R, 9.12.2022

Eesti vaataja maksab Kremli kanalitele ligi kolm miljonit aastas

Ainar Ruussaar
, erikorrespondent
Eesti vaataja maksab Kremli kanalitele ligi kolm miljonit aastas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Taustal mängib telekanal PBK.
Taustal mängib telekanal PBK. Foto: Erik Prozes
  • Eesti operaatorid maksavad Vene propagandakanalitele kopsakat litsentsitasu.
  • PBK, NTV ja RTR teenivad Eestist 2,8 miljonit eurot reklaamiraha aastas.
  • PBK reklaami turuosa on aastaga vähenenud ligikaudu miljoni euro võrra.

Eestis teleprogramme vahendavate operaatorite kliendid maksavad põhipakettides olevate idanaabri kanalite eest neile litsentsitasuna ligi kolm miljonit eurot aastas. Kui sellele lisada siinselt turult saadav reklaamiraha, paisub teenitav tulu aastas kuue miljoni euroni.

«Minult kui Eesti kodanikult võtavad operaatorid baaspaketi eest raha, millest osa tasuvad nad nendes pakettides olevatele Venemaa suurtele telekanalitele,» ütles Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) õppejõud Jüri Pihel.

«Isegi kui ma ei taha nende propagandakanalite eest maksta, pean ma seda tegema – ma ei saa nendest loobuda, sest need on põhipaketis. Ma ei pruugi neid küll vaadata, aga maksan ikka,» lisas varem mitut telekanalit juhtinud mees.

Anonüümsust palunud asjatundjad märkisid, et põhipakettides olevatele Pervõi Baltiiski Kanalile (PBK) ning kanalitele NTV-Mir, RTR-Planeta ja Ren TV Estonia maksavad Eesti operaatorid hinnanguliselt 2,7–3 miljonit eurot litsentsitasu aastas.

Neid kanaleid vahendavad Eesti operaatoritele Lätis registreeritud Baltijas Mediju Alianse (BMA) ja Eestis registreeritud Balti Autorite ja Leviliit (BALL). Operaatorid Elisa, Telia, STV ja TVPlay Home (endine Viasat) ei avalda, kui palju nad litsentsitasu maksavad, sest see on ärisaladus.

«Sel kevadel tahtsid Kremli kanalite esindajad tõsta litsentsitasu kahekordseks, lõpuks tõusis tasu umbes 30 protsenti. Venemaa suurte kanalitega sõlmitud lepingud kehtivad aasta, tavaliselt sõlmitakse operaatoritega edastuslepingud kolmeks aastaks,» rääkis anonüümseks jääda sooviv allikas.

«Kuna operaatorid põhipaketi hinda ei tõstnud, siis peavad nad selle raha kusagilt mujalt kokku saama, loobudes mõnest teisest kanalist või püüdes teiste kanalite litsentsitasu alla kaubelda,» ütles ta.

Elisa ja Telia väidavad, et vaatajahuvi suurte Venemaa telekanalite vastu on märkimisväärne ja konkurentsis püsimiseks jäävad PBK, NTV ja RTR põhipaketti.

Kõik Eestis nähtavad kümned Venemaa telekanalid müüvad ka reklaamisekundeid. Põhipaketis olevad PBK, NTV ja RTR teenivad Eestist aastas umbes 2,8 miljonit eurot reklaamiraha.

Tõsi, PBK reklaami turuosa on aastaga vähenenud ligikaudu miljoni euro võrra. Seda põhjusel, et kanali vaadatavus on Eestis väheneb. Samuti on osa ettevõtteid loobunud avalikkuse survel reklaamiaja ostmisest Kremli propagandakanalitesse. 2014. aastal ostsid Venemaa suurtest kanalitelt reklaamiaega ligi 150 Eesti ettevõtet ja asutust, teiste hulgas haigekassa.

Meediaekspert Raul Rebane tegi 2017. aastal ettepaneku lõpetada igasuguse raha viimine Venemaa telekanalitesse eesotsas PBKga, pidades selle all silmas eelkõige reklaamiaja ostmisest loobumist.

Eestis ei reguleeri Venemaa telekanalite tegevust ükski seadus. Kuna need kanalid ei ole Eestis registreeritud, ei pea nad näiteks erinevalt rahvusringhäälingu venekeelsest telekanalist ETV+ täitma keeleseadust ning varustama oma saateid eestikeelsete subtiitrite või otsesaateid sünkroontõlkega.

Leedu parlamendis näiteks on algatatud eelnõu, millega soovitakse teleprogramme vahendavatele operaatoritele panna kohustus, et 90 protsenti põhipaketi kanalitest peavad olema mõnes Euroopa Liidu ametlikus keeles. Sellega loodetakse piirata Venemaa telekanalite edastamist.

Märksõnad
Tagasi üles