Galerii: USA-s avati enneolematult suur Eesti-teemaline rändnäitus

Californias, maailma tippülikooli Stanfordi ülikoolilinnakus avati laupäeval okupatsioonide muuseumi ainulaadne Eesti-teemaline rändnäitus «Masters of our own homes: Estonia at 100».

«Okupatsioonide muuseumi eesmärk on inimestele üle maailma rääkida väikese Eesti lugu suures ajaloos ning meelde tuletada kui oluline, aga samas ka habras on vabadus. Näitus on meie kingitus välismaal elavatele eestlastele, et ka neil oleks koht, kus Eesti sünnipäeva tähistada ja mille kaudu oma sõpradele ja tuttavatele jutustada oma kodumaast. Ja muidugi, et kõik teisedki saaksid tutvuda 100. aastase Eestiga, meie ajaloo, kultuuri ja inimestega,» ütles okupatsioonide muuseumi tegevdirektor Merilin Piipuu, kelle sõnul ei piirne muuseumide tegevus enam seintega.

Avamissündmus toimus Stanfordi kaubanduskeskuses, kuhu oli huvilisi kokku tulnud üle saja, teatas okupatsioonide muuseum. Näituse avasid okupatsioonide muuseumi nõukogu esimees Sylvia Kistler-Thompson, tegevdirektor Merilin Piipuu ja Eesti-Ameerika filmitegija James Tusty, kes väljendas oma kõnes imetlust Eesti kultuuri vastu ning rõhutas, kui erakordne on see, kuidas hoolimata Eestis toimunud aastakümnete pikkusest Nõukogude okupatsioonist on Eesti kultuur ja identiteet erakordselt hästi säilinud.

Avamiskõnedele järgnes Eesti digitaalajastu teemaline paneeldiskussioon, milles osalesid president Toomas Hendrik Ilves, Rainer Sternfeld, Sten Tamkivi, Anders Hjemdahl, Camilla Andersson-Hjemdahl, Andrus Viirg ja Ott Kaukver.

«Eestil on palju, mille üle uhke olla. Olgu selleks siis meie ajalugu, inimesed, innovaatilised digilahendused või kultuur. See näitus on heaks meeldetuletuseks, mida Eestil pakkuda on nii Eestiga juba seotud inimestele kui ka suurepärane koht, kus esimest korda Eestiga tutvuda,» ütles riigikantselei EV100 rahvusvahelise programmi juht Jorma Sarv, kelle sõnul on okupatsioonide muuseum loonud näituse näol erilise paiga, mis toob Eesti enda väliskogukondadele lähemale.

«Installatsiooni aluskujundiks on ringidest koosnevad tornid, mis moodustavad suurte piltidega näituse välise osa. See annab üldise ülevaate Eestist. Näituse siseküljed on aga tihedama temaatilise infoga, mis on mõeldud juba süvenevale vaatajale. Näitus on loodud rändama, nii et seda saaks terviksuurusest sõltumata kiirelt üles panna,» selgitas näituse visuaalse ja tehnilise lahenduse koostanud Motor Agency loovjuht Andrus Kõresaar.

Rändnäitust eksponeeritakse rohkem kui aasta jooksul neljas Põhja-Ameerika suurlinnas. Pärast läänerannikut rändab näitus edasi Torontosse, Bostonisse ja Washingtoni. Stanfordis jääb rändnäitus üles 6. juunini 2018.

Okupatsioonide muuseumi enam kui 500 ruutmeetrise ekspositsioonipinnaga rändnäitus on 12 meetrit lai, 4 meetrit kõrge, kaalub 4 tonni ja koosneb 244 näitusepaneelist, millest igaüks jutustab killukese Eesti värvikast ja põnevast ajaloost. Näitus on sündinud okupatsioonide muuseumi eestvedamisel kodu- ja väliseestlaste koosloomes ja selle valmimisse on panustanud nii koolilapsed, ettevõtjad, kümned Eesti fotograafid kui ka mitmed teised Eesti muuseumid. Näituse visuaalse lahenduse kujundasid Andrus Kõresaar, Jaak Prints, Maris Kaskmann, Birgit Õigus ja Martin Lazarev. Tekstid on kirjutanud Justin Petrone ja eestvedaja on Keiu Telve.

Rändnäitus valmis okupatsioonide muuseumi eestvedamisel riigikantselei EV100 maailmas programmi toetusel koostöös Stanfordi Ülikooli raamatukogu, Washingtoni Eesti saatkonna, Toronto Tartu Kolledži ja Bostoni Eesti aukonsulaadi ning eestlaste seltsiga USA-s ja Kanadas.

Tagasi üles
Back