:format(webp)/nginx/o/2018/02/15/7583877t1hba21.jpg)
- Vannis käimisele eelista dušši
- Hoolda küttesüsteemi vähemalt kord aastas
- Lülita välja kõik ooterežiimil olevad seadmed
Pärast kommunaalarvete äramaksmist võib nii mõnelegi jääda rahakotti laiutama suur auk. Et ahastust vähendada, tasuks üle vaadata, kui palju ja millele raha kulub.
Energia- ja veesääst annab otseselt tunda rahakotis: tarbid vähem elektrit ja vett, saad ka väiksemad arved. Ühtlasi on nii vee- kui ka elektrikulu vähendades võimalik teha heategu ka keskkonnale.
Veetarbimise vähendamine on võimalik kahel moel: kasutades säästlikumaid seadmeid ja muutes oma käitumist. Koduses majapidamises kulub enamasti ligikaudu võrdsetes osades vett isiklikule hügieenile, riiete pesule ja köögitoimingutele. Kõigis kolmes vallas on võimalik vett säästa.
Üldistatult võib öelda, et ülemäära vett kulutame me tavaliselt oma harjumuste tõttu, olgu selleks siis kraanist vee jooksma jätmine kogu nõudepesu vältel, väga pikad duši all käigud, sagedased vannivõtud või pooltühja pesumasina täisrežiimil käimapanemine.
Teadlikult tegutsemine võib anda märgatava elektri- ja veekulutuste kokkuhoiu. Tarbijatoimetus kogus kokku Tallinna Vee, Eesti Gaasi ja Eesti Energia soovitused ja nipid, kuidas kodukulud madalal hoida ja ka keskkonda säästa.
Vannis käimisele tuleks eelistada dušši ja lühendada pesuaega kasvõi mõne minuti võrra. Nõude pesemisel on veesäästlikum lahendus nõudepesumasin. Seda kasutades tuleks masin enne käivitamist kindlasti nõudega täita või kasutada spetsiaalset režiimi väiksema nõudekoguse pesemiseks. Sama kehtib riiete pesemisel.
Kui nõudepesumasina kasutamise võimalust aga ei ole, siis nõude käsipesu puhul tasub kraan vahepeal kindlasti kinni keerata.
Pisut on võimalik säästa ka joogiveelt. Enamasti soovitakse kraanist lasta võimalikult külma vett, ent sellega võib hulk vett raisku minna. Seetõttu tasub joogivett kannuga hoopis külmkapis hoida.
Aias tasub taimede kastmiseks kaaluda näiteks vihmavee kogumist ja vältida taimede kastmist väga palaval ajal, et vältida aurustumist.
Duššidele ja kraanidele on võimalik paigaldada nii-öelda säästuotsikud, mis segavad kraanist tulevale veele hulka õhku. See tähendab, et samal ajal kui kraan on avatud, kulub nõudepesule või duši all käimisele lihtsalt vähem vett.
Toa kütmise puhul on oluline jälgida, et radiaatori ees ei oleks kappe ega riiuleid, nii ei pääse soe ringlema.
Toatemperatuuri võib alanda paari kraadi võrra uneajaks või kui kedagi kodus ei ole. Üks kraad madalam temperatuur säästab kuni kuus protsenti küttekulusid. Pimeduse saabudes on kasulik aknarulood alla lasta – nii ei õhka klaasidelt külma tuppa.
Õhuta tuba õigesti – ava aknad lühikeseks ajaks täielikult, sulgedes selleks ajaks radiaatori termostaadid. Küttesüsteemi tuleks hooldada vähemalt kord aastas. Näiteks hooldamata gaasikatlal tõuseb energiakulu või võib see põhjustada õnnetuse.
90 protsenti pesumasina energiakulust läheb vee soojendamisele. Pestes oma riideid 30–40-kraadise veega, saab säästa märkimisväärselt nii energiat kui raha.
Võrreldes hõõglampidega, aitavad LED-pirnid säästa valgustusele kuluvat energiat ligikaudu 80 protsenti. Kõik ooterežiimiga kodused seadmed, nagu DVD mängija, mobiiltelefonilaadija vms, tuleks hoopis välja lülitada. Vanemate seadmete energiakulu võib ooterežiimil olla väga suur.
