President ei pruugi riigikogulaste palgaseadust kinnitada

Marti Aavik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Presdident Toomas Hendrik Ilves.
Presdident Toomas Hendrik Ilves. Foto: Toomas Huik

Riigikogu võttis täna vastu seaduse, mis külmutab parlamendiliikmete palgad, aga varasematele seisukohavõttudele tuginedes võib arvata, et vabariigi president seda välja ei kuuluta, sest peab seadust põhiseadusega vastuolus olevaks.


«Seadus pole veel presidendi kantseleisse jõudnud, aga väga asjakohane on meenutada vabariigi presidendi kõnet riigikogu avaistungil,» ütles president Toomas Hendrik Ilvese pressiesindaja Toomas Sildam Postimees.ee'le.

Riigikogu avakõnes 8. septembril viitas president Ilves sellele, et saadikud rikuvad põhiseadust, kui otsustavad külmutada oma palgad, sest vastavalt seadusele saab muuta vaid järgmise koosseisu palku.

«Kui parlament asub populistliku surve all tegema põhiseadusevastaseid seadusi, - lootes, et president niikuinii on sunnitud need tagasi lükkama, siis tähendab see vastutuse veeretamist endalt ära ja kellegi teise kaela,» ütles president, ja lisas, et praegu ei ole mitte vastutuse veeretamise, vaid vastutamise aeg.

Põhiseaduse paragrahvi 107 järgi võib president jätta riigikogu poolt vastuvõetud seaduse välja kuulutamata ja saata selle koos motiveeritud otsusega neljateistkümne päeva jooksul riigikogule uueks arutamiseks ja otsustamiseks.

Kui riigikogu võtab tagasi saadetud seaduse muutmata kujul uuesti vastu, kuulutab president seaduse välja või pöördub riigikohtu poole ettepanekuga tunnistada seadus põhiseadusega vastuolus olevaks.

Kui riigikohus tunnistab seaduse põhiseadusega kooskõlas olevaks, kuulutab president seaduse välja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles