Muuseumikülastuste arv püstitas mullu uue rekordi

Pärnu muuseum. Foto on illustreeriv.

FOTO: Mailiis Ollino

Mullu käidi Eesti muuseumides esimest korda üle 3,5 miljoni korra, teatab statistikaamet.

Eelmisel aastal külastati esimest korda Eesti muuseume veidi üle 3,5 miljoni korra. Võrreldes 2016. aastaga lisandus 50 000 muuseumikülastust. Kõige enam külastajaid jagus ootuspäraselt Harjumaale, kus käidi muuseumides 1,7 miljonit korda, järgnesid Tartumaa 900 000 ning Lääne-Virumaa 230 000 külastajaga.

Välisturistide muuseumikülastused moodustasid 35 protsenti kõigist külastustest. Kõige suurem oli välisturistide osa Harju- ja Saaremaal, kõige väiksem Rapla- ja Järvamaal.

Tuhande elaniku kohta oli Eestis 2659 muuseumikülastust, selle näitaja poolest oleme Euroopa muuseumide statistika organisatsiooni EGMUS andmetel Euroopa riikide hulgas esirinnas.

Möödunud aastal oli Eestis koos filiaalidega 242 muuseumi, kui filiaale mitte arvesse võtta, oli muuseumide arv 186. Kui jätta filiaalid kõrvale, on muuseumidest 39 protsenti Eesti eramuuseumid, 35 protsendi omanikud on kohalikud omavalitsused, 32 protsenti muuseumidest kuuluvad riigile ning 2 protsenti on välismaised eramuuseumid. Kui aga võtta arvesse ka kõik muuseumide külastuskohad ehk filiaalid, siis võib öelda, et kolmandik neist kuulub riigile, kolmandik kohalikele omavalitsustele ning kolmandik erasektorile.

Eramuuseumid on valdavalt ühe külastuskohaga, kuid riigimuuseumid paistavad silma filiaalide rohkuse poolest: 39 riigimuuseumi kohta on 69 külastuskohta.

Välisturistide muuseumikülastused maakonniti, 2017

FOTO: Statistikaamet

Tagasi üles