultuur on mingil põhjusel ikaldunud ja see on jätnud piisavalt ruumi umbrohulistele taimedele.»

Riided visatakse seljast

Põllul kasvab ka raps, aga seda on loodetust oluliselt vähem, ja mis veelgi kurvem – nüüd tallatakse seegi maha. «Ma ei tea, kas seal alasti mehi ka pildistatakse, aga naisi küll,» muigab mees, kes ei ole enne sellist asja näinud. «Kas põlluservas pilti teha ei saa? Peab ikka keset põldu minema?»

Suurem rahvahulk koguneb põllu äärde argipäeva õhtuti ja nädalavahetuseti. Möödunud nädalavahetusel vooris seal edasi-tagasi mitusada autot.

Mehel ei jäänud muud üle, kui organiseerida põlluvaheteele keelumärgid, et autode voogu pisutki leevendada. Samuti on ta nõu pidanud kohaliku konstaabliga, kes on rüüstajaid korrale kutsunud. «Mul on ka maaomanikust kahju. Ma ei oskagi muud teha, kui silte üles panna,» lisab rentnik.

Paar päeva tagasi organiseeriti põlluvahetee otsa silt, mis loodetavasti pisut takistab autode edasi-tagasi voorimist. Foto: | FOTO: Sander Ilvest

Põlluomanik on maa juba ammu välja rentinud, kuid tema kodu asub kohe põllu juures. Vaikust ja rahu, mida ta maal elamise puhul muidu nii väga hindab, ei ole ta sel suvel saanud. «Info läks Facebooki ja Instagrami kaudu laiali ja levis ka fotograafide seas, nii et nad käisid siin gruppidena pilte tegemas. Siin käib ikka igasugu tegelasi kuni Lasnamäe venelasteni välja,» räägib omanik, et temagi ei ole sellist asja varem näinud.

Redel teele ette

Selle vastu ei oleks tema sõnul kellelgi midagi, kui möödasõitjad maanteel pildistamiseks peatuse teevad ja siis edasi sõidavad. Vaatepilt on ju ilus. Meele teeb mõruks just paljude inimeste hoolimatus – tullakse mööda kitsast erateed, jäetakse prügi maha ja tallutakse saagil. Kui selliseid inimesi korrale kutsuda, siis ei tee nad välja või hakkavad koguni vastu.

Maha jäetakse ka prügi. Foto: | FOTO: Sander Ilvest

Enne, kui põlluvahetee otsa pandi silt «Eramaa. Võõras, ära tule!», pani omanik teele risti ette redeli, et ehk see peatab autode hordid, mis ilusa ilmaga tema taluni välja ulatuvad. Ohtu sattus ka talu juures asuv kartulipõld. «Sõna ei aidanud, lööma ju ei lähe, eks siis tuleb mehaanilisi tõkkeid kasutada,» muigab mees.

Ta loodab, et paar päeva tagasi üles pandud eramaa märk takistab inimesi, ehkki vähemalt esimesel päeval ei paistnud see mõjuvat. «Tõkkepuid ja betoonplokke ei saa ka panna, siis ei saa ise läbi,» ütleb ta, et eks see olegi keeruline. Ta kavatseb ühes rentnikuga nõu pidada, mida ette võtta, et tuleval aastal põld moonist puhtaks saada.

Jaks on otsas

Moone ja rukkilili vohab Tallinna lähedal teistelgi rapsipõldudel, kuid mitte nii palju. Siiski meelitavad needki pildistajaid põllu vahele isegi vihmase ilmaga.

Raasiku valla 30-hektarilise rapsipõllu omanik Rain Tarto tunnistas, et tal on jaks otsas. «Vahel on siin kaheksa autot korraga ja ma lihtsalt ei jaksa enam pildistajaid ära ajada,» ütleb ta, et probleem on kestnud kuu aega. «Olen öelnud, et pilti võite teha, aga tehke põlluservast, et ei ole vaja sisse ronida.»

Tema sõnul ei saa paljud linnainimesed aru, et tegu on rapsipõlluga. Vaadatakse, et ilus moonipõld ja ülejäänud on umbrohi, mitte vastupidi.

Noore põlluomaniku sõnul käiakse palju ka lilli korjamas ja sellest polekski midagi, kui samal ajal saaki ära ei tallutaks. Foto: | FOTO: Sander Ilvest

Sealt, kus kõik maha tambitud, saaki korjata ei saa. Kahju suuruseks hindab mees umbes viissada eurot. «Ei ole tappev kahju, aga pigem just see, et teen tööd, näen vaeva ning siis tullakse ja tallatakse kõik maha.»

Meie jutuajamise ajal hüüab vanaproua teisel pool teed, et kui pildistada tahate, minge pisut edasi ja keerake paremale. «Vot, kus seal saab alles ilusaid pilte!». Eemal põllul on rohkem rukkililli, kuhu samuti pildistama kiputakse.

Tarto püüab järgmisel aastal umbrohutõrje varem ära teha. «Sel aastal oli kevad lihtsalt nii külm ja selleks ajaks, kui ilmad ilusaks läksid, oli raps juba nii suureks kasvanud, et tõrjet ei saanud teha.»

Tagasi üles