Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Sten Tamkivi: kasutan mobiil-IDd edasi ja ootan e-valimisi

12
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sten Tamkivi. | FOTO: Jaanus Lensment

Tehnoloogiavaldkonnas on alati nii, et need, kes kõnnivad esireas, peavad võtma suuremaid riske, kirjutab endine Skype'i juht ja Teleporti asutaja Sten Tamkivi ID-kaardiga seonduvaid turvariske kommenteerides.

Tamkivi sõnul tuleb meeles pidada, et mitte risk ei ole probleem, vaid see on mingi probleem, mis võib tulevikus tekkida. «Levinud meetodi kohaselt pannakse riske hinnates kõrvuti kahte tulpa «tekkimise tõenäosus» ja «kahju ulatus, kui risk realiseerub» ja riski suurus on nende kahe korrutis,» kirjutab Tamkivi Facebookis. «Suure tõenäosusega väike kahju ja väikese tõenäosusega suur kahju on sarnased asjad.»

Ta jätkab, et tehnoloogiavaldkonnas on alati nii, et need, kes kõnnivad esireas, peavad võtma suuremaid riske ja need, kes riske ei võta, sest teised on kõik asjad läbi proovinud, sörgivad tagareas.

«Mulle meeldib, et e-Eesti on esireas, ID-kaarti ja digiallkirja puudutavas juba 2001. aastast alates,» kirjutab Tamkivi. «Ja ma arvan, et see on suuremaid riske väärt. Palju suuremaid, kui selline, et «ostame portsu kiipkaarte firmalt, kes on neid miljardeid juba teinud». Ja kui riske võetakse, peab neid juhtima.»

Selle juhtimise osa on Tamkivi sõnul ka kommunikatsioon. «Mulle meeldib, et Eesti valitsus, asjaga seotud ametnikud (RIA, politsei jne) on valinud tee, et sellest konkreetsest riskist rääkida nii palju kui võimalik, lausa üle kommunikeerida,» kirjutab Tamkivi. «Soov olla avatud teeb haavatavaks, justnagu rõhutab probleemi suuremaks, toob tähelepanu siis, kui sul veel kõiki vastuseid ei ole,» lisab ta. «Lihtsam oleks pimedas keldris nagistada ja parimat loota. Sellises olukorras kohe päevavalgele tulemine on pigem julge ja õige samm.»

«Ja sestap kasutan ka ise praegu mobiil-IDd edasi, ootan e-valimisi ja hoian silma peal meie riigi ametlikel kanalitel, nagu need inimkeelsed korduma kippuvad küsimused (http://www.id.ee/index.php?id=38028),» kirjutab Tamkivi. «Ma usaldan proffe, kes praegu ei maga, et edasised riskid maandada ja ka edasi siit ausalt meid kursis hoida, kas on tegelikult jama, või ei ole. Kas riski maandamiseks on mõni lihtne lahendus nagu tarkvarauuendus, või keerulisemad/kallimad. Ja mida ma igapäevase e-Eesti kodanikuna, kes annab vahest kümneid digiallkirju päevas, täpselt edasi tegema pean.»

Tagasi üles