Naoto: Toit on hea. Jaapanlaste ja eestlaste toidulaud on väga erinev, näiteks ei sööda meil musta leiba ja kartulit. Mulle need väga maitsevad. Kohuke ka! Praegune ilm mulle aga ei meeldi. Päike paistab ja hakkab soe, aga samal ajal puhub külm tuul. Pole ei talv ega kevad.
Mateo: Mulle ka Eesti toit meeldib. See on Argentina köögist väga erinev. Meil näiteks süüakse palju veiseliha, eestlased eelistavad siga ja kana. Minu jaoks oli see harjumatu. Ma võin seda küll süüa, aga mitte kaks-kolm päeva järjest. Mulle maitsevad ka kohukesed. Ma vihkan suusatamist, aga uisutada mulle väga meeldib. See tuleb mul hästi välja ka. Mulle väga meeldib mu võõrustaja pere ja siinsed inimesed.
Millised teie koolipäevad on? Kas teil raske ei ole tundides käia ja aru saada, kui eesti keelt alles õpite?
Naoto: Tunnid algavad kell kaheksa. Mulle see ei meeldi, liiga vara.
Mateo: Me õpime erinevate klassidega. Oma klassikaaslastega on näiteks matemaatika, inglise keel ja geograafia koos, aga eesti keelt õpime koos 4. ja 5. klassiga. Naljakas, aga see töötab. Ma õpin väikestega koos palju rohkem keelt kui vanematega ühes tunnis. Palju õpib kuulmise, mitte õpiku järgi. Matemaatikas on numbrid, seal ei ole keelel vahet.
Mis õppeained teile meeldivad, mis mitte?
Mateo: Matemaatika on lemmik. Ajalugu üldse ei meeldi.
Kas matemaatika on teie lemmik seepärast, et siin on seda kõige kergem õppida või meeldis see juba kodus ka?
Mateo: Mulle meeldis kodus ka.
Kuidas Kiili gümnaasium erineb sellest koolist, kus te kodus käite?
Naoto: Mu kool on väga erinev. Jaapanis on gümnaasium viis aastat, siin kolm. Jaapanis elan ma kooli juures ühiselamus.
Mateo: Kõigis Lõuna-Ameerika koolides algab õppeaasta märtsis ja lõpeb detsembris. Tavalised koolid Argentinas on samalaadsed Eesti koolidega. Minu kool on teistsugune. Me saame valida, milliseid aineid tahame võtta ja gümnaasium meenutab natuke ülikooli. On mingid ained, mille sa pead ära tegema, aga ühes tunnis võivad koos olla näiteks 10. ja 12. klassi õpilased. Õppeaasta algul peame valima sotsiaalprobleemide seast, mida tahame eri õppeainetes käsitleda. Õpime intervjuusid ja uuringuid tegema, et neile probleemidele lahendusi leida.
Kas klassid ka millegipoolest erinevad?
Naoto: Jaapanis on natuke suurem klass, umbes 40 õpilast, aga inimesed on sarnased – ollakse sõbralikud ja käiakse läbi omavahel.
Mateo: Õpilasi on sama palju, aga Eesti klassikaaslased on väga vaiksed võrreldes argentiinlastega.
Naoto, kuulsin, et sa käid ka rahvatantsutrennis. Millest sul selline huvi tekkis ja kuidas trennis läheb?
Naoto: Vastab tõele. Tahan eestlaste kohta rohkem teada saada. Eesti rahvatants on jaapanlaste omast aktiivsem. Tantsides tuleb jalgade asemel kogu keha kasutada ja arvestada tuleb ka tantsupaarilisega.