Kohus mõistis Eestis kinni peetud iraanlasest õhutõrjerakettide smugeldaja 25 aastaks vangi

Ameerika Ühendriikide New Yorgi kohus mõistis sellel nädalal õhutõrjerakettide smugeldamise katse eest 25-aastase vangistuse USA-Iraani topeltkodakondsusega mehele, kelle Eesti keskkriminaalpolitsei 2012. aastal Tallinnas kinni pidas.

Kohus mõistis Olangiani rakettide smugeldamise katse eest süüdi juba 2016 aasta novembris, kuid USA kohtusüsteemi eripära tõttu tegi kohtunik mehe karistuse suuruse teatavaks sellel nädalal.

Olangiani kaitsja ütles kohtuotsuse väljakuulutamise järel, et kaebab otsuse edasi, vahendas Daily News.

57-aastast Reza Olangiani ähvardas Iraani relvade smugeldamise katse eest eluaegne vanglakaristus, kuid sellest mees pääses. Seaduse järgi on sellise teo eest minimaalne vangistus 25 aastat.

Keskkriminaalpolitsei pidas Reza Olangiani 2012. aasta oktoobris Tallinna lennujaamas Eestisse sisenemisel kinni. Mehe kinnipidamise operatsiooni juhtis USA uimastivastase võitluse agentuur DEA.

Olangian peeti Tallinna lennujaamas kinni 10. oktoobril 2012. Mees viibis Eestis mõned kuud vahi all ning ta anti 2013. aasta 26. märtsil USAle välja.

Riigiprokuratuuri pressiesindaja kommenteeris 2016. aastal Postimehele, et Reza Olangian peeti Eestis kinni Ameerika Ühendriikide eelaresti palve alusel ja anti USAle välja kriminaalmenetluse ja kohtumenetluse ajaks.

Süüdistuse järgi otsis Olangian 2012. aastal Ukrainas kontakte Vene relvaärikatega, et hankida Iraani toimetamiseks õhutõrjerakette ja lennukiosi. Olangian sai kontakti DEA agendiga, kes esines venelasest relvamüüjana. Agendi salvestatud vestlustes peab Olangian läbirääkimisi kümne õhutõrjeraketi ja kümnete lennukivaruosade ostmiseks. Agendi sõnul soovis Olangian osta pikema aja jooksul hankida kokku 200 õhutõrjeraketti.

Ühtlasi kirjeldas mees salaja salvestatud vestlustes, kuidas ta kavatseb toimetada õhutõrjeraketid ja lennukivaruosad Afganistani kaudu Iraani.

Süüdistaja sõnul on mees üritanud relvi Iraani toimetada ka varem. Prokurör rääkis kohtus, et Reza Olangian üritas ka 2007. aastal toimetada Iraani 100 õhutõrjeraketti, kuid tema katse relvi hankida ebaõnnestus.

Prokuröri sõnul oli mehe põhiline motiiv relvaäris kasumi teenimine, mitte ideoloogia.

Olangiani kaitsja Lee Ginsberg rääkis kohtus, et mees sai USA kodakondsuse 1999. aastal pärast seda, kui ta oli Ameerikasse ülikooli õppima tulnud. Advokaadi sõnul oli Olangian USAs elatud aastate jooksul Iraani valitsuse suhtes kriitiliselt meelestatud ja ta osales mitmetel Iraani poliitika vastu protestivatel meeleavaldustel. Kaitsja rääkis, et mees otsustas 2000. aastate alguses Iraani tagasi kolida, kui talle tundus, et riik hakkab demokraatlikumaks muutuma.

Kaitsja sõnul kohtus Olangian Iraanis relvaäriga seotud inimestega 2005. aastal pärast seda, kui Iraani presidendiks sai Mahmoud Ahmadinejad.

Tagasi üles