R, 7.10.2022

Kakumäe tragöödia põhjustas vingugaas

Anna Ploompuu
, reporter
Kakumäe tragöödia põhjustas vingugaas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter

Kolm väikest last surid Kakumäe paarismajas vingugaasi mürgistusse, kinnitas Põhja ringkonnaprokuratuur. 

13. oktoobril leiti Tallinnas Kakumäe elamurajoonis asuvast eramajast kahe nelja- ja seitsmeaastase tüdruku surnukehad. Sama pere noorim laps, kaheaastane poiss ja lapsevanemad viidi haiglasse. Eile, 17. oktoobril teatas haigla, et väike poiss suri. 

Asjaolude väljaselgitamiseks alustas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo kriminaalmenetlust. Tehtud kohtuarstlikust ekspertiisist selgus, et laste surma põhjuseks on vingugaasi mürgistus.

«Kriminaalmenetluse edasiseks ülesandeks on välja selgitada, kas surma põhjustas kellegi ettevaatamatus või selle taga oli rikkis või hooldamata küttesüsteemist tingitud õnnetusjuhtum.» – vanemprokurör Andra Sild  

«Kriminaalmenetluse edasiseks ülesandeks on välja selgitada, kas surma põhjustas kellegi ettevaatamatus või selle taga oli rikkis või hooldamata küttesüsteemist tingitud õnnetusjuhtum,» kommenteeris kriminaalasja kohtueelse menetluse juht, Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Andra Sild.

Lapsevanemad on tänaseks haiglast välja saanud ning neile on korraldatud psühholoogiline abi.

Viimase viie päeva jooksul on politseiuurijad teinud mitmeid ülekuulamisi, sündmuskoha vaatlusi ning uurimiseksperimente. Prokuratuuri kinnitusel jätkatakse tõendite kogumist.

Gaasilekkeid oli, kuid need polnud eluohtlikud 

Tänaseks kogutud materjalid kinnitavad, et sündmuskohal avastatud gaasilekked ei olnud traagilise sündmuse põhjuseks. Nimelt tuvastas Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) kontrolli käigus selle Vismeistri tänava piirkonna 17 majas väga minimaalseid lekkeid liitekohtade juures, mis ei kujuta mingisugust ohtu inimeste elule ja tervisele.

Need väga väikeseid gaasilekkeid on võimalik tuvastada ainult vastavate seadmetega. Gaasivarustus suleti ainult kahes hoones gaasi- ja ventilatsioonisüsteemi puuduste kõrvaldamiseks. Suletud gaasivarustusega majades on tänaseks puudused kõrvaldatud ja gaasivarustus taastatud. TJA jätkab menetlustoiminguid ning nõustab uurimisel politseid ja prokuratuuri. 

– Gaasilõhna tundmisel tuleb gaas hoones sulgeda ja kutsuda lekke kõrvaldamiseks gaasitööde tegija.

– Vähemalt kord aastas peab gaasitöödeks pädev spetsialist gaasiseadet kontrollima.

– Korstnaga ühendatud gaasiseadmega eluruumi on kohustuslik paigaldada vingugaasiandur.

– Gaasisüsteemidega majapidamistes on väga soovitatav vingugaasiandur paigaldada ka mujale eluruumidesse.

MEELESPEA:

– Gaasiseade on ohutu ainult siis, kui ta on töökorras! Töökorras gaasiseade ei tekita vingugaasi.

– Kui tunned maagaasilõhna, sulge gaasikraan ja tuuluta ruumid. Ära kasuta lahtist tuld ega sädemeid tekitavaid asju, sh elektripistikud ja lülitid. Kutsu gaasilekke kõrvaldamiseks gaasitööde tegija.

– Kui gaasiseade ei lähe tööle või lülitub välja – ära ürita seda vägisi käima saada. Kutsu gaasitööde tegija, kes gaasiseadme korda teeb.

– Kui gaasiseadmel on puuduvaid osasid – ära kasuta gaasiseadet, lase gaasiseade korda teha.

– Kui gaasiseadme ruumis ei ole ventilatsiooniavasid - ära kasuta selles ruumis gaasiseadet.

– Kui gaasiseadmel on suitsutoru, siis peab see olema ühendatud korstnaga. Kui Sa ei tea, kuhu on ühendatud gaasiseadme suitsutoru, kutsu korstnapühkija. Valesti ühendatud suitsutoru võib olla eluohtlik.

– Eluruumis, kus on suitsutoruga gaasiseade, peab olema vingugaasiandur. Kui gaasiseade asub väljaspool eluruumi, on soovitatav panna vingugaasiandur ka eluruumi.

– Ka gaasiseadme korstent tuleb puhastada –  kutsu korstnapühkija.

– Gaasiseadmed vajavad regulaarset hooldust – kutsu gaasiseadme hooldaja.

– Vingugaasianduri alarmi korral seiska gaasiseade, tuuluta ruumid ja lahku ruumist. Kontrolli, et ruumidesse ei jääks magavaid või liikumisvõimetuid isikud. Kutsu gaasiseadme hooldaja. Kui vingugaasi alarmi põhjus on ebaselge, teavita sellest päästeametit (112).

– Kui sa ei tea, mida teha, teavita juhtunust päästeametit (112).

Märksõnad
Tagasi üles