P, 26.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohus andis loa Marko Rudi väljaandmiseks USAle

Täiendatud kell 15.58!
Martti Kass
Kohus andis loa Marko Rudi väljaandmiseks USAle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marko Rudi tutvustus Ernst & Youngi kodulehel.
Marko Rudi tutvustus Ernst & Youngi kodulehel. Foto: www.ey.com

Harju maakohus otsustas täna, et pettuses kahtlustatava Marko Rudi USA-le väljaandmine on õiguslikult lubatav ning mehe saatuse peab nüüd otsustama valitsus.

Harju maakohtu pressinõunik Kristina Ots kinnitas Postimees.ee'le, et kohtu määruse kohaselt on mehe väljaandmine õiguslikult lubatav.

Kohus leidis, et Ameerika Ühendriikide ja Eesti Vabariigi vahel 18. novembril 1923 sõlmitud kurjategijate vastastikuse väljaandmise lepingu kohaselt on väljaandmine õiguslikult lubatav kui on tegemist süüdistusega kelmuses suures ulatuses.

Väljaandmine altkäemaksu võtmise ja rahapesu süüdistuses ei ole aga õiguslikult lubatav, seisis kohtuotsuses.

Samuti leidis kohus, et Rudi suhtes on väljaandmisvahistus põhjendatud. Rudi on vahistatud  Harju maakohtu 18. septembril 2008 tehtud määrusega ja tema vahi all pidamist pikendatakse tema väljaandmiseni Ameerika Ühendriikidele või väljaandmisest keeldumise määruse tegemiseni.

Rudi peeti kinni 17. septembril Interpol Washingtoni tagaotsimispalve alusel ning Harju maakohus vahistas ta kaheks kuuks.

Kas Rudi pärast kohtu lubavat otsust USA-le välja antakse, selle peab otsustama Eesti valitsus. Kohtuotsus edasikaebamisele ei kuulu.

Ameerika Ühendriikide ametivõimud kahtlustavad Marko Rudit nelja kuriteo toimepanemises.

Mullu septembris kirjutas Eesti Ekspress, et USA prokuratuuri süüdistuse kohaselt kasutas Marko Rudi ebasihipäraselt umbes 86 miljonit krooni Iraagi demokratiseerimiseks mõeldud raha.

2003. aastal töötas ta lehe andmetel sõdivas Iraagis, kust sai alguse väidetav kriminaalne afäär, mille lahti hammustamisega USA võimud, sh FBI agendid, praegu tegelevad.

Juhtumiga seotud tsiviilhagi raames arestiti lehe teatel mullu sügisel eestlastega seotud maja Põhja-Carolinas ja kaks korterit Florida rannikul, mis väidetavasti soetati kuritegelike tulude eest.

Märksõnad
Tagasi üles