Inspektsioon selgitas välja Hiiumaa randa uhutud kummaliste kamakate päritolu

Sven Randlaid
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Randa uhutud kamakas.
Randa uhutud kamakas. Foto: Keskkonnainspektsioon.

Selgusid eelmisel nädalal Hiiumaal Kõpu poolsaarel rannast leitud aine laborianalüüsi tulemused, mille põhjal võib öelda, et tegu on taimeõliga ja ilmselt palmiõliga.

«Kuigi materjali koostist ei olnud täies ulatuses võimalik kindlaks teha, lubavad analüüsi tulemused tervikuna arvata, et tegemist on taimeõliga. Mitme ühendi, nagu palmitiinhappe ja oleiinhappe kõrge sisaldus viitab palmiõlile,» selgitas keskkonnainspektsiooni nõunik Himot Maran.

Diislikütuse lõhn aine juures võis tuleneda selle kokkupuutest naftasaadusega kas laevas või meres.

«Ei ole teada, kuidas palmiõli merre sattus. Kuna palmiõli vedu laevadega on Läänemerel viimastel aastatel hoogustunud, siis on võimalik, et palmiõli jäägid sattusid merre laeva mahutite pesemise käigus. Palmiõli tahkub külmas vees ning ühel hetkel jõuavad jäägid kusagile randa,» lisas Maran.

Teatud tingimustel on palmiõli mahutite pesemisjääkide merre suunamine lubatud, kuid praegusel juhul ei ole konkreetse laeva ega asjaolude selgitamine võimalik. Ainet on kandunud randa pikema aja vältel.

Rannast kokku kogutud aine, ühtekokku üle 300 kilo, suunatakse jäätmekäitlusse.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles