R, 29.09.2023

Riina Sikkut: rahvastiku vananemine on väärtus, mitte probleem

Ainar Ruussaar
, erikorrespondent
Facebook
Comments

Rahvastiku vananemine ei ole Eesti probleem vaid väärtuslik demograafiline protsess, millega tuleb kohaneda, väitis sotsiaaldemokraadist tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

«Rahvastiku vananemine on demograafiline protsess mis tähendab lihtsalt seda, et me oleme tervemad ja elame kauem. See on väärtus, see on hea tulemus. Me oleme 27 aastat töötanud selle nimel, et meie elu oleks parem, turvalisem ja tervem ja meist keegi ei taha seda protsessi ümber pöörata,» ütles Sikkut saates «Otse Postimehest». «Vananemine loob ühiskonnas väärtust ja me ei taha tegelikult üheski vanuses inimest kõrvale jätta,» lisas ta.

Sikkuti sõnul «torkas» teda opositsioonilise Reformierakonna parlamendipoliitiku Keit Pentus-Rosimannuse hiljuti Postimehele antud intervjuu, milles poliitik nimetas rahvastiku vananemist Eesti lähikümnendi üheks suurimaks lahendamist vajavaks probleemiks. «Tänane valitsus ignoreerib seda probleemi ja pole algatanud ühtegi reformi, mis aitaks Eestil selleks valmistuda,» sõnas Pentus-Rosimannus. Sikkut ütles, et rahvastiku vananemine ei ole probleem ja ta on toonud halva probleemi sõnastuse näitena just selliseid väiteid.

Sikkuti sõnul näitavad Eesti rahvastikuprognoosid erinevate sündimuse, suremuse ja rände-eelduste puhul, et 65-aastaste ja vanemate inimeste osakaal jääb tulevikus rahvastikus  25-30 protsendi vahele, praegu on see 20 protsenti. «Me peame selle protsessiga lihtsalt kohanema ja muutma näiteks maksusüsteemi nii, et see ei toetuks ainult tööealistele inimestele. Me peame muutma hoiakuid, et 65-aastane on aeglane ja haige, teda ei kutsuta isegi töövestlusele. Hinnata tuleb ikka iga inimesi vaimseid ja füüsilisi võimeid ning pakkuda talle sobivat tööd, me ei saa vanuse põhjal järeldusi teha,» rääkis minister.

Sikkut nimetas naeruväärseks olukorda, kus kedagi jäetakse tööst kõrvale või suunatakse teisele ametikohale pelgalt selle tõttu, et ta on ületanud pensioniea.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles