R, 9.12.2022

Facebook sulges Eesti suurima snus’i-sõprade grupi

Endine huuletubaka müüja: õige äri käib niikuinii mujal
Helen Mihelson
, reporter
Facebook sulges Eesti suurima snus’i-sõprade grupi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Huuletubakat hoitakse vastu iget. Eestis ei karistata huuletubaka omamise eest, küll aga rikuvad seadust need, kes seda ladustavad või edasi müüvad. Väikese koguse müümise eest karistatakse trahviga, suur kogus võib müüjale tähendada kuni viieaastast vanglakaristust.
Huuletubakat hoitakse vastu iget. Eestis ei karistata huuletubaka omamise eest, küll aga rikuvad seadust need, kes seda ladustavad või edasi müüvad. Väikese koguse müümise eest karistatakse trahviga, suur kogus võib müüjale tähendada kuni viieaastast vanglakaristust. Foto: Sven-olof Ahlgren/Scanpix
  • Endine huuletubakamüüja: Facebookist ostavad algajad, õige äri käib mujal.

Kolm aastat pingutusi viis viimaks sihile: sotsiaalvõrgustik Facebook sulges maksu- ja tolliameti palvel mitu gruppi, kus tuhanded eestlased ebaseaduslikult huuletubakat müüsid ja ostsid.

Neist gruppidest suurimas oli tipphetkel 6700 liiget ehk rohkem kui Türi linna jagu inimesi. Seestpoolt nägi grupp välja nagu üks tavaline laadaplats: müüjad ja ostjad said omavahel kokku ja äritsemine käis nagu mis tahes kaubaga. Ainult selle vahega, et huuletubakaga äritsemine on Eestis keelatud.

Huuletubaka ehk snus’iga kauplejate ohjeldamise ja kinninabimisega tegeleb maksu- ja tolliamet (MTA), kel sai jultunud seaduserikkumisest juba ammu mõõt täis. Lihtlabane salakaubandus käis ju sotsiaalmeedias ametnike silme all.

Esimest korda üritasid nad Facebookiga ühendust saada juba 2015. aastal. Suheldi siinse veebikonstaabliga, kes omakorda rääkis Facebooki inimestega. Mingit tulemust sel telefonimängul polnud.

Kolm aastat hiljem, sellest aastast sai maksu- ja tolliamet aga õiguse teha kontrolloste. Ehk kui mõni snus’i-ärikas sotsiaalmeedias igasuguse häbitundeta äri ajab, võib uurija leppida temaga varjunime all ostjana kokku kohtumise.

Kui siis saabub aeg huuletubakakarbi eest raha välja käia, lajatatakse müüjale hoopis ametimärgiga.

Suletud grupi asemel loodi kohe uus, kus varikonto all kaupa pakuti. MTA tegi valenimega tegelaselt kontrollostu ja otsis ta kodu läbi, konfiskeeriti ligi 200 karpi huuletubakat. FOTO:
Suletud grupi asemel loodi kohe uus, kus varikonto all kaupa pakuti. MTA tegi valenimega tegelaselt kontrollostu ja otsis ta kodu läbi, konfiskeeriti ligi 200 karpi huuletubakat. FOTO: Foto: Kuvatõmmis

Uued minigrupid

Selle õiguse andmine tähendas, et ametil olid ette näidata tõendid, et neis suhtlusgruppides aetakse tõepoolest ebaseaduslikku äri. Nii oligi Facebook sunnitud grupid sulgema.

«Nüüd on Facebookiga kontakt loodud ja järgmistega [gruppide sulgemisega] läheb ehk libedamalt,» ütles MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Siim Rudissaar.

Selge on, ja seda teab ka MTA, et need 6700 snus’i-huvilist päevapealt oma hobist ei loobunud. Facebooki otsing annab endiselt mitu samalaadset gruppi, kuhu üle kolida. Mastaabilt jäävad need suletud hiigelgrupile kõvasti alla.

«Kuuldavasti hakkas kõige suurem grupp mingi hetk töötama nagu kinnisvaraportaal – kui tahad kuulutada, pead maksma. Selle peale tegi osa inimesi oma grupi. Nüüd, kui suurim grupp on pildilt kadunud, võib gruppe juurde tekkida, kuid äri on kindlasti palju killustunum,» lisas Rudissaar.

Palju tundmatuid tegijaid ühe suure laadaplatsi asemel on tema sõnul parem juba puhtalt seetõttu, et neis pole usaldust välja kujunenud. Ka ei avane värske liituja silme ees kirju rida kõiksugu pakkumistega.

Elu neis gruppides näeb Rudissaare sõnul üldjuhul välja nii, et algul liitutakse ostjana ja siis mõeldakse, et teeniks osturaha ise müümisega tagasi. «See on nagu hüppelaud,» ütles MTA ametnik, lisades, et kontakti tekkides liigub suhtlus mujale.

Süütuna tunduvas äris liigub aga korralik raha: Rootsist ostad karbi huuletubakat kahe euro eest ja siin müüd nelja-viie euro eest edasi. «Ütleme nii, et on tulus,» tunnistas Rudissaar, «aga me teeme kõik selleks, et tulus ei oleks.»

Huuletubakas ehk snus.

Olivier Morin/AFP/Scanpix

Populaarseim noorte seas

2016. aastal jäi huuletubaka igapäevase tarvitajate hulk 16–24-aastaste meeste seas alla viie protsendi, vanusegrupis 25–34 alla kahe protsendi ja muudes vanuserühmades alla ühe protsendi.
Naistest leidus huuletubaka igapäevaseid tarvitajaid vaid alla 35-aastaste seas, jäädes mõlemas sinna alla kuuluvas vanuserühmas alla ühe protsendi.
Allikas: Tervise Arengu Instituudi tervisekäitumise uuring, 2016

Müüja mõisteti tingimisi vangi

Ehkki suur osa huuletubakaärist on kolinud sotsiaalmeediasse, leidub veel ka vana kooli mehi. Suvel mõistis Viru maakohus tingimisi vangi 33-aastase Meelis Metsala, kes oli Lääne-Virumaal huuletubakaäris üks tähtsamaid tegelasi.

Kahe tegutsemisaasta jooksul ei pidanud Metsala päristööle minemagi, sest elas kriminaalse rahaga lahedalt ära. Tõi ise kümneid kilogramme huuletubakat üle mere autoga Eestisse ja müüs seda edasi. Kliente oli tal üle 2000.

«Politsei oli korduvalt saanud teateid, et sellise autoga ja sellise välimusega isik istub parklas ja inimesed käivad tema juures. Mingi aja jooksul kogunes neid teateid nii palju, et otsustasime asja lähemalt uurida,» rääkis mehe tabamisele eelnenud ajast menetlust juhtinud ringkonnaprokurör Jürgen Hüva.

Uurimine näitas, et mees teenis kuus keskmiselt kuni 3000 eurot. Sai selgeks, et Metsala oli tõepoolest Rakvere kandis vaieldamatult suurim tegija. «Ta oli inimeste jaoks atraktiivne, sest tal alati oli [huuletubakat] ja tema valik oli lai,» ütles Hüva.

Kohus mõistis Metsalale pooleteise aasta pikkuse vanglakaristuse, kuid seda ei viida täide, kui ta ei pane pisut rohkem kui kahe aasta jooksul toime uut kuritegu.

Asi lahendati kokkuleppemenetluses ja mees loovutas riigile 16 000 eurot kuritegelikul teel saadud tulu. Prokuratuuri andmeil ja mehe enda sõnul ei ole ta sellesse ärisse naasnud.

Metsalalt konfiskeeritud huuletubakas. FOTO: Viru Ringkonnaprokuratuur
Metsalalt konfiskeeritud huuletubakas. FOTO: Viru Ringkonnaprokuratuur Foto: Viru Ringkonnaprokuratuur

Karistatud snus’i-müüja: kõik teavad, et ametnikud jälgivad gruppe

Juulis huuletubakaga äritsemise eest tingimisi vangi mõistetud Meelis Metsala (33) ütleb, et Facebooki gruppide sulgemine suurt tulemust ei anna.
Saan aru, et te olite Rakvere kandis kõige kõvem tegija huuletubaka müügis.
Võib isegi öelda, et Lääne-Virumaal.
Kas te ka Facebooki kaudu kliente otsisite või tuldi teid otsima?
Ei, Facebook on rohkem algajate teema. See oli ammu teada, et maksu- ja tolliamet on seal sees ja end seal avalikustades sul pikka pidu enam pole. Need alustajad loodavad hakata mingit ilget kasumit teenima, aga nende suur viga on see, et nad ostavad vahendajate käest. Mina kontrollisin kogu asja üksi – ise tõin ja ise turustasin.
Kas nende sotsiaalmeediagruppide sulgemine turgu ka kuidagi päriselt mõjutab?
Mitte kuidagi ei mõjuta. Kontaktid liiguvad ikka. Kui mulle keegi võõras helistas, siis minu esimene küsimus oli, kust ta mu numbri sai. Enamik ütles, et see või too rääkis. Ma ei reklaaminud end ega kirjutanud kuskile avalikult, et minu käest saab osta, tuldagu minu juurde. Reklaam liikus suust suhu ja see läks maru kiiresti. Mul oli vähemalt 2800 klienti.
Nüüd olete siis ausa töö peal?
Jaa, ikka. Kohtuotsusega sain ma selle, mis ma tahtsin, ja võib öelda, et kahjumiga ma ei lõpetanud. Aga kui ma nüüd jätkaks, siis oleks küll kahjumiga. Teilt konfiskeeriti 16 000 eurot?
Jah, selle kohta võib öelda, et metsa raiudes ikka laaste lendab. See oli ainus asi, mille nad said, aga tuleb arvestada, et ma tegutsesin kaks aastat ja olin maakonna suurim müüja. Ka prokurör ütles, et me mõlemad teame, et see 16 000 eurot oli mu kuu käive. Lõpuks tegime kokkuleppemenetluse ja ma nõustusin sellega.

Märksõnad
Tagasi üles