«Palun astuge seina äärde,» ütleb politseinik, kui ta mu superministeeriumi aiaga kaitstud tagaukse juurest tabab. Kõik. Nüüd vist viiaksegi trellide taha. See kõrge kategooriaga riigikaitseobjekt, mida politseinikud ööpäev läbi valvavad, on järjekorras juba kaheksas riigiasutus, kuhu üritasin ajakirjandusliku eksperimendi korras uitama pääseda. Ja nii mõnelgi korral see õnnestus.
Kerime ajas poolteist nädalat tagasi.
Veendumaks, kui kerge on Eesti olulistesse riigiasutustesse sisse pääseda, võtan toimetusest redeli, panen selga tunked ja helkurvesti. Plaan on lihtne: kui keegi küsib, esitlen ennast suitsuandurite kaardistajana. Kinnitan enda külge kaamera ja mikrofoni, et toimuv jäädvustada.
Esimesena lähen koolieksameid korraldavasse Innovesse. Sisenen enesekindlalt, hoides telefon kõrva ääres ning viipan redeliga valvetädile, kes vastuseks vaid noogutab. Küsin külastajakaarti. Pole probleemi, kirjutan enda kontaktandmed nimekirja vabale joonele ja saan pääsukaardi kogu majale. Teen esimese suitsuanduri «kaardistamise» kohe esimesel korrusel ära: redel püsti, kahtlustav pilk andurile, paar tonksu pastakaga selle pihta ja kirjutan märkmikusse «korras».
Adrenaliin on sekundiga laes. Vaatan veel mõnda andurit ja võtan suuna kõige kõrgemale korrusele. Väljun liftist ja vastu kõnnib tõsine naisterahvas. Noogutan tervituseks, ta ei lase ennast minust segada. Pooled kontoriruumid on tühjad, uksed lahti. Sammun nagu vaba mees vabal maal. Kui tahan, võiksin rahulikult mõne arvuti taga toimetama asuda. Korrused läbi jalutatud, otsustan pärast pooletunnist jalutuskäiku lahkuda.
SA Innove: eksperiment näitas, et majja võivad pääseda ka kõrvalised isikud
«Majas käivatele hooldus- ja remondimeestele anname üldjuhul kaardi majas liikumiseks siis, kui teame inimest nägupidi (PRISTIS vmt). Kahtluse korral täpsustab infotöötaja haldusjuhiga. Antud ajakirjandusliku eksperimendi käigus tuli Sander Punamäe majja täies tööriietes ja töövahenditega, samuti oli tal kaasas redel, mistõttu ta ei äratanud kahtlust. Üldjuhul on turvatase piisav, kuid nagu näitas eksperiment, erandjuhtudel võib majja pääseda ka kõrvalisi isikuid. Külastajatele väljastavate kiipkaartidega pääseb ainult kindlatesse tsoonidesse. Ajakirjandusliku eksperimendi käigus ei sisenetud kõrgema turvalisusega tsoonidesse.» ütles SA Innove haldusvaldkonna juht Ülar Kohari.