Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Liikluses telefoni näppimine tapab alkoholiga võrdselt (17)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Autoroolis mobiiltelefoniga tegelemine – rääkimine, netis surfamine või halvimal juhul SMSi toksimine – on liiklusohutuse seisukohalt tõusnud samale pulgale purjuspäi sõitmisega. Tallinna kesklinnas Stockmanni ja bussijaama ristmikel tehtud Postimehe fotovaatlus fikseeris tunniga liikluses sadakond autroolis telefoniga rääkijat.

Sel aastal on tõenäoliselt roolis telefoniga tegelemise tõttu hukkunud liikluses juba neli ja viga saanud kaks inimest, näitavad politsei- ja piirivalveameti andmed. Võrdluseks – purjus juhi süül on tänavu liikluses elu kaotanud viis inimest. Kokku on kuue esimese kuuga liikluses hukkunud 39 inimest.

«Nende nelja inimese surma põhjuseks liikluses on suure tõenäosusega mobiiltelefoniga tegelemine,» ütleb politsei- ja piirivalveameti juhtiv korrakaitseametnik Kalmer Tikerpe. Ta kasutab väljendit «suur tõenäosus», sest ükski hukkunu ei saa avarii põhjuseid ise kinnitada. Politseil jääb üle tugineda vaid avarii hetkel tagantjärele selgitatud asjaoludele – näiteks kui õnnestub tuvastada katkenud telefonikõne või poolelijäänud SMSi saatmine.

Hukkunu mobiiltelefonis avatud kaardirakendus või netilehekülg pole veel piisav alus väitmaks, et inimene just avarii hetkel neid uuris.

Küll on aga näiteks alust arvata, et üks tänavu liikluses hukkunu soovis vahetult enne talle saatuslikuks saanud avariid vastata telefonikõnele. Samamoodi näeb politsei otseselt nutitelefoni süüd kahe inimese elu nõudnud autode kokkupõrkes.

Et probleem on massiline ja liiklusohutuse seisukohalt kriitilise tähtsusega, on liiklusjärelevalvet tegev politsei keskendumas viimasel ajal rohkem ka roolis telefoniga tegelejate tuvastamisele. Harilikult järgneb rikkumisele 40 euro suurune väärteotrahv.

Viimase aja äärmuslikumaks näiteks on hiljutine juhtum Harjumaal, kui politseipatrull tabas liiklusvoost invabussi, mille juht jälgis sõidu ajal tema bussi roolirattale tõstetud tahvelarvutit.

Ehkki mees väitis, et ta uuris parajasti talle tulnud uut tellimust, näitas tahvelarvuti kohapeal avamine, et selle ekraanil mängis hoopis film. «Lisaks oli sellel juhil kinnitamata ka turvavöö,» ütles Põhja prefektuuri välijuht Ragnar Jänes. «Õnneks polnud mehe juhitud sõidukis rikkumise hetkel reisijaid.»

Liiklusjärelevalves tabatakse juba kaks viimast aastat palju rohkem kõrvalise tegevusega seotud juhte kui varem. Politsei- ja piirivalveameti teatel on selle numbri kasvu põhjustanud mitte nutitelefonide kasvanud populaarsuses – see hüpe toimus juba aastaid tagasi –, vaid politsei suurem tähelepanu taolistele rikkumistele.

Kommentaarid (17)
Tagasi üles