Korruptsioonivaba Eesti Simsoni lobitööst: isegi kui Soorm kasu ei saanud, ei vähenda see huvide konflikti (8)

Liis Velsker
, päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kadri Simson.
Kadri Simson. Foto: Mailiis Ollino

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Anni Jatsa leidis majandus- ja taristuministri Kadri Simsoni lobitööd seakasvatajatele lisatoetuse nõudmisel kommenteerides, et isegi kui tema elukaaslane, kuriteokahtlustuse saanud ettevõtja Teet Soorm, kasusaava ettevõtte omanik ei olnud, ei vähenda see probleemi, et otsuste tegemine ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiglane.

Postimees kirjutas, kuidas Keskerakond nõudis Kadri Simsoni ja Siret Kotka-Repinski eestvedamisel aastatagustel koalitsioonikõnelustel kohalike seakasvatajate toetuseks viit miljonit eurot, vaidluste järel jäi sellest alles kaks miljonit. Üheks kasusaajaks osutus hiljem minister Simsoni elukaaslane Teet Soorm.

«Ühing Korruptsioonivaba Eesti peab oluliseks osutada sellele, et ameti või positsiooni kasutamine isiklikuks hüveks on huvide konflikt,» rõhutas Anni Jatsa.

Jatsa selgitas, et kui isik tegutseb endaga seotud isikute huvides, siis ka see on huvide konflikt. Korruptsioonivastane seadus ütleb, et seotud isikuks loetakse inimest, kellega ametiisikul on ühine majapidamine. See tähendab, et oma elukaaslase hüvanguks lobitöö tegemine on huvide konflikt.

«Poliitik või ametiisik ei pea vastutama elukaaslase või abikaasa tegude eest. Küll peab ta vastutama enda tegude eest. Kui tehakse lobitööd teadlikult ühe sihtgrupi kasuks, teades, et seotud isik saab sellest kasu, ei ole täidetud õiglaselt ja tasakaalustatult tegutsemise eesmärk,» tõdes Jatsa.

Jatsa lisas, et kui leiab kinnitust asjaolu, et elukaaslane ise ei olnud kasusaavate ettevõtete omanik ja korruptsioonivastane seadus antud juhtumil ei ole asjakohane, ei vähenda see probleemi, et otsuste tegemine mitte ainult ei pea olema juriidiliselt korrektne, vaid see peab ka näima õiglane.

Eesti Tõusigade Aretusühistu on kinnitanud, et toetusesaajate hulgas on ka Saimre Seakasvatuse OÜ, mille isiklik seos Soormiga tuleb välja Rakvere lihatööstuse omanikfirma HKScani värskeimast majandusaasta aruandest. Kokku sai toetust paarkümmend ettevõtet.

Tagasi üles