Oxfam hoiatab Afganistani politsei halva väljaõppe eest

Afganistani politseinikud möödunud nädalavahetusel Kandaharis.

FOTO: SCANPIX

Afganistani sõjavägi ja politsei pole valmis NATO-lt vastutust üle võtma, vahendab BBC Briti abiorganisatsiooni Oxfam hoiatust.


Oxfami hinnangul tuleks Afganistani sõdureid enne neile juhtrolli andmist inimõiguste rikkumiste küsimuses rohkem koolitada.

Oxfami raport «No Time to Lose» märgib, et neil on tõsiseid kahtlusi afgaani julgeolekujõudude professionaalsuse ja vastutusvõime osas. «On tõsine risk, et kui adekvaatseid vastutusmehhanisme paika ei panda, eskaleeruvad inimõiguste ja humanitaarseaduste rikkumised ning selle eest maksavad afgaani tsiviilelanikud,» hoiatab see.

Hinnanguliselt umbes 40 000 Afganistani politseinikul pole üldse mingit väljaõpet. Oxfam märgib ära ka selle, et praegu ei eksisteeri toimivat süsteemi, mille kaudu saaksid tsiviilisikud esitada kaebusi politsei või sõjaväe tegevuse kohta.

Praeguste kavade kohaselt peaksid Afganistani enda julgeolekujõud riigis korra tagamise eest vastutuse üle võtma aastal 2014. Mõned NATO riigid on seoses Osama bin Ladeni tapmisega üles kutsunud ka kiiremale vägede väljatoomisele.
 

Tagasi üles
Back