/nginx/o/2011/10/15/793054t1h8db3.jpg)
Palkmaja on hubane ja keskkonnasõbralik elamu, mille ehitamisel on Eestis sajanditepikkused traditsioonid ning mille eluiga võib õigeid ehitusvõtteid kasutades kesta samuti sajandeid. Selleks, et ehitamisel oleks tulemuseks kvaliteetne ja kauakestev palkmaja, tuleb järgida kindlaksmääratud standardeid palkehitistele ning nõuda seda ka töövõtjatelt.
Tänavu märtsis kinnitas Eesti Puitmajaliit (EPML) standardid palkehitistele, eesmärgiga luua tootjatele ja klientidele ühtne alus, millest palkmaja ehitamisel juhinduda.
Palkmaja kvaliteedi kindlustab üldjuhul professionaalne majatootja ja palkehitiste vallas pädeva ehitusjärelevalve spetsialisti kaasamine ehitusprotsessi. Maja soovitud kvaliteedi saab täiendavalt kindlustada aga ka standardite abil – võttes viimased aluseks juba ehitustööde eeletapis ja leppides standardikohases ehitamises kokku lepingu sõlmimisel majatootja või ehitajaga.
Standardist lühidalt
Standardid sisaldavad nõudeid nii materjalide kvaliteedile kui ka üldiste ehitusnõuetega kooskõlas olevale ehitusprotsessile. Näiteks leidub standardis tõik, et ehitusplatsil peab majakomplekt olema kindlasti ladustatud ilmastikukindlalt.
Sooja- ja tuulepidavuse tagamiseks on vajalik palkide liitekohtade tihendamine projektis ette nähtud nõuete kohaselt, sealhulgas tuleb arvestada kasutatava materjali eripäraga.
Samuti on üldnõuetena tähtis palkide vahelt nähtavaks jäänud tihendusmaterjal õigeaegselt ära lõigata, et vesi ei satuks materjali kaudu palkide vahele.
Uste- ja aknalengide paigaldamisel palkhoones tuleb piida ülaosa ja palgi vahele jätta projektis ette nähtud vajumisvaru, mis tihendatakse vajumist võimaldava isolatsioonimaterjaliga.
Oluliste teguritena toob standard välja ka palkmaja vajumisest tingitud eripärad. Seinatarindi vajumise võimaldamiseks tuleks avatäited ühendada palkseinaga tenderpostide abil. Mittevajuvad seinad tuleb aga ühendada lae ja/või seintega vajumist võimaldaval viisil ja vajumisvahe katta vajadusel piirdelauaga.
Sageli soovitakse ehitada palkmajale ka teine korrus, ent kui teise korruse kandevseinad on harilikud palkseinad, tuleb kasutada kandekonstruktsioonina pärlinit ehk katusekonstruktsioonis piki maja kulgevat kandvat palki, millele toetuvad sarikad.
Lisaks üldistele nõuetele näeb standard ette ka täpsed tingimused varale, avatäidetele, põrandatele, vahelagedele, tugipostidele ja katusetarinditele ning käsitleb seinte soojustamist, palkseina tihendamist ja seinte jäigastamist.
Praagi hulk kasvab
Ehituseksperdi Andres Madaliku sõnul mitmekordistus käesoleva aasta suvekuudel päringute hulk seoses palkmaja ehitusega seonduvate probleemidega. Enamasti ei puuduta probleemid palkosa ja selle valmistamist, vaid on seotud projekteerimise ning maja täielikult valmis ehitamisega. Üha enam esineb probleeme ka ehitustööde seiskumisega.
Tüüpvead palkmaja ehitusel saavad sageli alguse mittekvalifitseeritud palkmajaehitajate kaasamisest, kel võib olla küll varasem palkseina valmistamise kogemus, kuid puudub peatöövõtu kogemus palkmaja täielikul valmistamisel.
Teisalt hoitakse Madaliku hinnangul tihti kokku ka ehitusjärelevalve pealt. Tellija korraldab ehitamise ja järelevalve läbi ettevõtte, kel puudub varasem palkmaja ehitamise kogemus või viib ehitustööd lõpuni ise.
Madaliku sõnul tuleb palkmaja ehitamist planeerival inimesel kaasata järelevalve või palkehitiste spetsialist kindlasti juba enne maja projekteerimist ja lepingu tegemist töövõtjaga, sealhulgas on oluline, et järgitaks standardis esitatud soovitusi.
«Võimalusel tuleb ehitustööd tellida ühelt firmalt, siis on, kellelt küsida,» rõhutab Madalik. «Vastasel korral on tõenäoline, et garantiiprobleemid tuleb tellijal ise lahendada.»