Ossinovski nimetas Vene telekanalite eiramist integratsioonipoliitiliseks küündimatuseks

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski võttis Raadio2 «Olukorrast riigis» aastalõpusaates Vene telekanalitega suhtlemise ja sealt Eesti uudiste vahendamise kohta märksa jõulisema seisukoha kui valitsuse viimasel pressikonverentsil. 

Valitsuse aastat kokkuvõtval pressikonverentsil, 21. detsembril ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski PBK (Pervõi Baltiiski Kanal) telekanali kohta käinud küsimusele vastates, et valik on jätta suur osa Eesti elanikkonnast ideoloogilistel põhjustel informeerimata. Ta tõi välja, et näiteks töötukassast antav info on suure töötusega Ida-Virumaa jaoks oluline, samamoodi päästeameti ennetav töö tuleohutuse kohta samas piirkonnas. 

Ka Raadio2 aasta viimasel päeval toimunud kahetunnises saates tuli jutuks venekeelse meedia teema ning see, et 71 protsenti venekeelsest elanikkonnast usaldab Vene telekanalitest, sealhulgas PBKst tulevat infot. Saatejuhi küsimusele, kas sellises olukorras on võimalik venekeelsele elanikkonnale Eestis öelda, et «rohkem me nende kanalite kaudu ei suhtle ja vaadake ETV plussi?» vastas Ossinovski. Ta ütles, et taoline otsus jätaks suure osa venekeelsest elanikkonnast Eesti infovoost üldse eemale. 

«Integratsioonipoliitiline küündimatus»

«Minu meelest on integratsioonipoliitiline küündimatus selle nimi. Seda ma olen kuulnud väga paljudelt sellist jõulisemat joont pooldavatelt inimestelt, sealhulgas ka poliitikas,» märkis Ossinovski. «See oleks täiesti katastroofiline otsus ja seda saab teha inimene, kes on täiesti asjatundmatu integratsioonipoliitikas. Siin ei ole mingit küsimust,» lisas minister. 

Ossinovski tõi näiteks, missuguseid järeldusi tegi «Aktuaalne kaamera» pronksiöö kümnendast aastapäevast. Ta tõi näiteks politsei kokkuvõtte, mille peale nentis, et seal olnud küsimus selles, kas oleme õppinud mõistma seda probleemi sotsioloogiliselt või kas oleme suutnud kuidagi rohkem kaasata venekeelset elanikkonda Eesti ühiskonda selliselt, et ära hoida vägivallani viivaid pingeid. «Või vähemasti seda järeldust ei tehtud. Selle asemel räägime nüüd sellest, et meil on paremad kumminuiad,» märkis Ossinovski. 

Lauristin on hoopis teist meelt 

Ossinovski erakonnakaaslane, endine eurosaadik ja Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni emeriitprofessor Marju Lauristin on Postimehele öelnud, et tegu on sellise kultuurilise mõjuga, mis igapäevase Eesti ja Vene materjali segamisega täidab justnimelt Moskva poliitika huve. 

Lauristin sõnas PBK üle puhkenud arutelu kommenteerides, et igapäevane kohalike uudiste edastamine Vene telekanalis omab palju sügavamat kultuurilist mõju, kus kaovad piirid selle vahel, mis on Eesti ja mis Venemaa.

Lauristin selgitas, et kogu Vene propaganda ja Venemaa riigi poliitika üks sihte on tekitada venekeelsetes inimestes, kes elavad Eestis, Lätis ja Leedus kuuluvust või identiteeti Venemaaga. «Sellele on suunatud kogu kaasmaalaste programm,» rääkis ta.

Vene meedia on üldiselt Vene riigi propaganda teenistuses tervikuna. Lauristin tõdes, et PBK kanal ise väidab, et tal pole Venemaaga mingit seost. «Seda me kunagi uurisime ülikoolis ja PBK on end igasuguste äriühingute kaudu väga osavalt varjanud,» lausus ta.

Kui Eesti riik või kohalik omavalitsus nagu Tallinna linn ostab näiteks telekanalisse PBK eetriaega ja reklaame, siis on lihtne vaataja Narvast olukorras, kus ta näeb Vene telekanalist kõigepealt saadet, mis võib olla täis Kremli propagandat, aga sinna vahele tulevad Eesti reklaamid ja uudised.

Loe lisaks: 

Marju Lauristin: Eesti uudiste näitamine Vene telekanalis omab palju sügavamat kultuurilist mõju

Tagasi üles