Ajaloolane: kalmistu pole koht poliitikaks

Ajaloolane Bruno Pao.

FOTO: Küllike Rooväli/Postimees

1941. aasta massimõrvas oma venna kaotanud ajaloolane Bruno Pao, kelle ettepanekul Kuressaare linn Kudjape kalmistul reedel avatud tammepuust mälestusristi plaadilt sõna «kommunism» välja jättis, peab otsust õigustatuks, kuna surnuaial ei ole mõistlik toimunut poliitiliselt rõhutada.

Pao sõnul küsis linnavalitsus ristile plaadi teksti sõnastuse osas tema käest arvamust ning mees soovitas sõna kommunism välja jätta, sest Kudjape kalmistu kui viimne puhkepaik ja surnute rahuriik ei vaja poliitilist rõhutamist, kirjutab Meie Maa.

«Rist on püha sümbol ja sinna ei hakata kõiki asju peale kirjutama. See ei kuulu risti juurde,» lisas ta.
Kui surnuaia väravasse müüri taha edaspidi pandaval viidal ja sildil saab olema tekst kirjaga «kommunistliku massimõrva ohvrid», ei olnud Paol selle vastu midagi.

Kas praegu Kudjape kalmistule sattuval inimesel ei teki küsimust, millise massimõrvaga on tegemist, kuna ristil olevalt tahvlilt seda välja ei loe? «Omaksed on pannud hauakivid, millel kuupäevad, millal inimene surnud. Kes tahab ajalooga täpsemalt tutvuda, saab minna Kuressaare linnusesse, mille lõunanurga tornis on kõik ära seletatud,» märkis Pao.
 

Tagasi üles