Valitsuskomisjon soovitab suhtumist narkomaanidesse muuta

Süstlavahetuspunkti toodud naromaanide süstlad. FOTO: Mihkel Maripuu

Kui seni on narkomaanide puhul peamiselt tegeletud karistamisega, siis uimastiennetuse valitsuskomisjoni hinnangul tuleb keskenduda ravile. 

Komisjon jõudis järeldusele, et tulevikus peaks uimastisõltlaste karistamise asemel oluliselt rohkem keskenduma võimalusele pakkuda neile ravi ja sotsiaalteenuseid – see on riigi seisukohalt pikas perspektiivis mõistlikum, teatas siseministeerium.

Selleks peaks Eestis olema oluliselt rohkem keskusi, kus pakutaks sõltuvusravi ja rehabilitatsiooni, metadoonasendusravi, nõustamist ja süstlavahetust.

Lisaks teenuste olemasolule on komisjoni hinnangul oluline, et abivajajad nendeni ka jõuaksid. Näiteks käivitub märtsist pilootprojekt, kus politsei suunab kanepi tarvitamisega vahele jäänud inimesi nõustamisele. Sama suunda järgivad justiitsministeeriumis välja töötatavad seadusemuudatused, mis toetavad uimastitarvitajate karistamise asemel nende ravile suunamist.

Lähiajal analüüsivad sise-, justiits- ja sotsiaalministeerium, kui palju ja milliseid teenuseid esmajärgus vaja on ning taotlevad selleks valitsuse lisaeelarvest aastateks 2019–2021 vajalikku raha.

Mõni samm teenuste kättesaadavuse suurendamiseks on plaanis juba praegu – selle aasta jooksul avatakse uued uimastikahjude vähendamise keskused Sillamäel ja Tallinnas Lasnamäel, samuti võtab Tervise Arengu Instituut kasutusele kaks bussi, mis pakuvad sõltlastele abi asukohast sõltumata. Teenuste pakkumisse on plaanis kaasata ka apteeke.

Alates 2015. aastast on fentanüülisurmade arv taas tõusnud. Kui 2015. aastal suri uimasti üledoosi tõttu 88 inimest, siis 2016. aastal oli surnuid 114 ja 2017. aasta näitab sarnast trendi. Selle põhjuseks on turule tulnud uued fentanüülid, mille kangus on kasutajatele tundmatu ja mis on seetõttu ohtlikumad kui varem turul olnud kaup.

Aastatega on suurenenud fentanüülisõltlaste ja üledoosi saanute keskmine vanus – praegu on keskmine fentanüülisõltlane 35-aastane.

2016. aastal said riigieelarvest rahastatud narkomaania ravi ja rehabilitatsiooniteenuseid 1419 täiskasvanut ja 152 alaealist.

Uimastiennetuse valitsuskomisjon on asutusteülene ümarlaud, kuhu on kaasatud uimastiteemadega kokku puutuvad asutused ja eksperdid eri eluvaldkondadest.

Tänases valitsuskomisjonis kohtusid siseminister Andres Anvelt, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ja justiitsminister Urmas Reinsalu ning eri valdkondade eksperdid. Peamine aruteluküsimus oli, kuidas tagada uimastisõltlaste abi situatsioonis, kus tal on valik, kas minna ravile või pöörduda mõne uue sõltuvusaine poole.

Tagasi üles
Back