Mobiilioperaatorid on valmis suurenenud huviks mobiil-ID vastu

FOTO: Erik Prozes / Postimees

Eesti mobiilioperaatorid on valmis mobiil-ID kaartide nõudluse kasvuks tulenevalt neljapäeval tuvastatud ID-kaardi turvariskist.

«Oleme sellest asjas mõni päev teadlikud, praegu on veel vara hinnata, kas huvi reaalselt kasvab. Täna tuli see uudis avalikuks. Oleme omapoolsed sammud juba teinud ja informeerinud enda esindusi, et säärane huvi kasv võib aset leida ja oleme ka igaks juhuks juba ennetavalt juurde tellimas mobiil-ID toega SIM-kaarte,» ütles Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf BNS-ile.

Praeguse seisuga, tavalist tempot arvestades on meil mobiil-ID-ga SIM-kaartide varu olemas 6-8 kuud, kuid nüüd oleme igaks-juhuks juurde tellimas, et tagada kõigile soovijatele mobiil-ID, lisas Neudorf. Tema sõnul praegu probleemi ei ole ning kõik soovijad peaksid saama mobiil-ID võimekusega kaardi.

Kuna teema on nii värske, siis veel ei ole olnud suuremat huvi mobiil-ID-d hankida, ütles Tele2 Eesti juht Argo Virkebau BNS-ile. «Mõni üksik on tulnud küsinud, aga teema on nii värske. Inimesed veel ei saa aru ja seedivad ja ei reageeri veel.»

Praegu on Tele2-el võimalik välja anda 15 000 mobiil-ID-d, mis on Virkebau sõnul täiesti piisav. Virkabau sõnul ei soovi Tele2 küll paanikat külvata, kuid soovitab siiski inimestel, kes oma turvalisuse pärast muret tunnevad mobiil-ID endale teha.

Elisa on aga viimased 1,5 aastat väljastanud vaid mobiil-ID võimekusega SIM-kaarte, millel saab soovi korral teenuse aktiveerida ning mille jaoks pole uut kaarti vaja väljastada. Meil on ligi 100 000-120 000 klienti, kes veel teenust ei kasuta, kuid saavad soovi korral selle aktiveerida, ütles Elisa suhtekorraldusjuht Marika Raiski BNS-ile.

«Kõikidel nendel klientidel piisab vaid Elisa esindusest läbi astumisest ning mobiil-ID saab kasutusele võtta minutitega,» lisas Raiski. Tema sõnul on Elisal praegu varuks ka lisaks 30 000 mobiil-ID võimekusega kaarti. Selleks, et toetada riigi üleskutset pakub Elisa liitumist septembris ka soodustingimustel – kuni aasta lõpuni on mobiil-ID kuutasu poole soodsam ehk 50 senti kuus.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) teatas teisipäeval, et 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp RIA-t turvariski avastamisest, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et kui ID-kaardi turvariski tõttu peaks keegi kahju kannatama, siis riik on valmis vastutama. Ratas avaldas ka lootust, et turvariski likvideerimine toimub võimalikult kiiresti ning soovitas inimestel üle minna mobiil-ID-le.

Võimalik turvarisk puudutab alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte, sealhulgas ka e-residentidele väljastatud kaarte ehk kokku ligi 750 000 kaarti. Enne 2014. aasta 17. oktoobrit väljastatud ID-kaartidel oli kasutusel teine kiip ning neid see risk ei mõjuta. Samuti ei puuduta antud turvarisk mobiil-ID-d.

Tagasi üles