Ratas: Eesti toetab Gruusia ja Ukraina NATOga liitumise püüdlusi

Jüri Ratas.

FOTO: Nicolas Lambert / Scanpix

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval Brüsselis NATO tippkohtumise teise päeva algul ajakirjanikele, et Eesti toetab tugevalt Gruusia ja Ukraina püüdlusi liituda NATOga.

NATO liidrid kuulutasid 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel, et Gruusia ja Ukraina saavad ühel päeval alliansi liikmeks. Mõlemad on sestsaadik pidanud tõrjuma Venemaa agressiooni ja kumbki ei kontrolli täielikult oma territooriumi.

Stoltenberg: Gruusiast saab NATO liige

Gruusiast saab NATO liige ning alliansi riigi- ja valitsusjuhid kinnitasid selle kolmapäeva üle, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg täna hommikul.

«Me teeme teiega koostööd selleni jõudmiseks,» lausus Stoltenberg NATO tippkohtumise teise päeva algul ühisel pressikonverentsil Gruusia presidendi Giorgi Margvelašviliga.

Peasekretär kordas sellega NATO 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel antud lubadust, et Gruusia ja Ukraina saavad ühel päeval alliansi liikmeks.

Peasekretäri sõnul on NATO suhted Gruusiaga ainulaadsed. «Gruusia on üks meie tähtsamaid partnereid operatsioonidel ning meie koostöö tugevdab mõlema julgeolekut,» lausus ta.

Stoltenberg sõnas, et NATO on Gruusiale tänulik riigi panuse eest Afganistanis, kus Gruusia on rahvaarvu kohta suurim sõdurite panustaja alliansi väljaõppe- ja toetusmissiooni Resolute Support.

2014. aasta Walesi tippkohtumisel heakskiidu saanud NATO–Gruusia koostööpakett tugevdab teie jõupingutusi kaitsesektori reformimisel, sõnas Norra ekspeaminister, avaldades rahulolu NATO–Gruusia ühise väljaõppekeskuse tegevuse üle Gruusias.

Stoltenberg avaldas ühtlasi lootust, et paljud NATO liikmesriigid osalevad järgmise aasta Gruusia–NATO ühisõppusel.

Peasekretär tervitas ka Gruusia panust Musta mere piirkonna julgeolekusse ning asjaolu, et Gruusia täidab juba NATO eesmärki kulutada kaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Tagasi üles