Uuring: elanike arvates võiks riigikogu liikmete arvu kärpida

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

FOTO: Liis Treimann

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel mais tehtud arvamusküsitlusest selgub, et mitut Riigireformi Sihtasutuse ettepanekut toetab enamik vastanutest, muuhulgas seda, et riigikogu liikmete arvu võiks kärpida.

2018. aasta mais asutasid 28 ettevõtjat Riigireformi Sihtasutuse eesmärgiga anda riigireformile läbimõeldud ja selge sisu ning luua tööriistad uuenduste elluviimiseks. Ühiskonnauuringute Instituudi algatusel küsiti inimeste arvamust sihtasutuse lähtevisioonist enim kajastust saanud nelja idee kohta. Need olid riigiametnike arvu vähendamine, riigikogu liikmete arvu vähendamine, riigikogu liikmete ametiaja piiramine ning kohalike omavalitsuste arvu vähendamine. 

87 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga vähendada riigikogu liikmete arvu 10–20 koha võrra. 73 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga, et riigikogu liikmeks võiks olla ainult kaks ametiaega. 72 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga nelja aasta jooksul avaliku võimu sektoris ametnike arvu vähendada poole võrra. 45 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga, et tulevikus moodustaks ühe kohaliku omavalitsuse maakond, millele lisanduvad linnad.

Seega selgub küsitlusest, et neljast ettepanekust kolme toetab enamik inimestest. Vähem on pooldajaid ettepanekul, et kohaliku omavalitsuse moodustaks maakond, kuid selleski küsimuses on toetajaid rohkem kui vastaseid – 45 protsenti on sellega nõus, 31 protsenti on vastu ning 24 protsenti ei oska oma seisukohta öelda. 

Üks oluline Riigireformi SA lähteversiooni tees oli veel rahvaküsitluste ja - hääletuste laialdasem kasutamine, mille kohta selles küsitluses inimeste arvamust ei küsitud. Samas on Ühiskonnauuringute Instituudi küsitlustes antud teema varem korduvalt läbi käinud. Viimati küsiti inimeste arvamust rahvahääletuste kohta 2018. aasta jaanuaris ning siis pooldas inimeste õigust algatada rahvahääletusi 81 protsenti täisealistest Eesti kodanikest.

«Antud küsitluse tulemused on isegi mõnevõrra üllatavad, kuna näiteks ametnike arvu vähendamise ettepanek kõlab küllaltki radikaalselt,» kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik  Tanel Paas.

«Ilmselt väga paljud inimesed tajuvad, et Eestis on elu ülereguleeritud ning riigi toimimine võiks olla korraldatud efektiivsemalt. Märkimisväärne on veel see, et poolehoid riigikogu liikmete ja ametnike arvu vähendamisele on väga laiapõhjaline. Nende ettepanekute toetajad on ülekaalus noorte kui ka vanade, eri haridustasemega, linnas ja maal elavate ning paljude teiste gruppide seas,» ütles Paas. 

Küsitlused tegi  Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel veebikeskkonnas Turu-Uuringute AS 18.–25. maini ning  sellele vastas 1003 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles