Video ja galerii: Washingtonis avati Eestist pärit õukonnakunstniku esimene isikunäitus

EV100 portaal
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Washingtoni Rahvusgaleriis saab näha Eestist pärit kunstniku Michel Sittowi (u 1469–1525) esimene isikunäitus. Eesti Kunstimuuseumi ja Rahvusgalerii koostöönäitus toimub tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning 500 aasta möödumist õukonnakunstnik Sittowi lõplikust tagasipöördumisest oma kodulinna Tallinnasse.

Alates pühapäevast, 28. jaanuarist, saab Washingtoni Rahvusgaleriis näha Eesti Vabariigi 100. juubeli tähistamiseks Rahvusgalerii ja Eesti Kunstimuuseumi korraldatud koostöönäitust „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades“.

Esmakordselt näeb Tallinnas sündinud ja õukonnakunstnikuna Euroopas kõrget karjääri teinud Michel Sittowi haruldasi maale ühel näitusel koos. Näitusel on eksponeeritud ka Niguliste muuseumi Kannatusaltari viiesaja aasta vanused tiivad. Näitus jääb Washingtoni Rahvusgaleriis avatuks kuni 13. maini.

Alates käesoleva aasta 8. juunist kuni 16. septembrini saab Sittowi loomingut näha Tallinnas Kumu kunstimuuseumis.

Michel Sittow oli XV ja XVI sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik. Tema looming asub tänaseks mitmes nimekas muuseumis üle maailma: Louvre’is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, USA, Suurbritannia ja Taani rahvusgaleriides jne.

Bridgeman Images Näitusel Washingtoni Rahvusgaleriis on eksponeeritud enamik Sittowi väikesearvulisest säilinud loomingust, mis annab hea ülevaate kunstnikust kui andekast portretistist ja usuliste maalide autorist.

Eesti Kunstimuuseumi kogudest on näitusel eksponeeritud Niguliste muuseumis asuva Kannatusaltari tiivad, mille väliskülgede maalinguid omistatakse Sittowile ja mis on arvatavasti ainsad säilinud Sittowi tööd Eestis.


Eesti Kunstimuuseum alustas näituseprojekti viis aastat tagasi. Eesmärgiks oli tutvustada Eesti Vabariigi 100. juubeliks esmakordselt nii rahvusvahelisele kui kodupublikule Michel Sittowi teoseid.

"Michel Sittow on Euroopa kunstiajaloos kuulsaim Eestist pärit kunstnik. On loomulik, et just Eesti Kunstimuuseum korraldab Michel Sittowi loomingu näituse, tuues haruldased tööd korraks Tallinna. Selle nimel pingutasime üle viie aasta, näituse korraldamist kergendas suuresti Washingtonis asuva Rahvusgalerii otsus liituda näituse ideega ning avada Michel Sittowi näitus ka oma muuseumis. Näidata Sittowi töid Eestis on parim kingitus, mida muuseum oskaks Eesti 100. juubeliks rahvale teha," rääkis Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme.

Näituse kuraatorid on John Oliver Hand Rahvusgaleriist ning Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist. Näitse puhul ilmus ka mahukas ja rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele on teinud kaastööd mitmed rahvusvaheliselt tuntud kunstiteadlased. 

Näitusega seoses on peetud ka mittu ettekannet, teise hulgas kõneles Washingtoni Euroopa Liidu majas kuraator Greta Koppel. Tema ettekanne tutvustas Michel Sittowi üle-euroopalist rändava õukonnakunstniku karjääri ning käesoleva näituse nimel tehtud laialdast koostööd mitmete Euroopa muuseumidega ning rahvusvahelist koostööd kunstiteadlastega.

Lisaks korraldab Rahvusgalerii näituse raames kevadel mitmeid Eestile pühendatud sündmusi.

Näitus on avatud Washingtoni Rahvusgaleriis 28. jaanuarist 13. maini ning seejärel Kumu kunstimuuseumi suures saalis 8. juunist 16. septembrini 2018.

Näitusel eksponeeritud maalid on pärit

 • Washingtoni Rahvusgalerii,
 • Detroidi Kunstiinstituudi,
 • Viini Kunstiajaloomuuseumi,
 • Antwerpeni Kuningliku Kunstimuuseumi,
 • Taani Rahvusgalerii,
 • Madridi Kuningliku Kogu,
 • Louvre’i Muuseumi,
 • Berliini Riiklike Muuseumide,
 • Budapesti Kunstimuuseumi,
 • Haagi Kuningliku Maaligalerii Mauritshuisi,
 • Moskvas asuva Riikliku A. Puškini nimelise Kujutava Kunsti Muuseumi (erandina vaid näitusel Tallinnas)
 • Suurbritannia Rahvusliku Fondi kogudest ning kahest erakogust.

Näitus toimub osana Eesti Vabariigi 100 pidustuste rahvusvahelisest programmist, mille jooksul toimub juubeliaastal enam kui 100 üritust üle kogu maailma. Rahvusvaheline programm alustas eelmisel aastal Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algusega, mille raames jõudis Kumu kunstimuuseumi ja välisprogrammi koostöös Rooma ka Konrad Mägi suurnäitus.

Vaata kunstnikule ja näitustele pühendatud Facebooki lehekülge

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles