Kõva: tuleva aasta eelarve toob ühiskonda juurde jõukust ja turvalisus

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Kalvi Kõva (SDE) möönis, et oleks võinud kõik katuserahasaajad esitada riigikogule eraldi, aga et on juba pikk tava, hääletada neid paketina.  

FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni aseesimees Kalvi Kõva sõnas, et täna riigikogus heaks kiidetud tuleva aasta riigieelarve toob ühiskonda juurde jõukust, turvalisust ja hoolivust. 

Kõva sõnul paneb järgmise aasta eelarve omamoodi punkti laste- ja peretoetuste reformile, edastas SDE pressiesindaja. Kui toona maksis riik esimesele ja teisele lapsele toetuseks 19 eurot, siis 1. jaanuarist on selleks summaks 60 eurot.

«Vahepealsete aastate jooksul on kerkinud kolme- ja enamalapselise pere toetus 200 euro võrra ning riigi toel on rohkem lapsi leidnud tee huvihariduse juurde. Eestist on saanud riik, kus palju lapsi ei tähenda vaesusesse langemist. Me oleme lähedal suurele eesmärgile, milleks on, et ükski laps ei tohi kasvada puuduses,» rääkis Kõva.

Kõva lisas, et teine suur eesmärk on, et peredesse sünniks rohkem lapsi. «Siin on vara veel hõisata, aga positiivseid tendentse on juba näha. Eesti on laste kasvatamiseks suurepärane maa, aga alati saab paremini. Tulevastel valitsustel ja valitsuskoalitsioonidel tuleb edasi pingutada selle nimel, et Eestist saaks veelgi lapsesõbralikum riik,» sõnas Kõva.

Ta tõi veel esile, et uuel aastal tõuseb õpetajate miinimumpalk 1500 euroni ja jätkub ka kultuuritöötajate palgakasv - kõrgharidusega kultuuritöötajate alampalk suureneb 1300 euroni. Palgalisa saavad ka sotsiaalhoolekande vallas töötavad inimesed, palgatõus ootab päästjaid ning samuti on suurenemas patrullpolitseinike ja piirivalvurite töötasud.

«Eelarve omab ka tugevat regionaalpoliitilist mõõdet, aidates edendada elu väiksemates linnades ja maapiirkondades 2019. aastal kasvab kohalike omavalitsuste tulubaas umbes viis protsenti,» lisas Kõva. Ta märkis, et maapiirkondade ja põllumeeste toetuseks laekub kokku üle kahe miljardi euro.

Tagasi üles