Õppekogunemisele Siil võtan kaasa: …

FOTO: Asso Puidet

Kaitsevägi ja Kaitseliit korraldavad Eesti uuema ajaloo suurima õppuse Siil 2018, kuhu kutsutakse suurem osa Eesti kaitseliitlasi ja naiskodukaitsjaid, samuti reservväelased, tegevväelased, ajateenijad ja liitlased.

Kutsega ilmuda suurõppusele Siil laekus iga kutsutu postkasti nimekiri esemetest, mis tuleb õppekogunemisele kaasa võtta. Et varustuse pakkimisel ei tekiks hämmingut, miks on see või teine asi vajalik, anname selgitava ülevaate kohustuslikest esemetest ja nende otstarbest.

Isikutunnistus või Eesti kodaniku pass

Piisab, kui võtate kaasa ID-kaardi. Erinevalt passist ei karda plastikkaart vett ja vette satute te Siili ajal kindlasti. Välivormil on vasakul pool veekindel tasku, kus saab kanda kilesse pakendatud dokumente. Ärge neid varustust ära andes taskusse unustage, muidu peate hiljem tuhat vormi läbi lappama.

Juhiload (olemasolul)

Juhiluba aktsepteeritakse samuti isikut tõendava dokumendina. Tavaliselt õppuste ajal keegi (peale sõjaväepolitsei) teie lube näha ei taha, aga kui load kaasas, võite jalgsi käimise asemel sõita autoga.

Isikliku hügieeni tarbed

Isiklik hügieen õppustel on üks elemente, mis tagab teie lahinguvalmiduse. Vaatamata üsna levinud ütlusele „Virgad kratsivad – laisad pesevad“ ja sellele, et välitingimustes pesemine võib tunduda tülikas, on see enda moraali kõrgel hoidmise seisukohast ülioluline. Lisaks elementaarsetele hügieenivahenditele võtke kaasa puuder, mis sobib hõõrdumise vältimiseks nii jalgadele kui ka mujale.

Hügieeniline huulepulk (mitte punane) aitab vältida katkiste huulte probleemi ja annab teile võimaluse keskenduda oma laskesektori jälgimisele. Ülearune ei ole ka nahka niisutav kreem, sest kui teie nahka ei kuivata parajasti kevadine päikesepaiste, siis teeb seda kindlasti Fairy, mida kasutate relvapuhastusõli kätelt maha pesemiseks. Isiklikku hügieeni teostage vähemalt kord päevas, (hambapesu ikka 2 x); pöörake tähelepanu habemeajamisele.

Maskeerimisvärvid peske õhtul maha ja laske nahal puhata. Peske „strateegilisi“ kohti „siili“ ehk mustusest ja higist tekkiva nahaärrituse ärahoidmiseks.

Aastaajale vastav riietus (sh vähemalt kaks paari aluspükse ja sokke) ja jalanõud

Õppusele tulles ei ole mõtet selga panna oma kõige moodsamaid riideid, te ei lähe laulupeole. Teie erariided pakitakse kenasti kilekotti ja need jäävad kogu õppuse ajaks lattu seisma. Neid taas selga tõmmates võite avastada, et need lõhnavad pisut imelikult. Riietuge soojalt, sest oodata saate piisavalt ja enamasti ikka väljas. Siiski teile teadmiseks: formeerijad teevad kõik endast oleneva, et saaksite ilma liigse passimiseta endale vormi selga ja püssi õlale. Võtke vahetuseks kaasa vähemalt 2–3 paari sokke ja aluspesu, siis ei pea metsas riiete pesemisega vaeva nägema.

Õmblusnõel ja musta värvi õmblusniit

Niiti ja nõela läheb vaja (loodetavasti siiski mitte) peamiselt nööpide tagasiõmblemiseks ja jalgevahest katkikärisenud pükste parandamiseks.

Taskunuga

Öeldakse ju ikka, et noata ei maksa metsa minna. See on vajalik nii toidu valmistamisel kui ka laagri püstitamisel. Kindlasti tekib hetki, kui olete sunnitud vastast ootama. Et kallist aega mitte raisku lasta, saate kodus ootavale kallimale puukuju nikerdada.

Tuletegemisvahendid

Telgiahjus praksuv tuli ja sealt õhkuv soojus on meeldivalt lõõgastav. Selleks, et tuli ka põlema saada, on vaja süütamisvahendeid. Tikud, tulepulk, välgumihkel, kasetoht, süütetabletid ja Sõdurileht on peamised vahendid. Pakendage need veekindlalt. Süütevedelik unustage ära, selle kasutamine lõpeb heal juhul magamisega lageda taeva all.

Saapahooldusvahendid

Saabaste hooldus tagab nende veepidavuse. Hooldage saapaid iga päev. Kasutage saapaviksi või veekindlat viksi nagu Merilõvi. Ärge unustage saapaid kuivatamast, aga mitte ahjule liiga lähedal, muidu on saapad hommikuks paar numbrit väiksemad. Siiski tuleb mõista, et päris veekindlaks ei tee saabast ükski kreem. Haarake kodust kaasa paar 30liitrist prügikotti, nende õigeaegne kasutamine saapa ja soki vahel aitab asendada kummikut.

Raha ja kirjatarbed omal äranägemisel

Igal õigel mehel peab rahakotis olema ka sularaha, kuigi kaardiga saab maksta igas külapoes. Tänapäeval keegi naljalt enam klassikalist kirja ei kirjuta, aga suurõppusel Siil on asi naljast kaugel. Ka on harilik pliiats ja pastakas vajalikud näiteks tulekaardi või ahjuvalvegraafiku koostamiseks.

Kaitseliidu väljastatud isiklik varustus (olemasolul)

Riideid võiks olla pigem rohkem kui vähem. Soe kampsun, mille saate välivormi alla „soblele“ peale tõmmata, samuti vihmaülikond on kindlasti vajalikud. Kihiline riietumine on soojapidavuse aluseks. Jalanõusid kuivatage igal võimalusel, sest terved jalad on jalaväelasele väga tähtsad. Kui varustus väljastatakse formeerimispunktist, siis võtke pigem number suuremad kui väiksemad riided.

Kaitseliidu väljastatud sõjaväerelv (olemasolul)

Relva hooldage iga päev, puhastage ja õlitage kergelt. Sellega tagate, et relv ei ole õppuse lõppedes „rebane“ ja lahingus ei pea karjuma: „Lask, lask!“ 

Arveldusarve number (IBAN)

Arve number on vajalik teile raha ülekandmiseks. Ärge öelge oma tüdruk- või poiss-sõbra arveldusarve numbrit, sest nimi peab ühtima konto omaniku nimega. Kirjutage see endale üles.

Sõidupilet(id), kütusetšekk või sõiduki registreerimistunnistuse koopia

Sõidupiletid ja kütusetšekid hoidke alles, need makstakse kinni. Tehke sõiduki registreerimistunnistusest koopia, see aitab aega kokku hoida ja tagab, et saate ka kütusekompensatsiooni. Ärge tooge suvalisi pileteid ega bensiinimootoriga auto puhul diislikütuse tšekke.

Tagasi üles