Õpetajad jäävad aastas kuupalga võrra vaesemaks

Hanneli Rudi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Õpetaja tahvli ees. Pilt on illustratiivne.
Õpetaja tahvli ees. Pilt on illustratiivne. Foto: Panther Media/Scanpix

Ületunnitöö eest tehtud lisatasu maksmise vältimiseks eelistavad pealinna koolid tõsta õpetajate normkoormusi, õpetaja kaotab seetõttu aastas kuupalga võrra raha.

Õpetajate Lehe toimetusele kirjutas pedagoog, kelle normkoormus oli seni 22 tundi nädalas. Kahe üle normi antud tunni eest maksti talle lisatasu koefitsiendiga 1,5. Koolis kehtestatud uus normkoormus on 24 tundi ja lisatasu õpetaja selle kahe tunni eest enam ei saa. Tegemist on palga otsese langusega, märgib kirja autor.

Kui normkoormus tõuseb nelja tunni võrra, kaotab lisatasust ilma jäänud õpetaja aastas terve kuupalga, kirjutab teine pedagoog.

Pisteline helistamine Tallinna koolidesse kinnitab kirjades märgitut: osa koole on koormusnorme tõstnud ja see on toonud kaasa palgalanguse. Normi tõstmist põhjendatakse napimaks jäänud eelarve, uute õppesuundade avamise, laenude ja muuga.

Kuristiku gümnaasium tõstis sügisel koormusnormid maksimaalseks – 24 tundi põhikoolis ja 22 gümnaasiumis –, et katta kooli remondiga tekkinud lisakulutusi ning kompenseerida kolimisega kaasnenud õpilaste arvu vähenemist. Ent kooli eelarve oli ennegi pingeline, sest välja on arendatud kulukad tugisüsteemid, odavad ei ole ka uue õppekavaga ettenähtud valikained jms.

Direktor Raino Liblik loodab, et kool suudab pärast praeguse üleminekuperioodi lõppu madalamate koormusnormide juurde tagasi pöörduda.

Ka inglise kolledž tõstis koormusnormi, kuid ainult tasemele, mis on Tallinnas juba üldiseks muutunud: 22 tundi nii põhikoolis kui ka gümnaasiumis. Koormusnormi tõstmise peamine põhjus oli inglise kolledžis kooli ujula ehitamisega kaasnenud laenude tagasimaksmine ning valikainete ja koolituste rohkus, tõdeb direktor Toomas Kruusimägi.

Koormusnorme on tõstetud ka Kivimäe põhikoolis, kuid vaid üksikutel õpetajatel, kusjuures ühegi pedagoogi palk pole langenud.

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Janar Holmi sõnul võib õpetaja pöörduda oma murega ka ministeeriumi poole, kuid mitte anonüümselt – asja saab uurida ja selgitada üksnes juhtumipõhiselt.
Seadus kaitseb õpetajat ka siis, kui kool tõstab normkoormuse üle 24 tunni põhikoolis või üle 22 tunni gümnaasiumis. Näiteks 25-tunnine koormusnorm pole seadusega kooskõlas.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles