Valter.

FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna hommikul suri tsüstilist fibroosi põdenud 17-aastane Valter, kellele 2017. aastal siirati uued kopsud. 

Eelmise aasta veebruari alguses näitas «Ringvaade» lugu toona 15-aastasest Valterist, kelle kopsud olid väga haiged ja kes vajas kopsude siirdamise operatsiooni. See talle pärast 15 kuud ootelehel olemist ka tehti ja Valterist sai esimene laps Eestis, kellele siirati uued kopsud.

Valteri operatsioonist kirjutas eelmise aasta veebruari lõpus ka Tartu Postimees ning mullu novembris teatas Lõuna-Eesti Postimees, et poisi tervis on juba palju parem. Tänavu augustis kirjutas aga poisi ema sotsiaalmeedias, et Valter vajab uut kopsude siirdamist.

Täna hommikul Valter suri.

«Langetame leinas pea ning mälestame vaprat ja rõõmsameelset Valterit, kes pärast pikka haigusega heitlust lahkus inglite sekka,» kirjutas SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond Facebookis Valteri mälestuseks.

«Ma loodan, et kus iganes nüüd oled, Valter, ei pea Sa iga hingetõmbe eest võitlema,» kirjutas tsüstilist fibroosi põdev Janno Puusepp omanimelise fondi Facebooki lehel. «Meie siin jääme Sind mäletama kui ühte tavalist poissi, kes tahtis lihtsalt hingata.»

Tsüstiline fibroos on geenihaigus, mille tulemusena muutuvad inimese sekreedid viskoosseks ja tihedaks, mõjutades erinevaid organeid, sealhulgas kopse. Ka inimese röga on selle haiguse puhul tihe ja viskoosne ning seda on raske välja köhida. Röga tekitab hingamisteedes pinnase mikroobidele, mis omakorda põhjustavad põletikke ja tekitavad bronhilaiendeid, kuhu sekreedil on veel parem pidama jääda. See on taas uus pinnas uutele haigustekitajaile ning varem või hiljem hakkavad põletikud kahjustama inimese kopse.

Postimees avaldab Valteri perele ja sõpradele kaastunnet.