KIIRÜLEVAADE: Millega on silma paistnud Tallinna noorimad tulevased linnaosade juhid?
Nõmmekad ei mõista Keskerakonna valikut

Keskerakonna Tallinna nõukogu kinnitas neli Tallinna linnaosavanemat: Jaanus Riibe, Vladimir Svet, Alina Tubli ja Grete Šillis.

FOTO: Tairo Lutter

Tallinna uuteks linnaosavanemateks saavad Kesklinnas Vladimir Svet, Nõmmel Grete Šillis, Pirital Alina Tubli ja Kristiines Jaanus Riibe. Millega on need noored Tallinna linnaosavanema kandidaadid silma paistnud? 

1991. aastal sündinud Grete Šillis on Keskerakonna liige alates 2015. aastast. Praegu töötab ta Enn Eesmaa nõunikuna riigikogu esimese aseesimehe büroos, varem oli ta Keskerakonna fraktsioonis nõunik. Šillis õpib samuti Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistriõppes. Nõmme linnaosavanema kandidaat kandideeris läinud kohalikel valimistel hoopis Haaberstis ning kogus 24 häält. 

Šillis on Delfile tunnistanud, et otsest seost tal Nõmmega ei ole. Just see viimane on tekitanud palju küsimusi Nõmmekate Facebooki grupis, kus näiteks europarlamendisaadik Urmas Paet, kuulnud Keskerakonna määratud Nõmme linnaosavalitsuse uuest juhist,  märkis, et Nõmme staatus omaette linnana vajab taastamist. Kohaliku kogukonna Facebooki grupi liikmed leiavad, et oleks loogiline määrata linnaosavanemaks ikka oma kandi inimene.

«Noorus iseenesest pole ka häda, ma arvan, et Vladimir Svet näiteks on hea valik Kesklinnale. Aga Nõmme on nii eripärane osa Tallinnast, et linnaosavanemal võiks olla küll isiklik side selle linnaosaga. Ja kui on elukoht samas linnaosas, siis ühtlasi on ka see hea asi, et enamik otsuseid mõjutab ka tema enda elukeskkonda,» leiab grupi liige Tarmo. 

«Sellise otsusega näitab Keskerakond, mida ta nõmmekatest ja Nõmmest üldiselt arvab. Selline otsus teeb lihtsalt väga-väga nukraks,» leiab Marju. Keskerakonna esinumber Nõmmel oli haridus- ja teadusminister Mailis Reps, teise tulemuse tegi riigikogu liige Tiit Terik. Üle 300 hääle sai praegune Nõmme linnaosavanem Tiia-Liis Jürgenson. 

Vladimir Svet.

FOTO: Liis Treimann

1992. aastal sündinud Vladimir Svet on alates 2016. aastast töötanud õiguskantsleri nõunikuna laste ja noorte õiguste kaitse ja edendamisega seotud küsimustes. Alates 2015. aastast õpib Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistriõppes. Äriregistri andmetel lahkus Svet õiguskantsleri kantseleisse asudes Keskerakonnast. Enne seda töötas ta Tallinna Kesklinna valitsuses kantselei spetsialistina ning kultuuri- ja noorsootöö vanemspetsialistina. Erakonda astus ta 2011. aastal. 

Pirita linnaosavanema kandidaat, 1989. aastal sündinud Alina Tubli on praegu peaminister Jüri Ratase nõunik. Keskerakonna noortekogu endine juht Alina Tubli on Keskerakonna liige olnud aastatel 2011–2013 ning alates 2016. aastast. Alina Tubli tähelend meedias hakkas aga skandaaliga, kui avalikusesse tuli Tubli inetu kõnepruuk erakonnakaaslaste kohta. Tubli palus vabandust ning astus noortekogu kogu juhi kohalt tagasi, kuid jätkas tööd Jüri Ratase nõunikuna. Varem on Tubli töötanud Pirita linnaosavalitsuses, Tallinna botaanikaaias. Ühtlasi on ta ka Pirita linnaosa elanik. 

Alina Tubli.

FOTO: Eero Vabamägi

Kristiine linnaosavanemakandidaat Jaanus Riibe on noorimatest linnaosavanematest  staažikaim keskerakondlane, olles erakonna liige aastast 2009. Ta on päris pikalt töötanud ka linnasüsteemis: 1986. aastal sündinud Riibe on olnud Lasnamäe linnaosavalitsuse asevanem, Keskerakonna noortekogu esimees ja erakonna juhatuse liige. Tal on magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolis tööstus- ja tsiviilehituse erialal. 

Uued tipud Eesti poliitikas 

Keskerakonna Tallinna nõukogu esimees Jüri Ratas sõnas, et linnavalitsuse koostamisel ja linnaosajuhtide valimisel peeti oluliseks, et nende hulgas oleksid võimekad inimesed, kelle seas valitseks tasakaal kogemuste ja uute ideede vahel. «Keskerakond on Eestis olnud alati see jõud, mis on toonud noori ja aktiivseid inimesi poliitikasse. Nende hulgast on sirgunud väga palju praeguseid tippe poliitikas ja usun, et nii saab see olema ka meie tänaste kandidaatidega,» ütles Ratas.

Ta lisas, et linnaosavanema kandidaadid on tõestanud ennast koostöövõimeliste ja toimekate inimestena, kellel on töökogemusi nii linnaasutustes kui ka riigi tasandil. «Neil on selleks vastutusrikkaks ametiks kindlasti head eeldused, aga ka uued ja värsked mõtted, mida Tallinna elanike heaks ära teha. Olen kindel, et nad teevad tugevat tööd, et ühendada Tallinna kogukondi ja arendada elukeskkonda.»

Tallinna linnapea Taavi Aas.

FOTO: Tairo Lutter

Linnapea Taavi Aas sõnas, et nagu linnavalitsuses, on ka linnaosavanema kandidaatide seas nii neid, kes on suurte kogemustega ja näidanud ennast võimekate juhtidena kui ka inimesi, kes tulevad linnasüsteemi uute ja värskete ideedega. «Linnaosavanemateks on läbi aegade kutsutud noori ja teotahtelisi inimesi. Linnaosavanema vastutusrikast positsiooni on täitnud paljud tänased kogenud linnajuhid ning riigikogulased. Olen kindel, et uued linnaosavanemad tõestavad ennast edukalt oma ametis ja eelkõige muidugi Tallinna elanike silmis,» tõi Aas välja.

Kõik linnaosavanemad valitud 

Möödunud teisipäeval, 14. novembril kinnitati esimesed neli linnaosavanemat. Tallinna suurima linnaosa – Lasnamäe – juhina jätkab ettepaneku kohaselt 1979. aastal sündinud Maria Jufereva. Samuti jätkavad Haabersti ja Põhja-Tallinna linnaosavanem, kelleks on vastavalt Marek Jürgenson (1977. aastal sündinud) ja Raimond Kaljulaid (1982. aastal sündinud). Mustamäe linnaosavanema kandidaadiks nimetati 1981. aastal sündinud Lauri Laats, kes on töötanud nii Mustamäe linnaosavanemana kui ka linnavolikogu aseesimehena.

Tagasi üles