Riigikogu alustas eelnõu Eesti riigi loojate ja hoidjate tänamiseks

Toompea loss

FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva eel soovivad 64 rahvasaadikut riigikogu avaldusega tänada neid inimesi, kelle tegevus ümmarguse tähtpäeva pidamise võimalikuks tegi.

Eelmisel nädalal algatasid 64 riigikogu liiget riigikogu avalduse eelnõu, millega tahetakse avaldada tänu Eesti Vabariigi loojatele, kaitsjatele, hoidjatele ja taastajatele. 

«Just rahvaesindusel on mandaat Eesti rahva nimel lugupidamist ja tänu avaldada ning sobivaim hetk selleks on seos läheneva Eesti riigi juubeli aastapäevaga,» märgitakse eelnõu seletuskirjas. 

Avalduse eelnõu arutamine ja vastuvõtmine on riigikogu täiskogu istungi päevakorras neljapäeval, 22. veebruaril.

Tänuavaldus Eesti Vabariigi loojatele, kaitsjatele, hoidjatele ja taastajatele

Iseseisva ja sõltumatu Eesti riigi rajamine on olnud meie rahva poegade ja tütarde ühislooming ning ülim püüdlus aastakümneid enne selle kätte võitmist.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva künnisel väljendab Riigikogu Eesti rahva nimel tänu kõigile inimestele, kes on andnud oma panuse Eesti Vabariigi loomisse ja tema iseseisvuse kindlustamisse.

Meie rahva eriline tunnustus kuulub Eesti Vabariigi rajajatele ja taastajatele, kes kasutasid ära ainukordse ajaloolise võimaluse omariikluse kättevõitmiseks.

Tunnustame neid Eesti inimesi, kes võõrvõimu aastatel töötasid ja elasid kodumaal ja tagasid rahva kestmise.

Hindame ja täname neid rahvuskaaslasi, kes säilitasid ja arendasid eesti kultuuri eksiilis ning hoidsid meie riigi õigusliku järjepidevuse ideed. Just nende töö ehitas Eestile väärtusliku silla erinevate põlvkondade vahele ning tegi lihtsamaks meie tagasipöördumise vabade Euroopa riikide perre.

Meie ühine eesmärk on minna oma riigi teise sajandisse vabana ning töötada rahvusliku üksmeele vaimus Eesti riigi edenemise ja jätkusuutlikkuse nimel.

Riigikogu väljendab oma sügavat lugupidamist ja tunnustust kõikidele inimestele, kes on jäänud truuks Eesti omariikluse aadetele, kandnud selle nimel ohvreid ning elanud Eesti hüvanguks.

Eelnõu allkirjastasid Liisa Oviir, Heljo Pikhof, Rein Randver, Kalvi Kõva, Helir-Valdor Seeder, Mart Nutt, Priit Sibul, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Tiina Kangro, Eiki Nestor, Jaanus Marrandi, Hardi Volmer, Inara Luigas, Toomas Jürgenstein, Barbi Pilvre, Tanel Talve, Aadu Must, Peeter Ernits, Jaanus Karilaid, Enn Eesmaa, Helmut Hallemaa, Igor Kravtšenko, Dmitri Dmitrijev, Toomas Paur, Viktor Vassiljev, Erki Savisaar, Kersti Sarapuu, Jürgen Ligi, Urve Tiidus, Meelis Mälberg, Aivar Sõerd, Arto Aas, Kalle Palling, Urmas Kruuse, Maris Lauri, Tarmo Kruusimäe, Andres Metsoja, Raivo Aeg, Remo Holsmer, Anne Sulling, Terje Trei, Kalle Laanet, Liina Kersna, Madis Milling, Helmen Kütt, Artur Talvik, Ain Lutsepp, Krista Aru, Andres Ammas, Andres Herkel, Külliki Kübarsepp, Monika Haukanõmm, Henn Põlluaas, Martin Helme, Mart Helme, Uno Kaskpeit, Arno Sild, Raivo Põldaru, Valdo Randpere, Margus Tsahkna, Oudekki Loone, Märt Sults, Tiit Terik, Marianne Mikko, Martin Repinski 

Tagasi üles