Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kurikuulus Odessa-Mama ei näi väsivat

7
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
See korralik maja Nõmmel peaks olema viimaseid päevi koduks Ukraina ehitajatele, kes on kindlad, et Evi-Julia Stumbris nad peale meediatähelepanu uude kohta majutab. | FOTO: Mihkel Maripuu

Pärast mitut artiklit, politseireidi ja Postimehe korraldatud ehitajate ümarlauda ehitasid ukrainlased illegaalselt Tallinna uut kohtumaja edasi.

Ukrainast ehitajaid massiliselt Eesti ehitusplatsidele toov ärinaine Evi-Julia Stumbris (51) jätkab koostööd kohalike ehitusfirmadega. Alles möödunud nädalal saabus Ukrainast uus sats töölisi. Kusjuures politsei kinnitusel pole naine kunagi ehitusmehi ametlikult Eestisse tööle registreerinudki. Ainus, mis ta pärast meediatähelepanu tegi – vahetas välja kõik oma telefoninumbrid.

Ent Stumbrise ärimudel näib kõigele vaatamata edasi töötavat. Näiteks ühes Tallinnas Nõmmel asuvas suures eramajas elab paarkümmend Stumbrise toodud ukrainlast. Näod selles majas vahetuvad pidevalt, sest need, kes politseile vahele jäävad või julgevad nõuda lubatud palka, saadetakse tagasi koduriiki.

Üks rahulolematu töömees on Ida-Ukrainast Dnipropetrovski oblastist pärit Roman (nimi muudetud – toim). Veel kolmapäeval oli ta nõus oma lugu rääkima ja seda kas või Tallinna kesklinna kerkiva kohtumaja kõrval. Seda on mees enda sõnul viimased kaks kuud ehitanud, ehkki taskus on vaid turistipass.

Roman kutsus meid samal päeval Lubja tänavale, kus kõrguvad kraanad ning ehitusplatsi ümbritsevad sildid Astlanda Ehitus, Rand ja Tuulberg. Aga kui kohale jõudes talle helistasime, kurtis Roman, et ülemus ei luba rääkima tulla.

Poole tunni pärast uuesti helistades kostus ukrainlase telefonist juba eesti keel. «Mina olen Rünno Simmul, mis teil vaja on?» küsis hääl. Toosama Simmul askeldas Ukraina ehitajatega kohtumaja ehitusplatsil ka septembri lõpus, kui politsei sealt seitse ehitajat oma bussi pani.

Evi-Julia Stumbris. | FOTO: Twitter

Romanist kuuleme uuesti alles sama päeva õhtul, kui ise Nõmme eramajja Stumbrise tööliste juurde sõidame. Mees kurdab, et kohtumaja ehitanud Stumbrise mehed jäid päeva pealt töötuks ning ta kardab oma lugu rääkida. Ka raha tehtu eest jääb ilmselt saamata, kuigi lootus näib Romanis olevat surematu – mõnele ehitajale on Stumbris ju maksnud.

Seni on mees kahe kuu eest saanud 300 eurot, ehkki Stumbris oli lubanud töötasuks viis eurot tunnis. «Ta ütles mulle, et pean 15. novembriks Eestist ära sõitma, muidu mind saadetakse välja,» ütles mees, kes sõitis siia tööle tänavu suvel jõustunud viisavabaduse alusel. Ukrainlased saavad viisavabalt Euroopa Liidus viibida korraga 90 päeva poole aasta jooksul.

Tööst päeva pealt priiks

Romanil enda teada mingit luba töötamiseks ei ole, ehkki teda Eestisse tööle vahendanud Stumbris olevat lubanud kõik tema dokumendid korda ajada.

Mis edasi saab, Roman ei tea – ta ise tahaks Eestis tööd teha ja raha teenida. Millistel objektidel peale kohtumaja Stumbrise ukrainlased veel töötavad, seda ta ei avalda.

«Kust te mu numbri saite?» oli Simmul eile telefonis palju kohmetum kui kolmapäeval. «Ma olen haiguslehel, ma ei saa teiega rääkida,» vastas ta küsimusele, millist koostööd Simmul Stumbrisega teeb.

Simmul oli enda väitel kolmapäeval pärast ukrainlase telefoni vastu võtmist haigestunud ja seejärel koju läinud. «Olin lühikest päeva ja ei tea, mis ehitusel toimus, helistage Taurile,» sõnas ta.

Ukrainlaste tööandja kohtumaja ehitusel on alltöövõtjana RTB Grupp. Äriregistri andmeil eelmise aasta lõpus loodud osaühingu juhatuse liige Tauri Raidoja on viimastel nädalatel Postimehe ajakirjanikega pidanud vähemalt kolm korda rääkima. Iga kord selgitab ettevõtja, et ukrainlased leidis ta appi vahendusfirma Pakest OÜ kaudu. Viimane teeb omakorda koostööd Stumbrise osaühinguga Esmika.

«Mina ei suhtle Juliaga otse, vaid vahendajaga. Tema on mulle pabereid näidanud, et kõik on õige. Politsei- ja piirivalveametist ma otse pole järele küsinud,» selgitas Raidoja eile uuesti.

Ettevõtja sõnul olevat tegemist paberitega, mis ütlevad, et mehed võivad Eestis tööd teha. «Ma ei tea, kas paber on tõene või on Julia mingid dokumendid ise teinud,» lisas ta.

