N, 5.10.2023

Riigikohus tunnistas Nõmme ja Lasnamäe jäätmeveo hankelepingud tühiseks

Facebook
Comments 2
Riigikohus tunnistas Baltic Waste Managemendiga sõlmitud lepingud tühiseks, mistõttu peab Tallinna Keskkonnaamet otsima riigihankega uued teenusepakkujad.
Riigikohus tunnistas Baltic Waste Managemendiga sõlmitud lepingud tühiseks, mistõttu peab Tallinna Keskkonnaamet otsima riigihankega uued teenusepakkujad. Foto: Valdo Ots / Sakala/ Scanpix

Riigikohtu esmaspäevase otsusega tunnistati tühiseks 2016. aastal Tallinnas Nõmmel ja Lasnamäe piirkonnas sõlmitud jäätmeveo hankelepingu Baltic Waste Managemendiga (BWM), mida on seotud endise abilinnapea Arvo Sarapuu lähikondlastega.

Kuna BWM ei saanud veoteenuse osutamisega hakkama, andis ettevõte 2017. aasta alguses jäätmeveo edasi neis piirkondades niinimetatu allhanke korras linnale kuuluvale Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusele, teatas Isamaa Tallinna volikogu fraktsioon.

Kohtud tuvastasid, et selline tegevus on lubamatu ja sisuliselt on BWM lepingust väljunud ning linna sõlmis oma linnaettevõtet allhankijaks palgates lubamatud sisetehingud. Kohtulahendite jõustumisel on neis jäätmeveopiirkondades taas vabaturuolukord.

Pärna: kogu süsteem tuleb ümber korraldada vaba turu põhimõttel

Tallinna linnavolikogu Isamaa fraktsiooni liikme Priidu Pärna sõnul rajab Tallinn linnakeskset jäätmekäitlusmudelit Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse baasil, kus linnaelanikud on lepingulises suhtes linnaasutusega ja Tallinn sõlmib ise lepingud jäätmeid vedava ettevõttega.

«Jäätmekeskuse kasumimarginaal on ulatunud samas isegi 30 protsendi lähedale. Selline korraldus ei vasta aga jäätmeseaduse regulatsioonile, vaid selle seaduse rakendussättele, mis lubas sel moel lõpuni viia vaid väljakuulutatud veohanked,» märkis Pärna.

«Tallinna linn ujub seega vastuvoolu seaduse mõtte ja sättega võttes üle uusi jäätmepiirkondi ajutise sätte alusel. Samas on selge, et kui jäätmeseadus ei muutu, siis mõne aasta pärast tuleb Tallinna Jäätmekeksus laiali saata ja kogu süsteem ümber korraldada vaba turu põhimõttel,» ütles Pärna.

Izmailova: lepingud tuleb ümber vormistada

«Nõmmel ja Lasnamäe Pae-Ülemiste piirkonna elanikele osutatakse prügiveo teenust edasi, klientidega sõlmitakse uued lepingud,» selgitas Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova. 

«Tekkinud olukord näitab olemasoleva jäätmeseaduse vigasust ja seda, et on vaja omavalitsuskesksemat jäätmeveo mudelit,» ütles Izmailova riigikohtu otsust kommenteerides. «Seda on konstateerinud varasemalt Euroopa Komisjon, OECD ja Eesti riigikontroll.»

Möödunud aasta maikuus pidas kaitsepolitsei Tallinna prügiäri kriminaalasja raames kinni Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Arvo Sarapuu, kes sai ka kahtlustuse.

Kapo ja riigiprokuratuur menetlesid kriminaalasja, mille raames esitati Sarapuule kahtlustus teadvalt toimingupiirangu rikkumises eriti suures ulatuses.

Kahtlustuse kohaselt leppis Arvo Sarapuu talle lähedalseisva ATKO Grupi omanikeringi kuuluva mehega kokku, et ATKO Grupp AS ja selle tütarettevõtted osalevad Tallinna keskkonnaameti avaldatud jäätmeveo riigihangetel variühingu kaudu.

Selleks asutati variisiku kaudu OÜ Baltic Waste Management (BWM), mis allub majandustegevuse korraldamisel vahetult eelmisel aastal kahtlustuse saanud mehele, kes omakorda allub vahetult ATKO Grupi nõukogule.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles