Kaitsevägi ja Tartu ülikooli kliinikum viivad laupäeval Siili raames läbi kriisiõppuse Tervex

FOTO: Kaitsevägi

Laupäeval, 5. mail toimub suurõppuse Siil raames Tartus kriisiõppus Tervex , mille käigus harjutatakse ajavahemikul kella 9 kuni 18 masskannatanutega olukordade lahendamist. Õppuse tõttu muutub ajutiselt ka Tartu ülikooli kliinikumi EMO asukoht.

Õppuse stsenaariumi järgi tuuakse kliinikumi erakorralise meditsiini osakonda Tartu, Võru ja Valga kiirabi ning kaitseväe sõidukitega pea 100 väga erineva raskusastme vigastusega õppuse patsienti. Erakorralise meditsiini osakonna juhataja dr Kuido Nõmme sõnul harjutatakse sel õppusel EMO ja kogu kliinikumi toimetulekut masskannatanute situatsioonis.

Kliinikumi juhatuse esimehe Urmas Siiguri sõnul on praktiline õppus vajalik haigla kriisiplaanide testimiseks ja reageerimisvõimekuse hindamiseks. „Küsimus ei ole selles, kas mõni masskannatanutega intsident juhtub, vaid pigem selles, millal see juhtub. Mida paremini oleme sellisteks puhkudeks valmis, seda suurem on võimalus neist olukordadest minimaalsete kadudega välja tulla,“ lisas Siigur.

Õppusel osalevad 60 täiendavalt tööle kutsutud kliinikumi töötajat – nii arstid kui õed ning Tartu Ülikooli ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli tudengeid. Viimased osalevad õppusel nii haigla abipersonalina kui kannatanute rollis. Tööl olev personal jätkab õppuse ajal tavaülesannete täitmist.

Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülem-arst kolonelleitnant Ahti Varblase sõnul valmistub kaitsevägi laiapindseks riigikaitseks. „Meie eesmärk on valmistuda kriisiolukorraks, mida loodetavasti kunagi ei tule. Samas aga harjutame, et kui tekib kriis, siis haigla on valmis kriisiga toime tulema. Parim viis selleks on harjutada. Kaitseväes on väga hea väljaõppe saanud meedikud, kelle masskannatanute õpe on saanud praktilise kogemuse Afganistanis ning mujal kriisikolletes, kus Eesti on oma võitlejaid saatnud. Õppused on suurepäraseks võimaluseks õpitud teadmisi edasi anda,“ lisas Varblane.

Ajutiselt J-korpuse 1. korrusele üleviidavas erakorralise meditsiini osakonnas on tööl tavapärane personal – 5 arsti, 10 õde, 8 põetajat ja 2 klienditeenindajat. EMO töötab L. Puusepa 8 J-korpuse 1. korruse ruumides laupäeval, 5. mail kell 09.30 kuni 17.30. Sel ajavahemikul palume EMOsse pöördumiseks kasutada N. Lunini tn poole jäävaid uksi. Maja ees on parkimiskohad, millel parkimiskella kasutades on esimene tund parkimist tasuta, edasi 0,6 €/h. Teisele poole N. Lunini tänavat jäävates parklates on parkimine tasuta. Sünnitajatele on tagatud sissepääs ka EMO uksest. Sünnitajaid toovale transpordile on arvestatud kolm parkimiskohta EMO kiirabihalli taga. Palume liiklemisel olla ettevaatlikud, sest liiklus on õppuste tõttu oluliselt tihedam kui piirkonnas laupäeviti tavaks.

Lisainfo:

Õppuse Siil meediaoperatsioonide keskus

E-mail: sko.opk@mil.ee

Tel: +372 718 1900

Tagasi üles