Dublinis tapeti Imre Arakat abistanud Iiri jõugu liige

Eric Fowleri tapjad põgenesid kuriteopaigalt Volkswagen Jettaga, mille nad tee ääres põlema panid.

FOTO: Iiri politsei

Iirimaal Dublinis tapeti laupäeval oma kodumaja ees kohaliku jõugu liige, kes andis Imre Arakale palgamõrva ettevalmistamisel logilistilist abi. Politsei hinnangul võis olla tegemist kättemaksuga palgamõrva kavandamises osalemise eest.

34-aastane Eric Fowler tapeti püstolilaskudega laupäeval Blackestowni linnajaos kella 19 ajal õhtul vahetult pärast seda, kui ta oli oma majast välja astunud. Teda tulistati mitu korda. Pealtnägijate sõnul osales Fowleri ründamises vähemalt kaks meest. Tapja põgenes sündmuskohalt Volkswagen Jettaga, mille numbrimärk on 06-MH-3192. Auto leiti vahetult pärast tapmist sündmuskohal lähedalt teelt põlemas.

Politsei leidis üles auto omaniku, kelle selgituste järgi oli ta oma sõiduki eelmise nädala alguses «näost näkku» tehinguga ühele mehele müünud ning paberid pidid nad hiljem vormistama.

Politsei uurib Fowleri tapmises mitut versiooni, muu hulgas peavad uurijad võimalikuks, et tema tapmise põhjus oli tema osalemine koos Imre Arakaga kohaliku jõuguliikme James Gately palgamõrva kavandamisel.

Dublinis laupäeval tapetud Eric Fowler.

FOTO: Ekraanitõmmis

Eric Fowler osutas Imre Arakale mullu aprillis logistilist abi pärast seda, kui ta oli 3. aprillil Dublinisse saabunud. «Fowler sõidutas Arakat oma autoga ringi ning pakkus talle öömaja enne seda, kui ta pidi James Gately tapma,» ütles allikas The Irish Independentile.

Iiri politsei võttis Araka mullu aprillis kinni just Eric Fowlerile kuuluvas majas Dublinis Blackestowni linnajaos.

Politsei peab tõenäoliseks, et Eric Fowleri tapmine oli kättemaks Hutchi kuritegeliku jõugu poolt, kuhu kuulub ka Imre Araka kavandatava palgamõrva sihtmärk James Gately. Teise võimalusena näeb politsei Kinahani kartelli «sisemist puhastust», ning selle ohvriks langes kartelli kuuluv Fowler.

Iiri politseiallika sõnul uurib politsei Fowleri tapmise puhul mitut versiooni, kuna tal oli palju kuritegelikke sidemeid. «Seos James Gately mõrva kavandamisega on kõige tõenäolisem, kuid see pole ainus versioon, mida me uurime,» ütles ta.

Tapetud Eric Fowlerit on kohus varem kümnel korral karistanud. Viimati oli ta 5. detsembril kohtu eest purjuspäi auto juhtimise eest ning kohus võttis talt kaheks aastaks juhtimisõiguse.

Kohus mõistis Imre Araka palgamõrva kavandamise eest vangi

Iiri kriminaalasjade erikohus mõistis 12. detsembril Imre Araka palgamõrva kavandamises süüdi ja karistas teda kuueaastase vangistusega. Iiri seaduste järgi on mõrva kavandamise eest maksimaalne võimalik karistus kümneaastane vangistus.

Arakas tunnistas end 12. novembril kriminaalasjade erikohtus James Gately mõrva kavandamises süüdi.

30. novembril tutvustas Iiri politsei uimastite ja organiseeritud kuritegevuse büroo inspektor Dave Gallagher kohtule tõendeid, kes rääkis, et politsei hoidis Arakal silma peal alates momendist, kui ta mullu 3. aprillil Dublinisse jõudis.

Gallagher kirjeldas, kuidas politsei jälitas Dublini kesklinnas jalutavat Arakat ning hoidis tal silma peal, kui ta ostis Moore’i tänavalt ühest poest endale paruka. Ühel hetkel võttis Araka Summerhilli linnajaos peale valge Mercedese kaubik ja sõidutas ta Lääne-Dublinis asuvasse Blakestowni.

Politsei eriüksus korraldas järgmisel päeval, 4. aprillil Blakestownis operatsiooni ja pidas ühes majas peatunud Imre Araka kinni.

Toas olnud diivanilt leidsid politseinikud valge paberilipiku, millele oli eesti keeles kirjutatud «James Gately, Dublini kriminaal». Paberil oli ka üks Newrys asuv aadress ja ingliskeelne kiri «eight row, Google images» (Kaheksa rida, Google’i pildid). Politseinikud said Arakalt kätte ka krüpteeritud Blackberry mobiiltelefoni, mille avamiseks oli tarvis salasõna. Kui politsei tuppa sisse tungis, oli telefon avatud olekus ja üks politseinikest tegi telefonis olnud tekstisõnumitest pilte, enne kui need telefonist kustusid.

Arakas oli sõnumites kirjutanud: «Tundub, et on võimalik ta maha võtta, kui ta tuleb autost välja ja kõnnib esiukse juurde. Probleem on selles, et seal ei ole ennast kuskile peita. Summuti oleks hea ja samuti oleks väga hea, kui relv oleks täpne. Tõenäoliselt piisab ühest lasust pähe distantsilt. See on võimalik, ma vaatan, mida ma saan teha. Kõike paremat.»

Araka käsutuses oli ka detailne info Gately korteri, auto parkimiskoha ja tema tavapärase liikumismarsruudi kohta. Samuti oli Arakal Gately foto. Politsei leidis paberilehelt ja Blackberry telefonilt Araka DNAd, mis oli üks oluline tõend Araka süüdistamiseks.

Gallagheri sõnul on politseil infot, et Arakas pidi saama Gately palgamõrva eest tasuks eurodes viiekohalise summa.

Araka kaitsja Michael Bowman andis reedel kohtuistungil teada, et Imre Arakas sai tänavu 8. oktoobril vanglas insuldi.

Politsei pidas Araka Dublinis kinni mullu 4. aprillil

Iiri politsei pidas kurikuulsa Imre Araka kinni mullu 4. aprilli hommikul Dublini eeslinnas Blakestownis koos kahe iirlasest kaaslasega. Koos Arakaga oli kaks Kinahani perekonna jõugu liiget, kellega koos plaanis ta Iiri ajakirjanduse väitel mõrva. Kinnipidamise hetkel oli tal nimekiri rivaalitseva Hutchi jõugu liikmetest ja info nende liikumise kohta. Samuti oli tal mitu erinevat maskeeringut.

Kohus esitas mullu 6. aprillil Arakale kahtlustuse mõrva kavandamises. Arakas sai kahtlustuse katses mõrvata Iiri kuritegelikus maailmas tuntud James Gately. Politsei andmetel pidi Arakas tapma Gately kas 4. või 5. aprillil 2017.

Araka süüasjaga tegeles pärast tema kinnipidamist Dublini Cloverhilli kohus, kuid Dublini ringkonnakohtu esimees Tony Hunt andis mullu oktoobris korralduse anda süüasi arutamiseks kriminaalasjade erikohtule (Special Criminal Court).

Iiri põhiseadus lubab anda süüasjad arutamiseks kohtu tavasüsteemi välise kriminaalasjade erikohtu kätte juhul, kui tavakohtud on tõhusaks õigusemõistmiseks ebapiisavad. Erikohus menetleb reeglina terrorismi ja organiseeritud kuritegevuse raskemaid juhtumeid.

Erikohus koosneb kolmest kohtunikust, kellest igaüks on kolmeastmelise kohtusüsteemi eri astmetest.

Kriminaalasjade erikohus loodi Iirimaal 1972. aastal, et arutada terrorismis süüdistatavate IRA liikmete süüasju. Kriminaalasjade erikohtu tegevust on kritiseerinud inimõigusorganisatsioon Amnesty International ja ÜRO inimõiguste komitee, kes leiavad, et IRAst põhjustatud terrorioht on Iirimaa jaoks ammu läbi ning kõiki kriminaalasju tuleks menetleda tavalises kohtusüsteemis.

Tagasi üles