Ülevaade: milliste seaduserikkumistega jäid eestlased lõppeval aastal vahele välismaal

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Lõppeval aastal jäid Eesti kodanikud välismaal vahele mitmete seaduserikkumistega, mis ületas välismaa meedia uudisekünnise. Postimees tegi ülevaate Eesti kodanike seaduserikkumistest välismaal.

Ülevaates ei ole kajastatud ainult Eesti kodanikud. Mõni juhtum on seotud hoopis teiste riikide kodanikega, kelle seaduserikkumised on mingil moel Eesti või eestlastega seotud.

Ülevaates on ka mõned õnnetused, milles Eesti kodanikud osalesid.

Saksa kohus mõistis Hispaaniast Eestisse marihuaanat vedanud austraallase vangi

Saksamaa Frankfurti kohus mõistis 30. jaanuaril vanglakaristuse mehele, kes üritas mullu oktoobris toimetada lennukiga Hispaaniast Eestisse 13 kilogrammi marihuaanat.

Kohus mõistis 65-aastase Austraalia kodaniku süüdi narkootikumide salakaubaveos ja karistas teda kolme ja poole aasta pikkuse vangistusega.

Mees jäi marihuaanalastiga vahele juhuslikult eelmise aasta oktoobris. Talle sai saatuslikuks Barcelona lennujaamatöötajate eksitus, kuna mehe pagas pandi kogemata valele lennukile. Austraallane lendas Barcelonast Tallinnasse ümberistumisega Frankfurdis, kuid tema reisikohver saadeti eksikombel Münchenisse.

Münchenis viisid tollitöötajad samal ajal läbi rutiinset kontrolli, millesse oli kaasatud ka narkokoer. Kuigi austraallane oli mässinud uimasti lõhna peitmiseks marihuaana kohvis immutatud rätikute sisse, tundis koer siiski kanepi lõhna ära ja juhatas tollitöötajad austraallase kohvri juurde.

Marihuaana omanik oli samal ajal Frankfurdi lennujaamas ning ta oli jõudnud juba istuda Tallinnasse suunduvale lennukile. Müncheni toll jõudis Frankfurdi kolleege enne lennuki väljumist teavitada. Politseinikud pidasid mehe mõned minutid enne lennuki väljumist kinni ning toimetasid ta arestikambrisse.

Soomes vastu maja seina sõitnud purjus eestlane jäi põgenedes aia külge kinni

Purjus eestlane sõitis ööl vastu 17. märtsi Soomes Lappeenrantas sõiduautoga läbi aia vastu eramaja seina, sündmuskohalt põgenedes jäi ta aia külge kinni ja politsei sai ta kätte.

Lappeenranta elanik Mirka Laakso rääkis Ilta-Sanomatele, et oli just magama läinud, kui kella 2 paiku öösel kõlas kõva pauk, nagu oleks pomm plahvatanud. Õue minnes nägid nad Eesti numbrimärkidega Volswagen Passatit, mille esiots oli vastu maja seina. Auto tuled põlesid, mootor töötas ja mõlemad esiuksed olid lahti. Autot juhtunud purjus mees oli üritanud sündmuskohalt põgeneda, kuid ta jäi naaberkrundiga piirnevast umbes 1,5 meetri kõrgusest aiast üle ronides selle külge kinni.

Samal ajal jõudis sündmuskohale politsei. Selgus, et politseipatrull oli andnud kahtlase sõidustiiliga autole peatumismärguande, kuid juht eiras seda ja üritas põgeneda. Roolijoodik saigi politsei ees väikese edumaa, kuid põrutas T-kujulisel ristmikul otse edasi, sõitis läbi aia ja rammis maja. Politsei lasi mehel puhuda alkomeetrisse, mis näitas 1,5-promillist joovet.

Saksa politsei pidas kinni spordijalatsitega poest ära jooksnud purjus eestlase

Raskes joobes eestlane vahetas 27. märtsil Saksamaal Tüüringi liidumaal kaupluses oma jalanõud uute sporditossude vastu ja jooksis minema, politsei tabas varga kiiresti.

24-aastane eestlane sisenes eile Eisenachi raudteejaamas asuvasse sporditarvete poodi, võttis kaasa 50 eurot maksvad Dunlopi sinised spordijalatsid ja läks nendega riietusruumi.

Noormees vahetas kabiinis oma vanad jalanõud uute vastu, lükkas vanad jalatsid kõrvalkabiini ja jooksis poest minema. Kõrvalkabiinis olnud klient teavitas juhtunust kaupluse töötajaid.

Poe personal kutsus kohale politsei. Ümbruskonda läbi otsides märkasid politseinikud rongi ooteplatvormil seismas joobes noorukit, kellel olid jalas poest varastatud jalatsid.

Politsei lasi eestlasel puhuda alkomeetrisse, mis näitas 2,75-promillist joovet.

Kohus mõistis Austrias juveelipoodi röövinud Eesti ehitajad vangi

Austria Innsbrucki kohus mõistis 10. aprillil vanglakaristused kolmele eestlasele, kes üritasid mullu oktoobris röövida juveelipoodi, kuid põgenesid turvamehe sekkumise järel tühjade kätega.

Kohus mõistis kolmele eestlasele vanuses 21–27 eluaastat nelja-, kuue- ja seitsmeaastase vangistuse.

Varem ehitajatena töötanud eestlased üritasid röövida Innsbrucki kesklinnas juveelipoodi eelmise aasta 24. oktoobril. Rööv ebaõnnestus turvamehe sekkumise tõttu ning röövlid põgenesid. Politsei sai kolm eestlast samal päeval kätte. Neljandal röövlil õnnestus põgeneda, politsei pidas ta hiljem Eestis kinni.

Eestlased rääkisid kohtuistungil, et rööviplaani ei mõelnud nad ise välja, vaid täitsid ühe inimese tellimust. Väidetava tellija isikut nad ei paljastanud.

Üks kohtualune rääkis istungil, et ta sai juhtnöörid röövi läbiviimise kohta Austrias Tirooli liidumaal ühel kämpinguplatsil toimunud kohtumisel. Mehe sõnul sai ta instruktsioonid paberi peal, mille ta pärast läbilugemist ära põletas. Röövi detailidega ei olnud ta enda sõnul kursis ning tema ülesanne olevat olnud ainult vitriinide purustamine kirvega.

Teine kohtualune rääkis, et nõustus röövis osalema ainult seetõttu, et kuriteo organiseerija ähvardas tema perekonda vägivallaga.

Rööv leidis aset mullu 24. oktoobri hommikul Innsbrucki kesklinnas Marie Theresa tänaval juveeliäris. Kell 10.08 sisenes kauplusesse neli kapuutsiga nägu varjanud meest. Neist kaks võtsid välja püstolid ja suunasid need kaupluse töötajate poole, ülejäänud kaks võtsid kotist välja kirved, hakkasid nendega vitriine purustama ja kalleid käekelli kotti toppima.

Röövi katkestas kaupluse turvamees, kes oli röövlite poodi sisenemise ajal tagaruumis valvemonitori juures. Valvur sisenes kaupluseruumi ja tulistas röövlite suunas kaks lasku, tabades üht neist õlga. Röövlid vastupanu ei osutanud ning nad põgenesid. Tänavale joostes röövlid hargnesid ja jooksid eri suunas. Poe turvamees hakkas üht põgenevat röövlit jälitama, ise samas möödakäijatele hüüdes, et nad aitaksid röövli kinni pidada. Üks möödakäija jooksiski põgeneva röövli pikali ja nad hoidsid teda kuni politsei saabumiseni tänaval maas.

Kaks kahtlusalust jooksid taksopeatusesse ja üritasid põgeneda taksoga. Mehed jõudsid küll Innsbruckist välja, kuid politsei pidas takso maanteel kinni ja toimetas kaks eestlast trellide taha.

Kuigi politsei korraldas neljanda põgeniku leidmiseks suuroperatsiooni, milles osales kümneid politseinikke ja kasutati ka helikopteri abi, õnnestus neljandal röövlil kadunuks jääda.

Politsei tegi hiljem kindlaks, et röövlite kasutatud püstolid olid laetud paukpadrunitega. Politsei uuris, kas kaupluse turvamehe tegevus oli õigustatud, kui ta röövlite pihta tulistas. Uurijad jõudsid järeldusele, et tulistamine oli õigustatud, kuna turvamehel polnud mingit võimalust teada, et kurjategijate relvades paukpadrunid on. Turvamees pidi arvestama, et kaupluses viibinud relvastamata inimeste elu on reaalses ohus, seega oli relva kasutamine õigustatud.

Saksa politsei kõrvaldas liiklusest ohtliku Eesti veoki

Politsei kõrvaldas 13. aprillil Põhja-Saksamaal Alam-Saksi liidumaal liiklusest ohtlike vigadega Eesti veoki, sõidukil oli niivõrd palju tehnilisi rikkeid, et politsei nimetas pressiteates veoautot viitsütikuga pommiks.

Politsei kontrollis Eesti numbrimärkidega veoautot Rotenburgi lähedal kiirtee-äärsel parkimisplatsil. Ametnikud avastasid, et veokist lekib märkimisväärses koguses õli, ühe veotelje pidurid ei tööta ja rooliotsad on katki. Samuti oli sõiduki kere niivõrd läbi roostetanud, et seal olid augud sees.

Politseinikud tunnistasid veoauto liiklusohtlikuks ja keelasid 57-aastasel eestlasest juhil sõidukiga edasi sõita.

Trinidadis ja Tobagos vangis olnud eestlane pääses alles aasta pärast karistuse lõppu koju

Kariibi mere riigis Trinidadis ja Tobagos kokaiiniäri eest vanglakaristuse ära kandnud eestlane pääses aprillis lõpuks pärast bürokraatia kadalipu läbimist saareriigist koju Eestisse.

Trinidadi ja Tobago kohus mõistis Eesti kodaniku Vaido 2013. aastal kokaiinivedamise eest neljaks aastaks vangi, kuid mees veetis trellide taga üle viie aasta. Mees kandis vanglas ära oma nelja-aastase karistuse, pärast seda paigutati ta kinnisesse väljasaatmiskeskusesse.  Saareriigi immigratsiooniamet alustas pärast vangistusaja lõppu eestlase suhtes menetlust, et uurida, kas ta on rikkunud riigi immigratsiooniseadusi.

Kohtunik Gilian Lucky andis märtsi alguses toimunud kohtuistungil korralduse toimetada immigratsiooniametisse Vaido passi ja ID-kaardi koopiad, et kiirendada tema suhtes algatatud menetlust. Mees sai 23. aprillil lõpuks koduteele asuda.

Eestlane jäi Saksamaal piletit ostes vahele suure hulga valerahaga

Eestlane üritas 24. aprilli hommikul Põhja-Saksamaal osta laevapiletit võltsitud eurodega, kohale kutsutud politsei avastas mehe juurest veel hulga valeraha.

Autoga reisinud 50-aastane eestlane tahtis osta Puttgardeni sadamas endale ja oma 14-aastasele pojale Taani Rodbysse suunduvale laevale piletit.

Ühtlasi soovis ta samast osta ette pileteid Taani ja Rootsi vahelisele Helsingöri-Helsingborgi laevaliinile. Piletikassas maksis ta 50-eurostega, mille võltsimistunnused müüjale kohe silma hakkasid.

Piletimüüja kutsus kohale politseinikud, kes mehe ja tema auto läbi otsisid. Kokku avastasid korrakaitsjad mehe juurest 1150 euro väärtuses võltsitud 50-euroseid.

Saksa politsei kõrvaldas liiklusest narkojoobes Eesti veokijuhi

Saksa politsei tabas 25. aprillil Nordrhein-Westfaleni liidumaal veoki roolist narkojoobes Eesti mehe.

Rutiinse kontrolli käigus pidasid korrakaitsjad kinni veoki, mille roolis olnud 32-aastane Eestist pärit mehe käitumine tundus neile kahtlane.

Politseinikud tegid mehele uimasti kiirteisti, mille näit oli positiivne. Mehelt võeti narkojoobe täpsemaks määramiseks vereproov.

Politsei keelas mehel edasi sõita ja võttis autovõtmed enda kätte hoiule. Veokijuhti siiski kinni ei peetud ja ta pääses 500-eurose kautsjoni vastu vabaks.

Tallinki laeval suri segastel asjaoludel noor eestlane

Soome ja Rootsi vahel sõitval Tallinki laeval Silja Symphony suri 19. mail segastel asjaoludel maalrina töötanud 30-aastane eestlane.

Leidmise hetkeks oli mees olnud surnud juba mitu tundi. Esialgsetel andmetel sai mees elektrilöögi lambist, mida ta kasutas oma töökoha valgustamisel. Mehe surnukeha toimetati Ahvenamaal Mariehamni sadamas laevalt maale. Seejärel jätkas Helsingi-Stockholmi liinil sõitev Silja Symphony teekonda Stockholmi.

Saksa politsei leidis purjus eestlase veokist manipuleerimistunnustega sõidumeeriku

Saksa politsei tabas 25. mail Saksi liidumaal Döbrichaus alkoholi tarvitanud Eesti veokiijuhi, kelle sõidukist leiti manipuleerimistunnustega sõidumeerik.

Politseinikud kontrollisid raskeveokeid b87 maantee äärsel parkimisplatsil. Kui nad suunasid parklasse kontrolliks Eesti numbrimärkidega veoki, näitas alkomeeter sõiduki 46-aastase juhi joobeks 0,82 promilli.

Ka avastasid politseinikud veokist manipuleerimistunnustega sõidumeeriku ehk tahhograafi. Sõidumeerik on seade, mis registreerib sõiduandmed. Enamasti manipuleerivad veokijuhid sõidumeeriku andmeid selleks, et hiilida kõrvale töö- ja puhkeaja nõuetest.

Saksamaal hukkus Eesti rekale otsa sõitnud veokijuht

Saksamaa lääneosas Nordrhein-Westfahleni liidumaal sattus Eesti veoauto 25. mail raskesse liiklusõnnetusse, milles hukkus inimene.

Õnnetus juhtus A40 kiirteel Wachtendonki lähedal, kus Tšehhi numbrimärkidega veoauto ei märganud kiirteel tekkinud ummikut ja sõitis tagant otsa peatunud Eesti veokile, mis vedas sõiduautosid.

Tšehhi veoki roolis olnud 62-aastane mees jäi liiklusõnnetuse järel deformeerunud sõiduki kabiini lõksu. Päästjad lõikasid veoki kabiini lahti ja aitasid juhi välja, kuid hoolimata arstide jõupingutustest suri ta sündmuskohal.

Õnnetuse järel oli A40 kiirtee Dortmundi suunaline sõidusuund ligi kümme tundi suletud.

Õnnetuses hävis ka mitu Eesti veoki lastiks olnud sõiduautot. Politsei hindas õnnetusest tekkinud kahju suuruseks 350 000 eurot.

Saksa toll leidis laeva lastiruumist surnud Eesti meremehe

Saksa tollitöötajad leidsid 16. juulil Wismari sadamas kaubalaeva lastiruumist surnud Eesti meremehe, tema surma põhjuse selgitab välja ekspertiis.

Tolliametnikud leidsid 49-aastase mehe surnukeha laeva rutiinse ülevaatuse käigus. Surnukeha lebas laeva lastiruumis, kus oli puidulaadung.

Esialgsetel andmetel põhjustas mehe surma hapnikupuudus, kuna ta leiti lastiruumi osast, kus tuleb liikuda hapnikumaskiga. Samas ei leidnud ametnikud tema juurest hingamisaparaati.

Schwerini prokuratuur alustas Eesti meremehe surma põhjuste väljaselgitamiseks kriminaalmenetlust. Politsei lubas pärast menetlustoimingute lõpetamist Malta lipu all sõitval laeval sadamast lahkuda.

Saksamaal poodi unustatud seljakott sai Eesti poevargale saatuslikuks

Saksamaal Berliini lähedal jäi 10. augustil kaubanduskeskuses politseile vahele Eestist pärit mees, kes jooksis kauba eest maksmata poest minema, kuid tuli mõne minuti pärast uuesti sündmuspaigale oma mahaunustatud seljakoti järele.

28-aastane Eestist pärit mees üritas Ludwigsfeldes kaubanduskeskuses jalutada varastatud kaubaga poest välja, kuid turvaelemendid vallandasid häiresignaali. Kui kassapidaja palus mehel kõrvale astuda ja näidata, mis signaali vallandas, jooksis mees poest minema.

Paar minutit hiljem tuli Eesti mees sündmuskohale tagasi, kuna oli maha unustanud oma seljakoti. Poetöötajad hoidsid meest nii kaua kinni, kuni sündmuskohale saabus politsei. Korrakaitsjad pidasid poevarga kinni ja alustasid juhtunu uurimiseks menetlust.

Eestlased röövisid Helsingis kaasmaalase, viisid ta metsa ja peksid mitu tundi

Soome politsei saatis 15. augustil prokuratuurile uurimismaterjalid nelja eestlase kohta, kes röövisid eelmise aasta novembris Helsingi kesklinnas kaasmaalase ja lükkasid ta autosse. Seejärel viisid röövitu 20 kilomeetri kaugusele metsa, peksid teda ja jätsid maha.

Iltalehti andmetel tõmbasid neli eestlast mullu 30. novembril kella 20 paiku Helsingis Mannerheimitiel kaasmaalase sõiduautosse. Seejärel sõitsid inimröövijad koos oma ohvriga ligi 2,5 tundi Helsingis ja selle lähiümbruses ringi, jõudes lõpuks Espoosse Bodomi järve äärde Kalmarisse.

Seal käsutasid mehed ohvri autost välja ning hakkasid käte, jalgade ja tömbi esemega peksma. Lõpuks lõikasid nad läbipekstud ohvri riided katki ja jätsid ta metsa lebama. Enne lahkumist võeti kaasa ka ohvri mobiiltelefon.

Eestlasel õnnestus jõuda ühe maja juurde, kust helistati häirekeskusesse ja kiirabi toimetas mehe haiglasse.

Politseiuurimine on kestnud kaua, kuna peksuohver ei ole politseiga koostööd teinud ja rääkinud juhtunust vaid minimaalselt. Politseikomissar Jukka Larkio ütles, et mees ei taha rääkida, kuna kardab peksjad. Nii ohver kui peksjad on Soomes töötavad ehitajad ning nad tundsid üksteist juba enne ülalkirjeldatud sündmusi.

Politsei pidas neli peksmises kahtlustatavat eestlast kinni juuli alguses. Ka kuriteos kahtlustatavad ei ole juhtunust politseile palju rääkinud. Kohus võttis kõik neli ebaseaduslikus vabaduse võtmises ja röövimises kahtlustatavana vahi alla.

Politsei ei oska kuriteo motiivi kohta midagi täpsemalt öelda, kuid peab tõenäoliseks, et tegemist oli võla sissenõudmisega.

Kelmid petsid Eesti pangakontot kasutades Austria pensionärilt välja tuhandeid eurosid

Kurjategijad petsid augustis kergeusklikult Austria pensionärilt kelmuse teel välja tuhandeid eurosid, lastes tal kanda oma kontolt Eesti pangakontole tuhandeid eurosid. Petised oleks saanud palju suurema noosi, kuid pangatöötaja sekkumise tõttu jäi veelgi suurem kahju sündimata.

68-aastase austerlannaga võtsid 17.-27. augustini korduvalt ühendust tundmatud isikud, kes väitsid, et naine on võitnud 50 000 eurot, kuid raha kättesaamiseks peab ta kandma 4800 eurot ühele Eesti pangakontole. Seda naine ka tegi.

Kelmidel õnnestus saada naise käest teada ka tema krediitkaardi koodid ning petised kandsid tema arvelt ühte Saksa panka üle 1500 eurot. Naise krediitkaardil on peal päevalimiit ning üle selle summa ei olnud võimalik korraga ühel päeval raha üle kanda.

Kurjategijad nõudsid naiselt aga võidusumma kättesaamiseks veel 13 000 euro ülekandmist. Kergeusklik naine läks ülekande tegemiseks pangakontorisse. Kui teller kuulis suure ülekande põhjust, soovitas ta pettuse ohvril ülekanne kohe katkestada ja oma krediitkaart sulgeda. Seda naine ka tegi ja ühtlasi esitas ta politseile kuriteoavalduse.

Kokku õnnestus petistel saada naiselt käte 6300 eurot.

Purjus Eesti kodanik sõitis Soomes inimese surnuks

Purjus Eesti kodanik põhjustas 26. augustil Soomes Salo linna lähistel liiklusõnnetuse, milles hukkus välismaalane. Väljakutse saanud politsei leidis sündmuspaigalt avariilise auto, mille kõrval lebas välismaa kodakondsusega mehe surnukeha. Auto oli olnud teel Salo suunast Tammisaarde ja lõpetanud enda teekonna põllul – mitusada meetrit ringristmikust eemal.

Politsei pidas kinni autot juhtinud raskes alkoholijoobes 1985. aastal sündinud Eesti kodakondsusega mehe.

Politsei pidas Turu saarestiku suuroperatsioonis kinni Eesti kodaniku

Soome politsei korraldas septembris enneolematu ulatusega läbiotsimise Turu saarestikus asuvatel kinnistutel, hoonetes ja sadamakohtades, mis on seotud Vene taustaga ettevõttega Airiston Helmi.

Kinnipeetute seas oli ka Eesti kodanik Boriss Iljitšov, keda kahtlustatakse maksupettusele kaasaaitamises. Kohus võttis mehe vahi alla.

Ehkki ametlikult on räägitud majanduskuritegude kahtlusest, viidatakse meedias ka julgeoleku aspektile juhtumis.

Kohus vabastas Iljitšovi 12. detsembril vahi alt.

Politsei pidas kinni Dortmundi raudteejaamas sõpra peksnud eestlased

Kaks eestlast peksid 20. septembri õhtul Saksamaal Nordrhein-Westfaleni liidumaal Dortmundi pearaudteejaamas pealtnägijate silme all rahvuskaaslast, politsei alustas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust.

Politsei sai kella 22.45 paiku väljakutse Dortmundi pearaudteejaama, kus oli vanas ametihoones puhkenud kaklus. Politsei pidas sündmuskohal peksmises kahtlustatavana kinni 25-aastase ja 26-aastase Eesti kodaniku. Peksuohver oli politseinike sündmuspaigale jõudmise ajaks põgenenud. Pealtnägijate sõnul tungisid kinnipeetud oma ohvrile kallale ja lõid teda korduvalt. Tunnistajate sõnu kinnitasid põrandal olevad vereplekid.

Politseinikud otsisid raudteejaamast ja selle ümbrusest ka ohvrit, kuid teda ei õnnestunud leida.

Kinnipeetud mehed puhusid alkomeetrisse, mis tuvastas ühel 0,9- ja teisel 1,7-promillise alkoholijoobe.

Kella 23 ajal ilmus raudteejaama politseijaoskonda sõpradelt peksa saanud 25-aastane eestlane. Kuigi tema nägu ja riided olid verised, keeldus ta arstiabist. Mees selgitas politseinikele, et tal tekkis sõpradega arusaamatus, aga nüüd on probleemid lahendatud ja tal ei ole oma peksjate suhtes pretensioone.

Sellest hoolimata alustas politsei juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust ohtliku kehavigastuse tekitamise paragrahvi järgi. Politsei ei pidanud vajalikuks taotleda kohtult peksjate vahistamist ning pärast menetlustoiminguid lubati peksjad vabadusse.

Röövlid saabusid ukse taha lillekimbuga: Saksamaal astus kohtu ette kaks eestlast

Saksamaal Augsburgis astus septembris kohtu ette kaks röövis süüdistatavat eestlast, kes on kohalikus meedias äratanud tähelepanu seigaga, et ohvri tähelepanu hajutamiseks saabusid nad tema ukse taha lillekimbuga.