Hunnik võltsdokumente, mis Stumbris ukrainlastele töötamiseks väljastas. | FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Kolmapäeval, pärast telefonikõnet ajakirjanikega, olid viimased viis Stumbrise töölist Raidoja sõnul kohtumaja ehituselt lahkunud. «Meie juures neid eilsest (kolmapäevast – toim) enam ei ole, peatöövõtja ei taha ka enam meediakära ja öeldi, et ei soovita enam, et Julia juurest tuleksid töölised,» rääkis Raidoja, kelle sõnul hakkab töö nagunii valmis saama.

Õde kupeldas mehi, vend naisi

Tegelikult ei saa siia tööle tulnud ukrainlased väita, et kuulevad Evi-Julia Stumbrise kahtlastest skeemidest esimest korda. Rahahäda on aga nii suur, et võetakse risk, ehkki venekeelne meedia on naise kohta kaebusi täis.

Näiteks Ukraina väljaanne Mukachevo.net kirjutas sel sügisel pikalt, kuidas nende rahvast petab Eestis ukraina päritolu Julia, hüüdnimega Odessa-Mama. Mehelik ja turske naisterahvas.

55-aastane ehitusmees rääkis väljaandele, kuidas talle fassaaditööde eest 2500 dollari suurust kuupalka lubati ning kuidas ta pojaga kumbki 192 eurot Poola viisa eest maksis ning Tallinna reisis. Siin võttis neid vastu seesama Julia, kes nõudis dokumentide vormistamise eest veel sada eurot.

Mehed pandi elama majja, kus oli ees umbes 20 moldovlast ja 30 ukrainlast. Nad töötasid kohati 12 tundi päevas. Julia maksis meestele söögiraha, ent kui kuu möödudes palka küsiti, hakkas naine ise ukrainlasi politseiga ähvardama, kuna viimased töötavat ju ebaseaduslikult.

Siis mõistsid ukrainlased, et nad on Eestis justkui orjad. Lootuses raha näha töötati umbes kaks kuud. Kui keegi rahulolematu oli, teatas Julia, et tal on sidemed ja vajadusel laseb ta ukrainlased deporteerida. Mõni ehitaja oligi politseile vahele jäänud ja Eestist minema saadetud.

Kui 55-aastane ehitaja kodumaale tagasi jõudis, pöördus ta advokaadi poole, ent sai vastuseks, et tegemist on lootusetu juhtumiga, sest ta ju ise töötas Eestis pooleldi ebaseaduslikult.

Kaebused Stumbrise kohta ulatuvad aastate taha. Näiteks 2009. aastal kirjutas Eesti Ekspress, kuidas Evi-Julia Stumbris (hüüdnimega Tšuma ehk vene keeles «katk») Eesti ehitajad Odessasse villasid ehitama kutsus ja rahata jättis. Mehed pidid tasuta tööd tegema, sest muidu oleksid bandiidid nad läbi peksnud.

Eesti karistusregister räägib Stumbrise kohta vaid seda, et ta on liiklushuligaan. Ei rohkemat. Küll on politsei korduvalt trahvinud tema ettevõtteid registreerimata võõrtööjõu eest.

Eelmisel kuul karistas kohus Evi-Julia Stumbrise venda Andrei Stumbrist (47), kes mõisteti süüdi kupeldamises. Aastaid Tallinnas bordelle pidanud mees sai karistuseks kaheaastase vangistuse, ent tänu kokkuleppele sai sellest poolteist aastat tingimisi. Pool aastat oli ta juba eeluurimise ajal vangistuses olnud.

Mitu ukrainlast on ka oma etteheidetega Evi-Julia Stumbrise suunal Eesti politseisse pöördunud ning nende väiteid kontrollitakse.

***

LISALUGU

Tuntud skeemitaja ja dokumentide fabritseerija

Postimees kirjutas möödunud kuul, kuidas Eestis teeb kõva äri Evi-Julia Stumbris, kes toob Eestisse kümneid ukrainlasi, jagab neile töötamiseks libadokumente, kasseerib töömeestelt nende eest sadu eurosid, vahendab inimesed siis mainekatele objektidele tööle ning jätab lõpuks palgata.

Homme oma 52. sünnipäeva tähistaval Stumbrisel on Poolas ettevõte Averos SP Z.O,O., mille kaudu ta Ukraina ehitajaid Eestisse tööle «vahendab». Eestiski mitut ettevõtet juhtiv ärinaine (äriregistri andmeil on ta olnud koguni 11 ettevõtte juhatuses või osanik!) on lahti hammustanud, et kui ta n-ö lähetab mehed siia Poola kaudu tööle, ei pea ta maksma neile Eesti keskmist palka.

Mehed tulevad Ukrainast siia seaduslikult, kas turistidena või pikaajaliste Poola D-viisadega, ent Stumbris neid politsei- ja piirivalveametis tööle ei registreeri. Samal ajal näitab ta ukrainlastele fabritseeritud dokumente, justkui oleks kõik seaduslik. Politseile vahele jäädes saadakse trahvi.

«Ma ei taha teiega rääkida ja mitte midagi ma kommenteerida ei kavatse,» oli kõik, mis Stumbrisel Postimehele öelda oli.

Tagasi üles