Video ja fotod: Talleggi haudejaama kõrval prügikastis olid elusad tibud segamini surnutega
Lisatud Talleggi omanikfirma kommentaar

Harjumaal Loo alevikus asuva Talleggi haudejaama kõrval seisvates prügikastides säutsusid munakoorte ja surnud lindude vahel ka elusad tibud.

«Selline on paraku tänapäeva loomakasvatuse reaalsus,» kommenteeris loomakaitseorganisatsioon Loomade nimel. «Väetid tibud on broilerikasvanduste jaoks väärtusetud, sest nad ei ole piisavalt kasumlikud.»

Juhtumi teeb loomakaitsjate sõnul eriti kurvaks videost nähtud olukord, kus tibud on visatud prügikasti ja jäetud abitusse seisundisse surema.

Loomakaitseorganisatsioon lisas, et nende aktivistid käisid täna kohapeal lootuses tibusid päästa, kuid selleks ajaks olid prügikastid juba tühjad.

Tallegg: tegemist on jämeda rikkumisega

«Meil on väga kahju, et meie haudejaamas on aset leidnud taoline rikkumine ja me oleme tänulikud inimesele, tänu kellele see teatavaks sai,» ütles Talleggi linnukasvatuse algtootmise direktor Eve Samuli Postimehele saadetud kirjalikus kommentaaris.

Samuli sõnul on tegu loomade heaolu põhimõtete jämeda rikkumisega ning ettevõte tegeleb reeglite eiramist põhjustanud asjaolude selgitamisega.

«Viime läbi tööprotsessi analüüsi, et selgitada välja, kas tänased reeglid on piisavad, et hoida ära taoliste või mistahes muude lindude heaolu puudutavate põhimõtete rikkumise tulevikus, või vajab meie reeglistik uuendamist.»

Samuli ütles, et reeglite järgi hukatakse elujõuetud tibud haudejaamas «humaanseima lahendusena kasutusel oleva seadme abil», mille tehnilise rikke korral tuleb seade operatiivselt remontida.

«Me vabandame siiralt kõigi oma tarbijate ees selle juhtumi pärast ning teeme kõik endast oleneva, et tagada reeglipärased tööprotseduurid haudejaamas ning pikapeale loodetavasti taastada ka usaldus meie tarbijate silmis.»

HKScan lubab taoliste olukordade kordumist vältida

Talleggi omanikfirma, Soome toiduainetetööstusettevõtte HKScan Baltikumi äriüksuse juhi Anne Mere sõnul oli Talleggi haudejaamas ilmsiks tulnud rikkumine jäme loomade heaolu eiramine, mille asjaolude väljaselgitamisega tegeldakse. Ettevõte võtab kasutusele kõik abinõud, et tulevikus taolised intsidendid ei korduks.

«Meil on väga kahju, et meie haudejaamas selline juhtum aset leidis, ning ma siiralt vabandan selle pärast,» sõnas Mere.

Tema sõnul on juhtunu teravas vastuolus HKScani põhimõtetega, mille kohaselt tuleb kõiki elusloomi kohelda humaanselt.

Talleggi haudejaamas kasvatatakse üles nii kana- kui ka kukktibud ning Euroopa Liidu direktiivide kohaselt tuleb mistahes soost elujõuetud tibud ja väljahaudumata embrüod koheselt võimalikult humaansel viisil hukata.

«See reegel kehtib ka juhul, kui hukkamiseks kasutatav masin mingil põhjusel ei tööta. Kahjuks näitas meedias levinud video selgelt, et meie haudejaamas eksiti nende reeglite vastu. Suhtume juhtunusse täie tõsidusega ning analüüsime juhtkonna ja töötajatega, milliseid muudatusi peame tegema tööprotseduurides ja reeglites, et selliseid juhtumeid tulevikus vältida ning tõsta töötajate oskust tulla toime eriolukordadega,» ütles Mere.

Tagasi üles