Prokurör Stephen Soßna süüdistab 24. septembril alanud kohtuprotsessil kaht eestlast raskes röövis, kehavigastuste tekitamises ning ebaseaduslikus vabaduse võtmises. Augsburger Allgemaine teatel on kohtu all 27-aastane Mati M. ja 26-aastane Kristjan K. Leht lisas, et kohtualuste nimed on muudetud.

Süüdistuse järgi tulid Mati ja Kristjan mullu 7. detsembril Augsburgis 22-aastase Leena S.-i ukse taha ja lasid kella. Et noore naise kahtlusi hajutada, hoidis Mati käes suurt lillekimpu. Kui naine ukse avas, tungisid mehed sisse ja surusid ta põrandale. Üks sissetungijatest ütles naisele vene keeles: «Raha siia, raha siia. Ole tasa, muidu sa sured!». Mati vedas naise vannituppa, sidus tal teibiga käed kokku ja kleepis ühe teibiriba ka suule.

Samal ajal otsis Kristjan korteri läbi. Olukord lõppes, kui koju saabus Leena isa, kes oli käinud kahe koeraga õues jalutamas. Isa saabudes mehed põgenesid.

Leena rääkis pärast uurijatele, et avas röövlitele ukse, kuna uskus, et lillekimbu saatis talle tema sõber.

Mati ja Kristjan põgenesid pärast röövi Eestisse tagasi. Eesti politsei pidas mehed jaanuari alguses Euroopa vahistamismääruse alusel kinni ning nad anti kohtupidamiseks Saksamaale välja.

Uurijate tähelepanu äratas asjaolu, et korteris oli palju väärisesemeid, mida röövlid kaasa ei võtnud. See tekitas kahtluse, et röövlid otsisid korterist midagi konkreetset, mis jäi neil leidmata.

Uurimine selgitas välja, et röövi ohvriks sattunud Leena elukaaslane on eestlane Arto F, kes tunneb Kristjanit juba varasematest aegadest. Selgus, et Arto, Mati ja Kristjan on kõik Eestis vanglakaristust kandnud, sealjuures tutvusid Arto ja Kristjan just trellide taga. Augsburger Allgemeine andmetel oli Arto politsei informaator ning pärast vanglast vabanemist kolis ta viie aasta eest koos tüdruksõber Leenaga elama Saksamaale Augsburgi.

Selgus, et Arto oli veidi aega enne röövi sotsiaalmeedias uhkustanud, et tal õnnestus teenida bitcoinidega märkimisväärne summa raha ning ta jagas oma kontol pilti rahapakkidest. See pani uurijate hinnangul Mati ja Kristjani uskuma, et Artol on kodus suur summa sularaha ning seda nad üritasidki 7. detsembril röövida. Arto ise rääkis uurijatele, et tal oli tõepoolest vahetult enne röövi kodus sularahana 200 000 eurot, kuid ta kandis selle ühele Ukraina pangakontole ja röövi toimumise ajaks tal kodus raha enam ei olnud.

Mati rääkis kohtus, et ta sõitis koos Kristjaniga mullu detsembris Saksamaale, et osta Münchenist kasutatud auto, et see Eestis kasumiga maha müüa. Auto ostmiseks oli meestel kaasas 3500 eurot. Mehed veetsid kolm päeva Dresdenis ja sõitsid seejärel edasi Augsburgi. Kui kohtunik küsis, miks just Augsburgi, kui reisi eesmärk oli osta auto Münchenist, vastas Mati, et nad tahtsid Augsburgiga tutvuda, kuna sealses jalgpallimeeskonnas mängis omal ajal kuulus eestlane. Tõepoolest, Ragnar Klavan mängis enne FC Liverpooli suundumist aastatel 2012-2016 FC Augsburgis.

Mati ja Kristjan rääkisid, kohtus, et nad võtsid Augsburgis hotelli ja pidutsesid mitu päeva. Järsku avastasid nad, et auto ostmiseks mõeldud 3500 eurot on kadunud, kas ära kaotatud või varastatud.

Mehed rääkisid, et seejärel meenus neile vana tuttav Arto, kes elas Augsburgis ning nad otsustasid talt raha laenata. Internetist leidsid nad mehe aadressi ja maja pildi. Et Artol raha on, tõestas kohtualuste hinnangul sotsiaalmeediasse pandud pilt, millel ta rahapakkidega poseeris. Artole külla minek viis lõpuks sündmusteni, mis tõi neile kaasa süüdistuse röövis, kehavigastuste tekitamises ja ebaseaduslikus vabaduse võtmises.

Saksa kriminaalpolitsei kogus meeste vastu süüdistuse esitamiseks piisavalt tõendeid. Muu hulgas avastasid politseiuurijad hotelli turvakaamera video, millelt on näha, kuidas Mati ja Kristjan sõidavad vahetult enne röövi hotelli liftiga ning Mati hoiab käes teibirulli, mida ta hiljem kasutas Leena kinnisidumiseks.

