Videointervjuu: miks võtsid britid Võidupüha paraadile kaasa kitse?

Võidupüha paraadil pälvis suurt tähelepanu kuningliku Walesi rügemendi koosseisu kuuluv kits, kes marssis koos teiste sõduritega Tallinna lauluväljakul.

Walesi rügemendi 1. pataljoni kitsejuht füsiljee Campbell selgitas Postimehele, et kits nimega Llywelyn on traditsiooniliselt rügemendi koosseisu täieõiguslik liige. Üldiselt kannavad briti armee kitsed füseljee auastet.

Pikakarvaline kašmiiri kits Llywelyn sai oma nime Walesi viimase kuninga järgi ning rügemendi koosseisu kuulub ta alates 2016. aasta algusest, kui ta piduliku tseremooniaga teenistusse astus. Füseljee Llywelyn alustas Walesi rügemendi 1. pataljonis teenistust eelmise kitse Taffy asemel, kes suri 2015. aasta mais.

Rügemendil on praegu kaks kitse, neist üks on Eestis ja teine Suurbritannias.

Uue kits valitakse välja kuninglikust kitsekarjast ja selleks esitab rügement alati kuninganna Elizabeth II-le ametliku taotluse. 1. pataljonil on traditsioon, et karjast valitakse välja kõige suurem, pikimate sarvedega ja agressiivsem loom.

Esimese kitse sai Walesi rügement oma koosseisu 1844. aastal, kui kuninganna Victoria kinkis üksusele esimese kuningliku kitse.

Legendi järgi mängis kits Walesi rügemendi ajaloos tähtsat rolli juba 18. sajandil. Väidetavalt oli ühel rügemendi sõduril hakanud kitsetallest kahju ja ta võttis looma öise vihmasaju ajaks oma hõlma alla. Loom hakkas öösel aga määgima, ajades kõik sõdurid üles. Samal ajal oli rügemendi laagrile ligi hiilinud vaenlane ning tänu kitsele ei õnnestunud vastasel britte üllatada. Teise versiooni järgi ühines kits Walesi rügemendiga Afganistanis lahingu ajal.

Tagasi üles