Vanemad kodumasinad kulutavad üldiselt rohkem energiat ning säästu nimel tuleks need võimaluse korral väiksemate ja energiasäästlikumate vastu vahetada. Näiteks energiasäästlik külmkapp võib säästa hinnanguliselt 80 eurot aastas.
Kaupluses uut kodumasinat valides tuleks vaadata seadme energiamärgistust – mida kõrgem märk (nt A+++ või A++), seda vähem energiat seade kulutab.
Toidu valmistamisel tuleks valida kogusele vastav pott või pann ning õige suurusega pliidiplaat, ka nii saab kokku hoida tubli koguse energiat ja raha.
Kes ise elektri- ja veetarbimisel silma peal hoida ei jõua, saab seda edukalt teha ka erinevate mobiilirakenduste abil. Näiteks on Eesti Energia välja töötanud mobiiliäpi, millega on võimalik kodust energiatarbimist jälgida.
Mobiilirakendus on olemas ka Tallinna Veel, kus elamuomanikul on võimalik jälgida veetarbimist.
LISALUGU
Nipid toiduarvelt säästmiseks
Pere- ja elustiiliblogi Meie Käopesa eestvedaja Mirjam Hunt tegi jaanuaris Kogumispäeviku väljakutses läbi eksperimendi, millega vähendas oma viieliikmelise pere toidueelarvet 50 protsendi võrra ja tuli toime 50 euroga nädalas. Millised on tema parimad säästunipid?
1. Planeeri nädalamenüü vastavalt sooduspakkumistele
Kõige lihtsam ja levinum nõuanne on võtta üks päev nädalas toidumenüü planeerimiseks. «Et e-toidupoes on eraldi soodustoodete kategooria, alustan iga «poetiiru» sealt,» sõnas Hunt. «Kuna õhtusöögiideid genereerides alustan alati põhikomponendist, võtangi esmalt ette soodushinnaga lihad-kalad.»
2. Tee kaubanduskettide sooduskaardid
Väga paljud soovitavad teha kaubanduskettide sooduskaardid, sest suured poeketid aitavad oma klientidel oluliselt raha säästa. «Kui e-poest tellima harjudes paratamatult kogu raha vaid ühteainsasse poodi «viisin», ootas mind esimest korda füüsilisse poodi minnes ees suur üllatus,» kirjeldas Hunt. «Mu Säästukaardile oli kogunenud peaaegu sada «tasuta» eurot!»
3. Osta toiduvarud e-poest korra nädalas
Sestsaati, kui blogija läks üle e-poe teenusele ja ainult ühe korra nädalas ostlema hakkas, on nende pere igakuine toidueelarve oluliselt kahanenud. Pealinnas ja Tallinna lähiümbruses elavatel inimestel soovitab ta korra nädalas osta kogu kaup e-poest, kuna see vähendab oluliselt emotsiooniostude arvu, annab hea ülevaate toidule minevatest kuludest ning võimaldab oma menüüd paremini planeerida.
4. Sooduspakkumiste ajal ostle teadlikult
Hunt leiab, et soodusmüügilt varude soetamise saab enda kasuks pöörata vaid väga teadlikult tarbides. «Vahel tekitab korralik soodushind suisa hasarti ja lisaks sellele veel tunde, et allahinnatut on hädasti vaja. Ja tihti tegelikult ju kohe üldse ei ole,» sõnas blogija. Allahindluselt on Hundi sõnul mõttekas soetada ainult neid varusid, mis on kas peres kõige tihedamini ja suuremas koguses tarbitavad kaubad, tõeliselt vajalikud või lihtsalt ihaldusväärsed n-ö luksustooted.
5. Varu õigel ajal kodumaist toitu
«Varude soetamise koha pealt taipasin piiratud eelarvega majandades, et peaksin varasemast oluliselt suurema tõsidusega suhtuma tasuta kodumaisesse toitu ja selle suvel talveks varumise võimalustesse,» sõnas Hunt ja tõi välja, et kui palju odavam oleks kevadest sügiseni omaenda aeda uuesti ja uuesti tilli külvata ja seda suuremas koguses sügavkülma varuda, selmet tilluke punt talvel poest ühe euro eest osta.