Leningradi oblastis leiti arvatava Eesti kodaniku kohvrist mitu passi ja piiriületustemplid

Venemaa Leningradi oblasti politsei leidis 2. oktoobril Vsevoložski rajoonis 56-aastase Eesti kodakondsusega mehe elukoha läbiotsimisel mitme riigi passid ning piiriületuse pitsatid.

Mehe kohvrist leiti viis pitsatit, millel venekeelne kirje «KPP Rossija Šumilkino» (Venemaa Šumilkino piiriületuspunkt). Teatavasti asub Šumilkino rahvusvaheline piiriületuspunkt Pihkva oblasti Petseri rajoonis Vene-Eesti piiril.

Lisaks Eesti passile ja juhiloale, mida politseinikud peavad tema ametlikeks dokumentideks, leiti mehe juurest ka Leedu kodaniku pass ja juhiload 60-aastase Leedu kodaniku nimele. Samuti avastati kaks täitmata migratsioonikaarti.

Mees peeti seaduserikkumise eest 1997. aastal kinni Kasahstanis, kuid tollal ei omanud ta veel Eesti kodakondsust. Praegu on ta mees ametlikult sisse registreeritud ühte Tallinnas Paekaare tänaval asuva üheksakorruselise maja korterisse.

Saksa politsei tabas varastatud luksusmaasturist kaks eestlast

Saksamaal Baierimaal jäi 10. oktoobril politseile vahele kaks eestlast, kes sõitsid varastatud Audi Q7 luksusmaasturiga.

Politsei pidas auto kontrollimiseks kinni A8 kiirteel Weyarni lähedal. Sõiduk tuli Austriast ning oli teel Müncheni poole, kirjutab Rosenheim24.

Itaalia numbrimärkidega auto roolis oli 38-aastane ning kõrvalistmel 45-aastane eestlane. Dokumentide kontrollimisel selgus, et auto dokumendid on võltsitud ning Audi Q7 on Poolast varastatud.

Politsei pidas mehed kinni ning Müncheni prokuratuur alustas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust. Prokuratuur ei pidanud vajalikuks meeste vahi alla võtmist ning pärast menetlustoimingute lõpetamist pääsesid nad vabadusse.

Eestlased röövisid Soomes juveeliäri, kuid nende õnn jäi üürikeseks

Soome politsei pidas 27. oktoobril kinni kolm eestlast, keda kahtlustatakse Vantaas asuva kaubanduskeskuse juveeliäri tühjendamises samal ööl.

Röövlid tungisid Jumbo kaubanduskeskuses asuvasse Laatukoru juveeliärisse selle kohal asuva akna kaudu. Sündmuse jäädvustas kaupluse turvakaamera, millelt on näha, kuidas kell 3.25 laskus üks varastest köie abil alla. Mõni hetk hiljem viskas kaaslane alla koti, et mees saaks väärisesemed sinna koguda.

Varaste saagiks langes umbes 800 000 euro väärtuses käekelli, sõrmuseid, kuldkette ning muid väärisesemeid. Rüüsteretkele kulus kõigest neli minutit ning kell 3.29 lahkusid vargad eri teed pidi.

Ida-Uusimaa politsei võttis samal päeval ühes Vantaas asuvast korterist röövis kahtlustatuna kinni neli eestlast ning lukustatud ukse tagant leiti ka röövitud väärisesemed.

Saksamaa preester varastas Eesti firma kaudu nunnakloostrist veerand miljonit eurot

Saksamaa Mannheimi kohus mõistis 1. novembril neljaks aastaks vangi katoliku preestri Markus Erharti, kes omastas Eestis registreeritud firma kaudu ligi veerand miljonit eurot.

Preester tunnistas kohtus, et esitas Eestis registreeritud firma Easyfilms OÜ vahendusel Mannheimi Ursula nunnakloostrile üle 70 fiktiivse arve. 54-aastane Erhart oli firmaga aga seotud ning tema kaasosaline kandis raha mehele tagasi.

Samuti kasutas preester 21 000 eurot kloostri raha, et finantseerida fiktiivse projekti töötute noorte abistamiseks Hispaanias.

Preester jõudis kloostri raha endale kantida viimased viis aastat.

Kohus kuulutas otsuse välja kokkuleppemenetluses. Erhart tunnistas oma teo üles ning kaitsja ja prokurör leppisid kokku nelja-aastases vanglakaristuses, mille kohus kinnitas. Esialgse kava järgi pidanuks kohtuprotsess algama novembris.

Kohtunik märkis otsust välja kuulutades, et rahamaias preester kuritarvitas oma isikliku kasu eesmärgil oma kaastöötajate usaldust ja oma autoriteeti nende seas.

Saksamaa Freiburgi piirkonna katoliku kiriku peapiiskop Stephen Burger märkis, et presster Erhart põhjustas kiriklikele institutsioonide mainele suur kahju. «Ta mitte ainult ei tekitanud meile varalist kahju, vaid kuritarvitas oma kaastöötajate usaldust. Mulle tekitab valu teadmine, et meie preester peab tegude eest vanglakaristust kandma, kuid õigus ja seadus peavad kehtima ka kirikuruumis,» sõnas Burger.

Krediidiinfo andmetel on pahelise preestri firma Easyfilms OÜ registreeritud Tallinnas Lasnamäel Raadiku tänaval ühes korteris. Ettevõte on märkinud oma põhitegevusalaks reklaami vahendamise meedias. Ettevõtte tegelikud kasusaajad on Markus Erhart ja Sergei Tšernuhha.

Saksa politsei leidis Eesti bussist veerand tonni salatubakat

Saksa politsei avastas 23. novembril Hannoveri keskbussijaamas Eesti bussist 250 kilogrammi maksumärkideta vesipiibutubakat ja konfiskeerisid selle.

Hannoveri politsei kahtlustab tubaka salakaubaveost kaht bussijuhti.

Politsei algatas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust. Eesti bussijuhid pidid tasuma 7000 euro suuruse kautsjoni ning politsei lubas neil seejärel oma teekonda jätkata.

Eestlased peksid Soomes surnuks oma rahvuskaaslase

Soomes Keravas peksti Kerava raudteejaamas 9. detsembri hommikul surnuks 56-aastane Eesti kodakondsusega mees, politsei kahtlustab kuriteos kaht Eesti kodanikku - 1981. aastal sündinud naist ja 1986. aastal sündinud meest.

Häirekeskus sai ööl vastu 9. detsembrit kella 2 paiku väljakutse Kerava raudteejaama, kus oli puhkenud kaklus. Korrakaitsjad leidsid sündmuskohalt teadvusetu Eesti mehe, kes suri hoolimata arstide jõupingutustest.

Politseinikud pidasid kuriteos kahtlustatavad mehe ja naise vahetult juhtunu järel raudteejaama lähedal kinni.

Soome kriminaalpolitsei komissar Mikko Minkkinen märkis, et turvakaamera salvestis on oluline tõend kuriteo uurimisel ning sellelt on sündmuste areng hästi näha. «Peksmisel ei kasutatud külmrelvi ega muid abivahendeid, ohvrit löödi rusikatega,» rääkis Minkkinen.

Soome Tuusula kohus võttis 11. detsembril kuriteos kahtlustatavad vahi alla.

Kohus mõistis Imre Araka palgamõrva kavandamise eest kuueks aastaks vangi

Iiri kriminaalasjade erikohus mõistis 12. detsembril Eesti allilmas tuntud Imre Araka palgamõrva kavandamises süüdi ja karistas teda kuueaastase vangistusega.

Iiri seaduste järgi on mõrva kavandamise eest maksimaalne võimalik karistus kümneaastane vangistus. Arakas tunnistas end 12. novembril kriminaalasjade erikohtus James Gately mõrva kavandamises süüdi.

iri politsei pidas kurikuulsa Imre Araka kinni mullu 4. aprilli hommikul Dublini eeslinnas Blakestownis koos kahe iirlasest kaaslasega. Koos Arakaga oli kaks Kinahani perekonna jõugu liiget, kellega koos plaanis ta Iiri ajakirjanduse väitel mõrva. Kinnipidamise hetkel oli tal nimekiri rivaalitseva Hutchi jõugu liikmetest ja info nende liikumise kohta. Samuti oli tal mitu erinevat maskeeringut.

Kohus esitas mullu 6. aprillil Arakale kahtlustuse mõrva kavandamises. Arakas sai kahtlustuse katses mõrvata Iiri kuritegelikus maailmas tuntud James Gately. Politsei andmetel pidi Arakas tapma Gately kas 4. või 5. aprillil 2017.

Lugu sai enne selle aasta jõule jätku, kui Dublinis tapeti 22. detsembril oma kodumaja ees kohaliku jõugu liige, kes andis Imre Arakale palgamõrva ettevalmistamisel logilistilist abi. Politsei hinnangul võis olla tegemist kättemaksuga palgamõrva kavandamises osalemise eest.

34-aastane Eric Fowler tapeti püstolilaskudega laupäeval Blackestowni linnajaos kella 19 ajal õhtul vahetult pärast seda, kui ta oli oma majast välja astunud. Teda tulistati mitu korda. Pealtnägijate sõnul osales Fowleri ründamises vähemalt kaks meest. Tapja põgenes sündmuskohalt Volkswagen Jettaga. Auto leiti vahetult pärast tapmist sündmuskohal lähedalt teelt põlemas.

Eric Fowler osutas Imre Arakale mullu aprillis logistilist abi pärast seda, kui ta oli 3. aprillil Dublinisse saabunud. Fowler sõidutas Arakat oma autoga ringi ning pakkus talle öömaja enne seda, kui ta pidi James Gately tapma.

Iiri politsei võttis Araka mullu aprillis kinni just Eric Fowlerile kuuluvas majas Dublinis Blackestowni linnajaos.

Tagasi üles