Ringkonnakohus: Vabariigi aastapäeva paraadi mõnitanud endine päästeametnik vallandati õigustatult

Anna Ploompuu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Päevaintervjuu 15.12.2016. Stuudios oli Sergei Menkov
Päevaintervjuu 15.12.2016. Stuudios oli Sergei Menkov Foto: Kuvatõmmis videost

Tallinna Ringkonnakohus tegi eile otsuse, millega tunnistas Sergei Menkovi teenistusest vabastamise seaduslikuks.

Sergei Menkov on endine päästeametnik, kes postitas 24. veebruaril 2016 oma Facebooki kontole samal päeval toimunud Eesti Vabariigi aastapäeva paraadist video, milles kommenteeris paraadi ebatsensuursete ja solvavate sõnadega. Selle eest määras päästeamet talle distsiplinaarkaristuse, vabastades mehe ametist. Mees kaebas otsuse kohtusse. 

Halduskohus asus eelmisel aastal seisukohale, et päästeamet ei ole distsiplinaarsüütegu piisava selgusega määratlenud – nimelt ei selgu käskkirjast, milliseid väljendeid pidas päästeamet solvavaks ja alandavaks ning miks. Seetõttu tunnistas halduskohus päästeameti peadirektori käskkirja õigusvastaseks ning muutis Menkovi teenistusest vabastamise alust, lugedes selleks teenistusest vabastamise ametniku soovil. Hüvitise maksmise nõudes jäi kaebus rahuldamata.

Ringkonnakohus ei nõustunud halduskohtu etteheidetega päästeametile. Ringkonnakohus möönab oma otsuses, et käskkirjas ei ole nimetatud, milliseid konkreetseid videosalvestisel kasutatud väljendeid peab vastustaja laimavateks ja kohatuteks, kuid samas ei saa nõustuda halduskohtuga, et süütegu pole piisavalt selgelt määratletud. «Probleemiks ei ole seejuures mitte üksnes ebatsensuursete sõnade kasutamine, vaid kommentaaride läbivalt naeruvääristav ja mõnitav sisu. Määravat tähtsust pole sellel, kas kaebaja kasutas ebatsensuurseid sõnu otseselt paraadil osalejate suhtes või oli tegemist hüüde- ja parasiitsõnadega, kuna igal juhul on kaebaja kommentaarid ametnikule sobimatud.»

Seaduse kohaselt peab ametnik oma teenistusülesandeid täitma ausalt, asjatundlikult ja hoolikalt ning käituma väärikalt nii teenistuses olles kui ka väljaspool teenistust, sealhulgas hoiduma tegevusest, mis diskrediteeriks teda ametnikuna või kahjustaks ametiasutuse mainet. Väärika käitumise nõuet saab mõista kui teenistuskohustust ning selle nõude rikkumist teenistuskohustuste rikkumisena. Avalikus teenistuses töötavad isikud peavad arvestama tavakodanikega võrreldes rangemate piirangutega mh sõnavabaduse kasutamisele. Päästeteenistuse eetikakoodeksi järgi vastutab päästetöötaja iga oma väljaöeldud sõna ja tehtud teo eest.  

«Probleemiks ei ole seejuures mitte üksnes ebatsensuursete sõnade kasutamine, vaid kommentaaride läbivalt naeruvääristav ja mõnitav sisu.»

Kohtu hinnangul pole kahtlust, et juba filmimise ajal oli kaebaja teadlik, et tema käitumine on sobimatu. Esiteks filmis kaebaja videot tööülesannete täitmise ajal alluvate juuresolekul ning teiseks viitavad sellele ka kaebaja enda kommentaarid. Ringkonnakohus ei pidanud veenvaks kaebaja väidet, et ta ei pannud videot Facebooki postitades tähele, et see on «avatud kõigile». Täna pole video enam sotsiaalmeedias kättesaadav, kuid video sisuga saab kirjalikul kujul tutvuda siit: 

Käskkirja järgi oli kaebajal küll teenistusest vabastamise ajaks päästeteenistuse staaži üle 28 aasta ning ta oli seni olnud eeskujulik teenistuja ja varem distsiplinaarkorras karistamata, kuid rikkumise olulisus kaalus päästeameti hinnangul üles pikaajalise teenistuskäigu. Kaebaja tegu ja selle mittekahetsemine tingis usalduse kaotuse tema vastu. Ringkonnakohtu hinnangul on karistuse valikut piisavalt põhjendatud ja Sergei Menkov rikkus teenistuskohustusi tahtlikult. «Olukorras, kus riigiteenistuja halvustab avalikult ning äärmiselt vulgaarsel ja mõnitaval moel riiki, mida ta oma ametikohal töötades esindab, võib tema teenistusest vabastamine olla õigustatud sõltumata varasemast laitmatust teenistuskäigust,» selgitab ringkonnakohus. 

Otsus ei ole lõplik, sellele võivad osapooled esitada kassatsiooni riigikohtule hiljemalt 8. juunil.

Menkov Postimehe päevaintervjuus: kommenteeriksin seda samamoodi

«Võib-olla ma jätaks mõned mittevenekeelsed sõnad ära, aga kommenteeriksin seda samamoodi,» rääkis Postimehe Päevaintervjuus paraadi kommenteerimise pärast vallandatud päästja Sergei Menkov aastal 2016. Nüüd nõuab ta koos jurist Andrei Vesterineniga endiselt tööandjalt kompensatsiooni ligi 100 000 euro ulatuses - sellise summa oleks ta saanud pensionile minekuni jäänud aja jooksul oma tollasel töökohal jätkates.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles